Wypalenie zawodowe. Objawy, przyczyny i jak to leczyć?

Kompleksowy poradnik


  • 10 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

W pracy spędzamy mnóstwo naszego czasu. Poświęcamy jej naprawdę kawał swojego życia. W obecnych czasach niektórzy pracują nawet nie wychodząc z domu. Trudno jest w ten sposób znaleźć odpowiedni balans. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób doświadcza tzw. „wypalenia zawodowego”. Zobaczcie więc, czym dokładnie jest to zjawisko, a także jak można zadbać o to, aby do tego nie doprowadzić. W dodatku zobaczysz jakie są objawy i jakie mogą być skutki odczuwania wypalenia zawodowego.

Potrzebujecie pomocy psychologa?


Objawy wypalenia zawodowego

Niezależnie od stanowiska, rodzaju pracy, wykonywanych obowiązków – każdego może dopaść wypalenie zawodowe. Częściej jednak narażone są osoby, które piastują wyższe stanowiska, ponieważ są nieco bardziej stresogenne.

Początkowe objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka – zrzucamy je na karb zmęczenia, ale później pojawia się szereg objawów fizycznych i emocjonalnych. Podświadomie zaczynamy deprecjonować swoje dokonania; wydaje nam się, że nie mamy odpowiednich kompetencji do swojej pracy; zaczyna się agresja werbalna. Powoli stajemy się wyczerpani, przestajemy widzieć sens swojej pracy, pojawia się bezsenność, bóle głowy, a nawet bóle brzucha. Powoli przestajemy się angażować i na każdą uwagę zaczynamy reagować złością.

Robimy się toksyczni – zarówno dla siebie, jak i innych.

Co wpływa na wypalenie zawodowe?

Jest wiele przyczyn, które mogą spowodować pojawienie się wypalenia zawodowego. Należą do nich między innymi:

  1. Przekonanie o swojej niskiej wartości i szereg innych czynników indywidualnych. Perfekcyjność, niepewność, unikanie zobowiązań, rezygnowanie z różnych szans, które dostajemy na swojej drodze zawodowej.
  2. Wiele problemów zaczyna się od relacji, jakie mamy w pracy – zarówno ze współpracownikami, jak i klientami. Możemy szybciej odczuwać wypalenie zawodowe, jeśli nie potrafimy dojść do porozumienia z ludźmi, a także zbyt mocno angażujemy się np. w ich problemy czy sprawy, które prowadzimy dla klientów.
  3. Możemy czuć wyczerpanie również ze względu na zbyt wysokie oczekiwania innych ludzi względem naszej osoby np. mamy zbyt dużo obowiązków, są dla nas za ciężkie i tak dalej. To również wpływa na poczucie wyczerpania.

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

W przypadku wystąpienia takiego zjawiska jak „wypalenie zawodowe”, musimy odpowiednio reagować, aby nie wykończyć siebie oraz bliskich ze swojego otoczenia. Należy w takiej sytuacji udać się do psychoterapeuty i psychiatry – pokonanie problemów u psychoterapeuty to jedno, ale w takiej sytuacji powinniśmy także odpocząć od pracy dzięki zwolnieniu lekarskiemu, które może nam zapisać jedynie psychiatra.

Psychoterapia z kolei pozwoli nam ułożyć sobie wszystko w głowie, abyśmy mogli wrócić do pracy. Co istotne – takie rozprawienie się ze wszystkim na terapii może sprawić, że nigdy więcej nie doświadczymy tego problemu.

Jak zapobiegać wypaleniu?

Lepiej oczywiście zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli czujemy pierwsze objawy – już powinniśmy udać się na terapię. Ale mogą się nigdy nie pojawić, jeśli zmienimy kilka rzeczy w naszym podejściu do pracy. Powinniśmy przede wszystkim zachować jakąś granicę między pracą a życiem prywatnym (nazywa się to work-life balance). Trzeba dbać o urlopy, umieć delegować zadania, a także pielęgnowanie swoich zainteresowań. Warto również odpoczywać, a także zafundować sobie wysiłek fizyczny, który mógłby pomagać w rozładowaniu powstałego w pracy napięcia.

Pamiętajcie – z każdym problemem można sobie poradzić, szczególnie na fotelu u psychoterapeuty czy psychologa. Pamiętajcie o tym, że nie można wstydzić się prosić o pomoc.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze