Komornik - kim jest, ile zarabia, gdzie pracuje, wykształcenie

Najważniejsze informacje


  • 09 stycznia 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Komornik to zawód, który nie cieszy się sympatią w Polsce. Często mylony jest z windykatorem, chociaż są to zupełnie dwa różne zajęcia. Czym zajmuje się i ile zarabia komornik? Gdzie dokładniej może świadczyć swoje usługi? Wszystkich najważniejszych rzeczy dowiecie się z tego artykułu. 

Czym dokładnie zajmuje się komornik? 

Jeśli wierzyciel nie może wyegzekwować od swojego dłużnika środków, które ten mu zalega, najczęściej zgłasza się do sądu. I wtedy też dochodzi do interwencji komornika. Komornik to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym. To właśnie on odpowiada za egzekucje sądowe. Zajmuje się również przygotowaniem protokołu stanu faktycznego i spisów inwentarza, tuż przed rozpoczęciem procesu sądowego. 

Jak zostać komornikiem? 

Aby zostać komornikiem - należy ukończyć studia wyższe prawnicze, mieć skończone 26 lat i być obywatelem Polski. Oczywiście musi posiadać nieposzlakowaną opinię i pełną zdolność do czynności prawnych. Nie mógł być wcześniej karany i nie może być podejrzany o żadne przestępstwo. Później należy odbyć aplikację komorniczą i zdać egzamin komorniczy, a także uzyskać 2-letnie doświadczenie w zawodzie assesora komorniczego. 


Gdzie pracuje komornik? 

Miejscem pracy komornika jest, oczywiście kancelaria komornicza, która pracuje na rzecz danego Sądu Rejonowego. Decydując się na ten zawód warto mieć na uwadze, że w Polsce komorników jest niewiele, a wszystkie miejsca są obstawione. Miejsce pracy można więc znaleźć dopiero wtedy, kiedy zwolni się jedno z istniejących stanowisk lub Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie decyzję o tym, aby zwiększyć liczbę miejsc pracy. 

Ile zarabia komornik? 

Kwestia tego, ile właściwie zarabia komornik, to kwestia bardzo niejednoznaczna. Wszystko dlatego, że ma na to wpływ wiele czynników, a sami pracownicy tej branży niewiele mówią o zarobkach. Warto jednak wspomnieć o tym, że komornik nie uzyskuje pensji od sądu za samo przeprowadzenie czynności czy z budżetu. Popiera jednak opłaty egzekucyjne, ale nie są to duże procenty. Przyjmuje się, że zarobki komornika wahają się od 3 do 10 tysięcy złotych netto. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze