Alergolog - ile zarabia, gdzie pracuje, wykształcenie, ile kosztuje wizyta w Warszawie

Wszystko, co musicie wiedzieć


  • 27 grudnia 2022
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; materiały poglądowe

Alergolog to lekarz, który specjalizuje się w chorobach, które powstają na tle alergicznym, czyli takich, które uaktywniają się poprzez różnego rodzaju alergeny. Te czynniki powodują, że dochodzi do reakcji alergicznej. Wtedy właśnie powinniśmy postawić nasze pierwsze kroki do lekarza alergologa, który jest w tym wyspecjalizowany i potrafi rozróżnić, co doprowadziło do wystąpienia poszczególnych reakcji. Zobaczcie wszystkie najważniejsze informacje o alergologu. 

Czym dokładnie zajmuje się alergolog? 

Alergolog to lekarz, który zajmuje się różnego rodzaju alergiami tj. chorobach, które występują na tle alergicznym. Wszystkie wywoływane są przez alergeny i powodują pojawienie się reakcji uczuleniowej. Alergolog to lekarz, który specjalizuje się także w różnego rodzaju innych chorobach, które dla wielu osób nie kojarzą się z nim bezpośrednio. To alergolog zajmuje się m.in. rozpoznawaniem i leczeniem astmy. Alergolog wykonuje szereg odpowiednich badań np. testów prowokacyjnych, które mają wykazać, z jakim dokładnie problemem boryka się osoba diagnozowana. Leczy między innymi takie choroby jak: 

  • katar sienny, 
  • AZS, 
  • alergie pokarmowe, 
  • astmę alergiczną,
  • demografizm. 

Jak zostać alergologiem? 

W przypadku alergologa ścieżka jest bardzo podobna do każdego innego lekarza. Pierwszym, najważniejszym krokiem są studia lekarskie, które musi ukończyć każdy, kto chce pracować w medycynie. Następnie, aby zostać alergologiem, należy odbyć 36 miesięcy specjalizacji. Wiele osób podkreśla, że ważne jest również uczestniczenie w kursach i szkoleniach, aby móc poznać najważniejsze techniki, które potrzebne są w pracy alergologa. 

Potrzebujesz alergologa?


Gdzie pracuje alergolog? 

Alergolog, jak każdy inny lekarz, może zarówno pracować w państwowych placówkach, jak i prywatnych gabinetach. Najczęściej należy szukać go w poradniach alergologicznych. Czasami alergolodzy pełnią swój zawód na oddziale szpitalnym albo zajmują się badaniami naukowymi. To, jak z innymi lekarzami, zależy od preferencji osoby, która pracuje w zawodzie alergologa. 

Zarobki w pracy alergologa 

Zarobki w pracy alergologa są mocno uzależnione od tego, w jaki sposób wykonywana jest jego praca, od miasta w którym pełni swoje usługi, jakie ma doświadczenie i wielu innych, istotnych czynników. Dlatego właśnie ciężko podać konkretne widełki. Wiadomo, że znacznie więcej zarabiają lekarze, którzy zatrudnieni są na prywatną praktykę - mają swój gabinet lub pracują prywatnie w gabinecie u kogoś innego. 

Ile zapłacimy za wizytę u alergologa? 

Ceny za wizytę u dermatologa mogą być całkowicie różne. Mogą być bezpłatne, jeśli korzystamy z wizyty w ramach NFZ. Jeśli jednak wybieramy się do lekarza prywatne to ceny oscylują w granicach 100-250 zł, a nawet mogą być jeszcze wyższe. Wszystko zależy od miasta do którego się wybieramy, tego czy jest to gabinet prywatny czy prywatna poradnia lekarska, a także jakie doświadczenie ma lekarz, do którego zamierzamy iść z naszym problemem.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze