CV studenta - jak napisać Curriculum Vitae bez doświadczenia?


  • 03 marca 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Żeby rozpocząć zdobywanie doświadczenia zawodowego – trzeba najpierw dostać pracę. Ale żeby dostać pracę często wymaga się doświadczenia. Dochodzi do błędnego koła. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć takie CV, które obroni się nawet bez odpowiedniego stażu pracy. Jesteś studentem i zamierzasz podjąć swoją pierwszą pracę? Musisz wiedzieć dokładnie jak to zrobić. Ważne jest to jak skonstruujesz i co napiszesz w swoim Curriculum Vitae.

Poznaj kilka naszych wskazówek na skonstruowanie takiego CV, żeby nawet bez doświadczenia – nie miało sobie równych.

Pierwsze CV studenta – jak stworzyć?

Nie ma nic ważniejszego niż zastosowanie się do układu, który może przynieść wymierne korzyści. Na samej górze powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe, w sekcji doświadczenie wpiszemy zupełnie inne rzeczy, które mogą mieć wartość dla potencjalnego pracodawcy. Oprócz tego ważne będzie wykształcenie – a tego studentom nie brakuje!
Co jeszcze będzie miało znaczenie? Referencje, a także wszelkiego rodzaju szkolenia i certyfikaty.

Pamiętaj też o tym, że im dłuższe CV w takiej sytuacji – tym gorzej. Może to przynieść zupełnie odmienny skutek od zamierzonego.

1. Podsumowanie zawodowe

Wielokrotnie już pisaliśmy o tym, jak jest to ważny punkt w każdym CV. Sekcja ta powinna znaleźć się na samej górze, żeby od razu przyciągała wzrok. Wystarczy napisać przedstawić się i w kilku krótkich zdaniach określić swój cel zawodowy. To bardzo proste, bo mniej więcej wiemy już co chcielibyśmy robić i do czego dążymy w swoim życiu zawodowym.

Przykład: Jestem studentem V roku Marketingu, Reklamy i PR. Zdobyłem już pierwsze doświadczenie zawodowe w agencji reklamowej, zajmującej się marketingiem 360. Aktualnie poszukuje pracy na stanowisku stażysty w dziale copywritingu. Doskonale radzę sobie z językiem polskim, zasadami poprawnej polszczyzny i wyróżnia mnie lekkie pióro.

2. Doświadczenie

Masz za sobą jakieś koła studenckie? Staże? Szkolenia? Wpisz to właśnie tutaj. Jeśli jeszcze nie zapisałeś się do tej pory do koła studenckiego – to może by odpowiedni moment. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe doświadczenie. Często w takich kołach otrzymuje się dodatkowe materiały szkoleniowe, a taki punkt jak „koła studenckie” są na wagę złota kiedy szuka się pierwszej pracy lub stażu. W tym punkcie można również opisać swoje doświadczenia np. w prowadzeniu projektów podczas studiów.
Jeśli mamy za sobą pierwsze staże i zdobywanie doświadczenia podczas praktyk studenckich – warto załączyć referencje.
Nie masz jeszcze żadnego doświadczenia, bo nie chciałeś zdecydować się na bezpłatny staż? Lepiej to zrób. Im dłużej nic nie robisz i nie próbujesz, tym mniejsze szanse masz na zatrudnienie w swojej pierwszej pracy.

3. Tylko dorywcza praca? Nie szkodzi!

Wystarczy tylko wyłuskać z niej to, co jest najistotniejsze dla pracodawcy na danym stanowisku, na które aplikujemy. Przecież w każdej pracy nabywa się pewne określone umiejętności, cechy i zdolności, które przydadzą się też na innym stanowisku.
Pracowaliście jako kelner/ka? Super! To znaczy, że macie doświadczenie w bezpośrednim kontakcie z klientem, potraficie profesjonalnie zająć się konsumentem, a jednocześnie z pewnością potraficie pracować pod presją czasu, o której często mówią pracodawcy.
Widzicie? Każde swoje, nawet najmniejsze, doświadczenie można przekuć na złoto.

4. Dodatkowe informacje

Jeśli macie prawo jazdy kategorii B, znacie zaawansowane programy do obróbki zdjęć, doskonale radzicie sobie z pakietem MS Office np. Power Point czy Excel, znajomość platformy Wordpress, Google Analytics czy umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji w Internecie. To wszystko wpływa na potencjalnego pracodawcę i może on chętniej nas przyjąć. Przecież nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego – możesz mieć znajomość odpowiednich narzędzi, które wystarczą, aby rozpocząć swoją pierwszą pracę.

Widzicie? To takie proste! CV dla studenta może gwarantować zatrudnienie w dobrej firmie, na dobrym stanowisku. I wcale nie potrzeba mieć do tego kilkuletniego doświadczenia. Spróbujcie zastosować się do tych wskazówek, a szansa na to, że znajdziecie pracę będzie baaardzo duża.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze