Work-life balance. Jak zachować równowagę?


  • 03 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Work-life balance to coś, o czym słyszymy obecnie coraz częściej. Firmy, które poszukują pracowników, coraz częściej w swoich ogłoszeniach o pracę wrzucają to hasło w część ogłoszenia. Czym właściwie jest to zagadnienie?
Work-life balance to idea, która powstała na przełomie lat 70 i 80 XX w. w Wielkiej Brytanii. Oznacza ona, że trzeba znaleźć równowagę pomiędzy pracą, a resztą naszego życia np. zdrowiem, relacjami z innymi ludźmi itp. W Polsce jest to spory problem, ponieważ wyniki są zatrważające – prawie 40% osób wskazuje, że za nadgodziny bierze się z przymusu pracodawcy, będąc pod jego presją. Jednocześnie jesteśmy w pierwszej dziesiątce najdłużej pracujących narodów – wszystko przez nasz ośmiogodzinny system pracy. Dlaczego zachowanie balansu pomiędzy „work” i „life” jest takie ważne? Czy może przynieść realne korzyści pracodawcom i jednocześnie pracownikom. Czy możliwe jest osiągnięcie takiego stanu, w którym wilk będzie syty, a owca cała?

Co wpisuje się w koncepcję WLF?

Przede wszystkim wszystko to, co pozwala się czuć pracownikom dobrze w pracy, a po drugie – wszystko, co sprawia, że mają szansę trochę korzystać z życia. Obecnie w wielu krajach testowane są różne rozwiązania, które mają wpłynąć na produktywność i zadowolenie pracownika. Im bardziej zadowolony pracownik, tym chętniej i lepiej wykonuje swoje obowiązki, a to z kolei na pewno ucieszy każdego pracodawcę.

Obecnie stosuje się różne rozwiązania w kwestii zapewnienia równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym:

    • 6 godzinny system pracy
    • specjalne strefy do odpoczynku np. strefy masażu w pracy
    • gry w miejscu pracy np. bilard, konsole z grami
    • dodatkowe benefity: prywatna opieka medyczna, karty sportowe
    • elastyczny czas pracy
    • możliwość pracowania częściowo zdalnie

Jakie korzyści niosą za sobą działania w kwestii work-life balance?

A jest tego całkiem sporo. Szereg korzyści zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, które związane są z działaniami z zakresu WLF są nie do przegapienia. Należą do nich między innymi:

    • Większa wydajność – osoby, które mają więcej czasu na regeneracje i przychodzą do pracy wypoczęci, pracują chętniej, ciężej i szybciej, co przekłada się na zadowolenie pracodawcy
    • Lepsze samopoczucie i stan zdrowia – jest więcej czasu na skorzystanie z opieki medycznej czy na to, by realizować swoje cele, ambicje czy nawet pójście na spacer
    • Ograniczenie kosztów rekrutacji – jeśli pracownicy są zadowoleni z miejsca, w którym pracują, rzadziej chcą zmienić pracę, a co za tym idzie koszta na wystawianie ogłoszenia, czy zatrudnienie firmy do spraw HR są mniejsze
    • Lepszy wizerunek pracodawcy i lojalność pracowników – po co się zwalniać z miejsca, które o nas dba? Dlaczego by nie polecić naszego pracodawcy wśród innych znajomych jako kogoś, kto dba o interesy pracowników?

Mamy nadzieję, że więcej pracodawców zdecyduje się na zastosowanie u siebie idei work-life balance, a przy kolejnym badaniu opinii o miejscu pracy, więcej pracowników wykaże zadowolenie z miejsca, gdzie pracuje.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze