Rodzaje treningów. Co warto trenować?

Najważniejsze informacje


  • 27 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Regularne ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Oprócz tego, że to jeden z kluczowych elementów budowania sylwetki czy zrzucania masy ciała, to po prostu realnie jest dobry sposób na utrzymanie zdrowego ciała. Jak mawiają: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jest jednak tak wiele rodzajów treningów, że aż ciężko zdecydować się konkretnie na jeden z nich. Zobaczcie więc, jakie są rodzaje treningów i na jaki warto się zdecydować w zależności od celów treningowych, jakie sobie stawiacie.

 

Szukacie siłowni i zajęć fitness?


Dlaczego warto trenować?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – trening to przede wszystkim zadbanie o swoje zdrowie. Regularna aktywność fizyczna dobrze wpływa na zdrowie ogólne, ale także na kondycję zdrowia psychicznego. Odpowiednio dobrany trening może sprawiać dużo frajdy. To też jedna z najlepszych profilaktyk wielu chorób. Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, minimalna dawka aktywności fizycznej powinna trwać około 30 minut, 5 razy w tygodniu, jeśli to umiarkowana intensywność albo 20 minut, 3 razy w tygodniu, jeśli intensywność jest wysoka.

Ustal cele treningowe

Zaczynając trenować – warto ustalić sobie cele, jakie będą dla nas istotne podczas tychże ćwiczeń. Dzięki temu łatwiej będzie nam trzymać się planu treningowego i lepiej będzie widać progres. To pomaga również na ustalenie sobie harmonogramu treningów i sięgnięcie po te ćwiczenia, które mają nam pomóc w osiągnięciu konkretnego celu. Ci, którzy będą chcieli zbudować masę mięśniową – będą robili treningi siłowe, a jeśli chcecie zrzucić trochę kilogramów – sięgnięcie z kolei na ćwiczenia kardio, czyli inaczej: trening wytrzymałościowy.

Warto pamiętać o tym, że bardzo ważne jest dostosowanie wszelkich treningów do poziomu swojej kondycji, wieku czy obecnego stanu zdrowia. Nie każdy będzie w stanie „wymachiwać” sztangą, a inny nie da rady przez godzinę skakać na skakance. No to w takim razie – co ćwiczyć? Zobaczcie co macie do wyboru.

Rodzaje treningów

  1. Trening siłowy – to trening, który w pełni możecie wykonywać na siłowni. W domu, bez odpowiedniego sprzętu, będzie bardzo trudno. Trening ten pozwala na rozbudowę i wzmocnienie mięśni. Dzięki zastosowaniu ciężarom, zmuszamy ciało do wykonywania pracy większej niż zwykle, a to z kolei przekłada się na rozbudowę mięśnia (ale i spalanie tkanki tłuszczowej). Pozwala to na wysmuklenie, ale także zarysowanie ciała. Do ćwiczeń siłowych można zaliczyć treningi na maszynach, podnoszenie ciężarów, ale także trening z obciążeniem własnego ciała. Można ćwiczyć całe ciało albo poszczególne mięśnie. Warto jednak z tym uważać, ponieważ źle rozpisany trening może doprowadzić do nierównomiernego rozbudowania masy mięśniowej. Dlatego na początek lepiej poprosić o pomoc trenera personalnego.
  2. Trening wytrzymałościowy – przez wielu nazywany po prostu „cardio”. Jego celem ma być wzmocnienie organizmu, poprzez bezpośredni wpływ na czynności układów krążenia i oddechowego. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, a także zwiększają wydolność, dlatego też całościowo poprawia się stan organizmu. Zwiększają one metabolizm, co prowadzi do szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Do ćwiczeń cardio można zaliczyć bieganie, pływanie, jazdę na rowerze, szybsze marsze czy np. skakanie na skakance. Wyróżnia się treningi o stałej i zmiennej intensywności. Nie każdemu będzie się podobał ten rodzaj treningu ze względu na to, że zazwyczaj jest to dłuższa i intensywniejsza przeprawa niż np. treningi siłowe.
  3. Trening obwodowy – połączenie dwóch typów treningu, o których napisaliśmy już wszystko. Łączy w sobie zarówno szybsze ćwiczenia, jak i takie, przy których trzeba się trochę wysilić. Tutaj trening wykonuje się tak, że ustala się liczbę ćwiczeń, które wykonuje się po sobie bez przerwy, a dopiero po całym takim obwodzie następuje chwila przerwy i obwód wykonuje się ponownie. Posiada wszystkie zalety treningu siłowego i cardio: redukuje tkankę tłuszczową, poprawia wydolność organizmu, wygląd sylwetki i nie prowadzi do znacznego przyrostu mięśni, jeśli ktoś nie chce, aby tak się stało. Trening prawie idealny, prawda?
  4. Trening funkcjonalny – trening, który ma wzmocnić mięśnie bez ich rozbudowy. Ćwiczenia stabilizują, usprawniają, poprawiają równowagę mięśni i korygują w ten sposób wady postawy. Podczas treningu zwykle wykorzystuje się różne przyrządy np. taśmy, gumy, hantle z małym obciążeniem, a do ćwiczeń funkcjonalnych można zaliczyć np. przysiady czy skręty tułowia. Wejście po schodach, w asyście hantli, to już ćwiczenie funkcjonalne! Warto wprowadzić takie ćwiczenia do swojej rutyny treningowej.
  5. Trening relaksacyjny – świetnie sprawdzi się po intensywnych dniach treningów, żeby nasze ciało miało okazję się zregenerować. To są zazwyczaj wszystkie treningi, które mają uelastycznić nasze ciało i je znacznie zrelaksować. Można do takich treningów zaliczyć jogę, pilates czy stretching. Co istotne – ten rodzaj treningu pozwala się znacznie odprężyć i rozładować stres. Świetnie sprawdzi się dla osób w każdym wieku, a w dodatku ze wszystkich treningów jest najmniej kontuzjogenny.

Jak widzicie – sporo jest do wyboru, jeśli chodzi o treningi. Warto znaleźć taką aktywność sportową, która najbardziej nam pasuje, żeby mieć motywację do wykonywania treningów chociaż trzy razy w tygodniu dla zachowania zdrowia.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze