Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Wszystko, co musicie wiedzieć o BUW-ie
Najważniejsze informacje
-
27 grudnia 2022
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie to biblioteka, która utworzona została przy Uniwersytecie Warszawskim w 1816 roku. Obecnie można odwiedzić to miejsce przy ul. Dobrej 56/66. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji są ogrody, które znajdują się na dachu biblioteki. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć. Poznajcie lepiej Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, a szczególnie ogrody, które znajdują się na BUW.
BUW - najważniejsze informacje
BUW to biblioteka, która usamodzielniła się w 1818 roku, a działa od 1816 roku, czyli od momentu utworzenia Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie znajduje się przy ul. Dobrej 56/66, ale nie zawsze tak było. Gmach Biblioteki Uniwersyteckiej jest całkowicie zielony i przeszklony. To, co się wyróżnia i zawsze kojarzy z BUW-em to nie tylko ogrody, ale również... ruszt ze starego gmachu BUW, który został pomalowany na różowo. Bardzo mocno się wyróżnia i jest chętnie fotografowany. To symbol, który ma łączyć czasy teraźniejsze z tymi, które bezpowrotnie minęły.
Ogrody na BUW
Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego znajdują się malownicze ogrody, które warto zwiedzić szczególnie jesienią i wczesną wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia. Znajdziecie tam przepiękne krzewy, pnącza, rabaty kwiatowe i znacznie więcej.
Zaprojektowany został przez architektkę krajobrazu Irenę Bajerską i otwarto go w 2002 roku. To jeden z największych ogrodów dachowych w Europie. Można z niego zobaczyć przepiękną panoramę, która obejmuje m.in. Wisłę, Most Świętokrzystki, a w oddali można dostrzec także Stadion Narodowy. Ogród składa się z dwóch części: górnej i dolnej, które połączone są strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.
Ogród podzielono na kilka części, które różnią się formą, kolorem i zapachem i tak można wyróżnić:
- ogród złoty - złożony z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów;
- ogród srebrny - obsadzony m.in. srebrzystolistnymi wierzbami, a podstawą są ozdobne trawy;
- ogród karminowy - złożony z różowo i czerwono kwitnących krzewów;
- ogród zielony
- ogród wejściowy - pochylnia, która prowadzi na dach Biblioteki.
Każdy odwiedzający BUW może zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki m.in. przez specjalne okna i szklany dach.
Wejście na BUW jest darmowe dla każdego odwiedzającego, więc zdecydowanie warto!
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze