Kryminolog - kim jest, ile zarabia, gdzie pracuje, wykształcenie
Wszystkie najważniejsze informacje
-
11 stycznia 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Kryminolog to zawód, który z pewnością sporo odbiega od tego, w jaki sposób przedstawiany jest w serialach i filmach. Warto dlatego dokładnie poznać zawód kryminologa, aby wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje. Zobacz najważniejsze informacje na temat zawodu m.in. jego opis, zarobki, zadania jakie wykonuje i jak zostać kryminologiem.
Czym dokładnie zajmuje się kryminolog?
Kryminolog, dosłownie, zajmuje się różnymi zjawiskami, które związane są z przestępczością. Zastanawiają się nad tym, jak doszło do przestępstwa, skąd się ono bierze i proponują rozwiązania, które mają na celu usprawnić system sprawiedliwości. Zajmują się również sporządzaniem analizy, ekspertyz kryminologicznych na potrzeby różnych instytucji. Planuje środki profilaktyczne w celu zapobiegania, a także zwalczania przestępczości.
Jak zostać kryminologiem?
Aby być kryminologiem – bezwzględnie należy ukończyć studia kryminologiczne I i II stopnia. Pracę jako kryminolog można rozpocząć już po studiach I stopnia, czyli po trzech latach studiowania. Wielu pracodawców, a w szczególności instytucje publiczne, zatrudniają kryminologów po 5 latach studiów, a nie po 3 latach. Ukończenie studiów II stopnia gwarantuje więc lepsze zatrudnienie i szybsze znalezienie pracy.
Gdzie pracuje kryminolog?
Absolwenci kryminologii mogą szukać zatrudnienia m.in. w instytucjach publicznych, w tym w policji, a także innych formacjach mundurowych np. Straż Graniczna, Służba Więzienna; mogą również zostać zatrudnieni w CBA, ale również zakładach karnych i resocjalizacyjnych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, gdzie dokładnie chce pracować osoba po ukończeniu studiów kryminalistycznych i gdzie szuka się osoby do zatrudnienia.
Ile zarabia kryminolog?
Tak naprawdę to jest kwestia bardzo ruchoma. Wysokość zarobków u kryminologa to kwestia m.in. posiadanego tytułu, a także stopnia naukowego. Średnie zarobki wahają się od 2500 do nawet 5000 zł brutto. Wyższe wynagrodzenie jest proponowane absolwentom kryminalistyki w sektorze prywatnym. Wielu kryminologów może również uczyć, co powoduje dodatkowe wpływy do budżetu.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze