PIT 2021. Ulgi podatkowe w 2021


  • 15 lutego 2021
  • Patrycja

Zdjęcie:

Od dzisiaj, czyli od 15 lutego 2021 roku, ruszyło rozliczanie PIT-ów. Co prawda to fiskus rozlicza nas z nich automatycznie, ale w tym roku pojawiło się dużo różnych ulg podatkowych, które związane są chociażby z pandemią koronawirusa. Sprawdźcie więc, czy możecie skorzystać z ulg, które dostępne są za rok 2020. 

Nowe ulgi podatkowe w 2021 roku 

Pojawiły się w 2021 roku cztery ulgi podatkowe, które związane są z pandemią koronawirusa. Oto, kto może z nich skorzystać: 

1. Możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19. Od dochodu można odliczyć podwójną wartość darowizny np. jeśli wpłaciliśmy 20 tys. złotych na zbiórkę, możemy odliczyć od dochodu aż 40 tys. złotych. Podobna ulga obowiązuje przy darowiźnie sprzętów elektronicznych (tablety, laptopy) na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe. Górnym limitem jest osiągnięty przez nas dochód. 

2. Ulga dla ozdrowieńców, z której może skorzystać każdy kto oddał krew i osocze. 130 zł za każdy litr krwi i 200 zł za każdy litr osocza. Z kolei dawcy, których osocze pobrano podczas zabiegów medycznych mogą odliczyć 350 zł za każdy litr. Ulga obejmuje jedynie honorowych dawców, którzy oddali krew nieodpłatnie. 

3. Ulga dla działalności gospodarczych, która daje możliwość odliczenia straty wstecznej. Podatnik musi wykazać, że w 2020 roku poniósł stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej i uzyskał w 2020 roku łączne przychody z tej działalności niższe o co najmniej 50% w stosunku do przychodów z 2019 roku. Ulga obejmuje straty do 5 milionów złotych. 

4. Preferencyjna stawka podatku dla przedsiębiorstw. Możliwość skorzystania z 5% stawki podatkowej, jeśli uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w której własność intelektualna została wykorzystana na cele walki przeciwko COVID-19. 

Oprócz wyjątkowych ulg podatkowych - mamy te, z których można skorzystać co roku np. ulga prorodzinna, odliczenie składek zapłaconych w trakcie roku na ubezpieczenie zdrowotne i ulga abolicyjna. Dwa lata z rzędu (i tylko przez dwa lata) można również odliczyć sobie od podatku internet. 

PIT można rozliczać od 15 lutego do 30 kwietnia. Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze