Pulmonolog. Opis zawodu, ile zarabia, jak zostać. Ile zapłacimy za wizytę w Warszawie?

Najważniejsze informacje


  • 21 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Pulmonolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu oddechowego. Ponieważ są to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń w naszym społeczeństwie – lekarz ten ma całkiem sporo pracy. Wiele z tych schorzeń potrzebuje szerszej diagnostyki i wtedy właśnie udaje się do lekarza „od płuc” (ale nie tylko), który mógłby się tym zająć. Pulmonolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem takich chorób jak m.in. astma czy gruźlica. Zobaczcie najważniejsze informacje o zawodzie pulmonologa.

Szukacie dobrego pulmonologa?


Pulmonolog – czym się zajmuje?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – lekarz ten zajmuje się chorobami a także wadami wrodzonymi układu oddechowego. Zajmuje się diagnozowaniem, a także leczeniem, ale również profilaktyką w przypadku wielu chorób tego układu. Do najczęściej leczonych przez niego chorób można zaliczyć między innymi:

  1. astmę oskrzelową
  2. mukowiscydozę
  3. zapalenie oskrzeli
  4. odmę opłucnową
  5. raka płuc
  6. gruźlicę
  7. zapalenie płuc
  8. przewlekłą obutracyjną chorobę płuc
  9. sarkoidozę

Do lekarza pulmonologa powinniśmy wybrać się natychmiast po tym, gdy okazuje się, że mieliśmy kontakt z osobą chorą na gruźlicę. Ale nie tylko wtedy. Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy, które długo się utrzymują, również powinniśmy się do niego zgłosić. Do najczęściej wskazywanych objawów, z którymi pojawiają się pacjenci, można wyróżnić:

  1. trudności z oddychaniem
  2. plucie krwią
  3. przewlekły kaszel
  4. zasinienie skóry np. ust czy palców
  5. świszczący oddech
  6. szybkie męczenie się, nawet przy niewielkim wysiłku
  7. duszności
  8. płytki oddech
  9. uczucie ściskania w klatce piersiowej
  10. ból przy oddychaniu

To zaledwie kilka objawów, ale jest ich naprawdę bardzo dużo. Jeśli cokolwiek niepokojącego dzieje się z naszą klatką piersiową albo oddechem – to sygnał, że powinniśmy skierować się do lekarza-pulmonologa.

Jakie wygląda wizyta u pulmonologa?

Aby dostać się do pulmonologa, potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Warto zabrać na taką wizytę wyniki swoich badań, a także listę leków, które zażywamy. Lekarz sprawdzi to, osłucha nas, a potem może nas zapisać na dalszą diagnostykę, która zakłada wystąpienie m.in. takich badań jak:

  1. spirometria
  2. testy skórne
  3. testy wziewne
  4. RTG klatki piersiowej
  5. USG jamy brzusznej
  6. badanie moczu
  7. tomografia komputerowa
  8. bronchoskopia

To oczywiście zaledwie kilka badań spośród wszystkich, na które możemy zostać skierowani, a może ich być znacznie więcej.

Warto pamiętać, że lekarz-pulmonolog to tego rodzaju specjalista, na którego wizytę możemy czekać nawet kilka miesięcy (na NFZ).

Jak zostać pulmonologiem?

Aby zostać pulmonologiem – należy w pierwszej kolejności ukończyć studia medyczne, a następnie wybrać się na specjalizację z pulmonologii. Ważne jest także to, aby każda osoba, która chce pracować w tym zawodzie – dodatkowo uczęszczała na różnego rodzaju wykłady, sympozja i kursy, które lepiej przygotują go do wykonywania swojej pracy, a także pokażą najnowsze techniki leczenia.

Ktoś, kto chce zostać pulmonologiem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ważnych jest wiele cech, które mogą pomóc w zdobyciu wykształcenia na tym kierunku i które ułatwiają wykonywanie tego rodzaju pracy. Osoba, która chce zostać pulmonologiem powinna wyróżniać się precyzją, siłą fizyczną, a także dobrym wzrokiem. Przydatne w przypadku studiów medycznych jest również szybkie przyswajanie wiedzy.

Gdzie pracuje pulmonolog?

Pulmonolog może pracować zarówno w państwowych jak i publicznych placówkach medycznych. Mogą prowadzić swoje własne gabinety lekarskie. Wielu lekarzy-pulmonologów zajmuje się także wykładaniem na uczelniach medycznych. Tak naprawdę zależy to od dostępności miejsc pracy w ich okolicy.

Ile zarabia pulmonolog?

Zarobki pulmonologa różnią się w zależności od miasta, w którym pracuje, jego doświadczenia i wykształcenia, a także kilku innych czynników np. czy pracuje państwowo czy prywatnie. Wiadomym jest, że lekarz, który prowadzi prywatną praktykę, zarobi znacznie więcej niż lekarz, który pracuje w państwowym szpitalu. Zarobki pulmonologów zaczynają się więc od około 4000 złotych brutto i rosną nawet do 10 000 złotych brutto.

Ci lekarze, którzy mają naprawdę wybitne doświadczenie, mogą również pracować jako wykładowcy akademiccy, a to zawsze dodatkowy zarobek.

Ile kosztuje wizyta u lekarza-pulmonologa w Warszawie?

Cena wizyty jest uzależniona od tego, do jakiego konkretnie lekarza zamierzamy wybrać się z naszymi problemami zdrowotnymi. Ceny zaczynają się od 100 złotych i rosną do nawet 700 złotych, w zależności od tego, co chcemy uzyskać na wizycie. Więcej zapłacimy oczywiście za lekarza z większym doświadczaniem od lekarza, który np. jest w trakcie specjalizacji. Zupełnie inny ceny będą za konsultację online, a inne w przypadku konsultacji klasycznej. Ceny różnią się również między miastami. W Warszawie często te ceny zaczynają się od 150/200 złotych wzwyż.

Oczywiście w ramach NFZ mamy możliwość skorzystać z takiej wizyty bezpłatnie, ale tak jak wcześniej wspomnieliśmy – czas oczekiwania to nawet kilka miesięcy. Dlatego, jeśli potrzebujemy szybkiej konsultacji u tego specjalisty, to powinniśmy spróbować prywatnie.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze