Dobre wychowanie w biznesie. Savoir vivre w biznesie
-
06 września 2019
-
Patrycja
Zdjęcie:
Savoir vivre obowiązuje nie tylko przy stole, podczas zapoznawania sobie ludzi albo przy przepuszczania w drzwiach. To wielki zbiór zasad, które obowiązują niemalże wszędzie – również w biznesie. I tam są niesamowicie ważne. Dzięki nim mamy szansę na zdobycie pracy, szansę na podwyżkę, zamknięcie ważnego kontraktu, efektywne prowadzenie negocjacji itp. Dlatego warto poznać kilka żelaznych reguł biznesowego savoir vivre. Pamiętajcie, że poprzez wyznawanie i trzymanie się tych zasad macie pewność, że nie będzie faux pas, a jednocześnie okażecie potrzebny szacunek odpowiednim osobom.
Nie spóźniaj się
Starasz się o pracę i zaproszono cię na rozmowę o pracę na 13:00? Masz ważne spotkanie biznesowe z prezesem na 17:00? Macie spotkanie działu o 10;00? NIGDY się nie spóźniaj. W pierwszej sytuacji kompletnie cię to dyskwalifikuje, a jednocześnie pokazuje brak szacunku. W dwóch kolejnych sytuacjach również pokazujesz osobie, z którą jesteś umówiony, że w sumie w nosie masz jego czas, a co za tym idzie – również jego. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że z przyczyn wyższych nie uda się dotrzeć na czas – zadzwoń i poinformuj osobę, z którą jesteś umówiony. Nigdy nie rób tego poprzez SMS-a!
Ale lepiej wyjechać wcześniej i poczekać, niż się spóźnić, prawda?
Strój mówi o tobie wszystko
W biznesie obowiązuje dress code – jest bardzo ważny i należy go przestrzegać. Szczególnie, jeśli dotyczy to wyższych i poważniejszych stanowisk. Wiadomo, że w start-upie będzie to dużo mniej oficjalne. Aby osiągnąć sukces zawodowy i zbudować swoją reputację, a jednocześnie odpowiednie relacje – dobrze jest pokazać drugiej osobie, że prezentujemy się nienagannie.
Dla mężczyzn polecamy koszulę z kołnierzem, marynarkę, dżinsy w ciemnym kolorze lub eleganckie spodnie, a także skórzane buty. Dla kobiet natomiast biznesowy top (z odpowiednim kolorem stanika pod spodem), spódnicę do kolan, torebkę z dyskretnym logo producenta, a także odpowiedniej wielkości obcas.
Telefony, telefony i jeszcze raz – telefony
Po pierwsze – jeśli jesteś na jakimś spotkaniu, nie zapomnij wyłączyć lub wyciszyć telefonu. Ostatnie czego potrzebujemy to przerwanie spotkania przez uporczywie dzwoniący telefon. To również okazanie braku szacunku. Chyba, że czekamy na bardzo pilne połączenie, o czym należy poinformować już na początku spotkania.
Po drugie – najważniejsze to wiedzieć jak rozmawiać przez telefon. Trzeba wiedzieć, że należy się przedstawić i nawet można podać stanowisko i nazwę firmy, dla której pracujemy. Należy być również zawsze uprzejmym, mówić spokojnie i nie przerywać swojemu rozmówcy.
Pamiętaj o hierarchii
Absolutnie w biznesie należy zapomnieć o tym, jakiej ktoś jest płci i ile ma lat. Najważniejsza jest ranga. Pierwszy kłania się ten, który ma niższe stanowisko. ZAWSZE. Gest podania dłoni będzie decyzją szefa i to on może wyciągnąć rękę do ciebie, ale nigdy na odwrót. Pamiętaj, że na spotkaniu z klientem układ się zmienia i to klient będzie jak szef. Jeśli jednak spotykają się pracownicy o podobnej randze – wracają stare zasady: kobieta podaje rękę mężczyźnie, osoba starsza – młodszej.
Nie dziel się swoim życiem prywatnym
Osoby, które są w tym temacie powściągliwe – zazwyczaj dochodzą wyżej i wyżej. Postrzegane jest to bowiem jako obraz dyskrecji, a także odpowiedzialności. Ktoś może po tym wnieść, że jesteś wart zaufania. Raczej nie wiemy o życiu prywatnym szefa, prawda? Bo o tym nie mówi. Bo i po co? To jego prywatne sprawy. I dlatego nie opowiadaj współpracownikom jaki trening na siłowni zrobiłeś, co robiłeś przedwczoraj ze swoją dziewczyną albo jakie ciacho widziałaś w klubie w weekend. Po prostu.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze