Jak robić zakupy z głową?
-
28 czerwca 2019
-
Patrycja
Zdjęcie:
Niemal codziennie robimy zakupy, wydajemy pieniądze i… staramy się oszczędzać. Ten ostatni element, choć nie dotyczy wszystkich, zazwyczaj nastręcza najwięcej kłopotów Określenie domowego budżetu może rozwiązać wiele z nich – zwłaszcza, że bardzo łatwo wprowadzić w życie rozwiązania, dzięki którym przestaniemy przepłacać i niewłaściwie wydawać pieniądze. Przedstawiamy kilka najskuteczniejszych.
1. Rób listy zakupów
Najczęściej nabywane przez nas towary są artykułami spożywczymi. Prawie codziennie udajemy się do marketów, na targi warzywne lub do osiedlowych sklepików. Warto zawsze mieć ze sobą wcześniej sporządzoną listę zakupów. Powinna ona zawierać jedynie niezbędne produkty. Dzięki temu nasze zakupy nabiorą zorganizowanego charakteru i uwolnimy się od często zbędnych wydatków.
2. Szukaj przecen
Sklepy w poszukiwaniu klientów bardzo często decydują się na promocje i wyprzedaże. Warto się w nich orientować i z nich korzystać – zwłaszcza jeśli mamy możliwość nabycia po okazyjnej cenie przedmiotu, sprzętu i produktu, na który od dawna ostrzymy sobie zęby. Promocje sięgają czasem obniżki o 80% pierwotnej ceny.
3. Planuj duże wydatki
Czy na pewno potrzebujesz większego telewizora? A może Twój laptop posłuży Ci jeszcze przez rok? Żyjemy w świecie pełnym reklam, które nakładają na nas sztuczną presję posiadania najnowszych produktów i modeli. Warto zdroworozsądkowo podejść do zakupów – z pewnością dzięki temu w naszym portfelu zostanie o wiele więcej gotówki.
4. Porównuj ceny
Nie zawsze pierwsza oferta, na którą się natkniemy, jest tą najatrakcyjniejszą. Warto porównać ceny w konkurencyjnych sklepach i serwisach. Świetnie w tej roli sprawdza się internet. W sieci znajdziemy gotowe porównywarki cen i ofert, a także serwisy, które pozwalają odnaleźć interesujący nas produkt i usługę w najniższej cenie.
5. Kupuj z wyprzedzeniem
Najlepszym przykładem mogą być tutaj wakacje, wycieczki i podróże. Wielu przewoźników i biur podróży oferuje znacznie niższe ceny w sytuacji, w której nabywamy usługę z dużym wyprzedzeniem. Nawet bilety pociągowe i autobusowe często oferują rabaty. Wystarczy, że wszystko dokładnie zaplanujemy na przykład z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
6. Kupuj na raty
Znalazłeś wymarzony sprzęt, ale wiesz, że duży jednorazowy wydatek nadszarpnie Twój budżet? Skorzystaj z zakupu ratalnego, który oferuje coraz więcej sklepów – zdarza się, że raty są nieoprocentowane. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wymarzonym sprzętem już dziś, a regularnie spłacane raty nie będą tak dużym obciążeniem konta jak jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
7. Sprawdź opinie w internecie
Boisz się zakupu przysłowiowego kota w worku? Na szczęście internet daje możliwość zweryfikowania usługodawcy i jakości towarów, które oferuje. W sieci znajdziemy serwisy specjalizujące się w zbieraniu opinii o firmach. Znajdziemy tam między innymi wiodące marki aut i sprzętu elektronicznego, jak i lokale gastronomiczne. Opinie o firmach może sprawdzić i dodać każdy – jeśli więc korzystałeś z usług jakiegoś przedsiębiorstwa, masz okazję podzielić się swoim punktem widzenia z innymi internautami.
Rozsądne wydawanie pieniędzy nie jest trudne – wystarczy racjonalnie planować wydatki i rozsądnie dysponować posiadanym kapitałem. Pozwoli to na regularne gromadzenie oszczędności, które można umieścić na koncie oszczędnościowym. Zaoszczędzone dzięki naszym radom pieniądze można także przeznaczyć na przyjemności i spełnianie marzeń, o których do tej pory nie myśleliśmy poważnie.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze