Księgowy - dla kogo jest ta praca? Wykształcenie, oferty pracy, zarobki


  • 15 stycznia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Nie każdy lubi papierkową robotę, skomplikowane tabelki w Excelu i tonę przepisów podatkowych. Nie wszyscy chcą również odpowiadać za to, co zrobili, albo czego nie zrobili. A taka czasami bywa praca księgowej. Wszystkim wydaje się, że to po prostu kalkulator, kilka karteczek i dane wprowadzane do arkusza kalkulacyjnego. Wcale tak nie jest – to bardzo ciężka, odpowiedzialna i trudna praca. Dla niektórych jednak jest wymarzoną.

Czym dokładnie zajmuje się księgowa, jak nią zostać i ile zarabia? Poznaj wszystkie tajniki pracy w księgowości.

Kim jest księgowy?

To osoba, która odpowiada, obecnie, w głównej mierze na doradztwie finansowym, rozliczeniach, weryfikacji i księgowaniu faktur, sporządzaniu sprawozdań finansowych itp. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego stanowiska, na jakim się znajdujemy. A księgowych można podzielić przynajmniej na cztery różne stanowiska pracy, do których zaliczają się:

1. Młodszy księgowy – on odpowiada za przygotowanie przelewów, księgowanie faktur, sporządzanie bilansów na koniec miesiąca i współpracę z innymi członkami zespołu księgowego. Czasami pracodawcy zależy na tym, aby młodszy księgowy potrafił komunikować się biegle w języku obcym, najczęściej jest to język angielski.

2. Samodzielny księgowy – tutaj zakres obowiązków znacznie się rozszerza i zaliczyć można do tego m.in. udział w sporządzaniu sprawozdań finansowych, współpraca z takimi organami jak ZUS czy GUS, prowadzenie ewidencji księgowych i wiele więcej.

3. Główny księgowy – to bardzo wysokie stanowisko, a do obowiązków (i uprawnień) głównego księgowego można zaliczyć m.in. wstępne kontrole, prowadzenie rachunkowości jednostki czy prezentowanie w sprawozdaniach prowadzonych w firmie operacji finansowych.

4. Dyrektor finansowy – czyli najważniejsza z osób w firmie, szef wszystkich szefów. On zajmuje się głównie zarządzaniem środkami finansowymi w organizacjach. Odpowiada również za fuzje i przejęcia.

Jakie wykształcenie jest niezbędne?

W zależności od stanowiska należy skończyć przede wszystkim studia wyższe na kierunku związanym z księgowością. Dobrze zainteresować się międzynarodowymi kwalifikacjami zawodowymi m.in. ACCA, CIMA czy biegłego rewidenta. Księgowy powinien mieć bardzo otwarty umysł i doskonale gdyby znał przynajmniej jeden język obcy. Tylko wtedy można liczyć na sukcesy w tej branży.

Ale nie wszyscy wymagają chociażby wykształcenia wyższego – czasami wystarczy kurs lub szkolenie, a niekiedy nawet jedynie uzyskanie tytułu technika z zakresu ekonomii. Jeśli jednak ktoś celuje w wyższe stanowiska to zdecydowanie nie wystarczy, a wtedy trzeba wybrać się na studia np. na kierunku ekonomia czy finanse i rachunkowość. Będzie to bardzo wskazane.

Czytaj również: Praca księgowa Warszawa

Kto odpowiada za błędy?

Wiele osób boi się iść w tym kierunku bo wydaje im się, że każdy najmniejszy błąd będzie ich słono kosztował. Nie do końca. Ustawa o ordynacji podatkowej mówi, że to podatnik odpowiada za wszystkie błędy w rozliczeniach podatkowych. Teoretycznie więc każdy księgowy ma czyste ręce.

Jeśli jednak klient będzie bardzo niezadowolony – będzie próbował wystąpić o odszkodowanie na drodze sądowej. Nie jest to jednak tak proste, jak wielu się wydaje.

Jeśli jednak popełnimy błąd, który sporo kosztuje firmę lub dział księgowości danej firmy – wtedy pracodawca może wyciągnąć wobec księgowego konsekwencje. Uwaga, bo może skończyć się nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Zarobki księgowego

Jak już mówiliśmy wielokrotnie w naszych cyklach – jest wiele czynników, które wpływają na zarobki. To miejsce zatrudnienia, wykształcenie, miasto w którym pracujemy i wiele, wiele więcej. Średnie pensje na poszczególnych stanowiskach to:

1. Młodszy księgowy – od około 3500 złotych brutto, nawet do 7000 złotych brutto
2. Samodzielny księgowy – od około 7000 złotych brutto, nawet do 12 000 złotych brutto
3. Główny księgowy – od około 12 000 złotych brutto, nawet do 24 000 złotych brutto
4. Dyrektor finansowy – od około 17 000 złotych brutto, nawet do 37 000 złotych brutto

Jak widać – ta praca się opłaca. Ponadto w tym zawodzie nieustannie poszukuje się pracowników. Jest więc to bardzo przyszłościowy kierunek, w który naprawdę warto iść – jeśli tylko czujemy, że to może być praca dla nas.

Polecamy wyszukiwarkę pracy tutaj.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze