Wypełnianie ankiet - jak zarabiać na ankietach?


  • 04 września 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Zastanawialiście się czasem, czy praca przy wypełnianiu ankiet wam się opłaci? W końcu w Internecie jest pełno informacji o tym, że to taki łatwy i dobry zarobek. Serwisy aż puchną od sloganów "wypełnij ankiety i zarabiaj x złotych dziennie". Sprawdźcie, na co powinniście uważać, kiedy wybieracie sobie pracę przy wypełnianiu ankiet. Zobaczcie czy płatne ankiety faktycznie się opłacają i czy to w pełni bezpieczne zajęcie. 

Na czym polega praca przy wypełnianiu ankiet? 

Wypełnianie ankiet nie wymaga żadnego doświadczenia i wykształcenia. Traktuje się to jako pracę dodatkową. Pracodawca często nie wymaga od nas nawet żadnego CV. Ważne, żebyśmy pasowali do danej ankiety i abyśmy mieli aktywne konto w danym serwisie. Jak wygląda to, że ktoś płaci nam za wypełnianie ankiet? Duże firmy chcą po prostu wiedzieć, co potencjalni konsumenci sądzą o ich produktach, a także lepiej chcą poznać swój rynek docelowy: co lubią, jakie mają preferencje, jakie mają nawyki, jakie mają zainteresowania i czy faktycznie pasują do tej grupy docelowej. 

W oparciu o takie ankiety często planuję swoje działania marketingowe i na takiej podstawie powstają reklamy. Niestety, zarabianie na ankietach jest obecnie sporym ryzykiem. Na fali popularności tego zajęcia zaczęło się roić od oszustów. Od strony prawnej, nie jest to nawet forma zatrudnienia. Nie będzie więc żadnej umowy: ani umowy o dzieło, ani umowy zlecenie. Nie jest to również zadanie opodatkowane. 

Często traktuje się to jako "konkurs", gdzie wynagrodzenie jest nagrodą np. niektóre panele wymieniają punkty nie na pieniądze, ale na drobne upominki lub różnego rodzaju bony do popularnych firm. 

Jak wygląda wypełnianie ankiet? 

Po zalogowaniu się do odpowiedniej strony, dostajemy dostęp do ankiet, które następnie wypełniamy. Częste pytania, jakie tam spotkamy to np. czy słyszałeś o marce XYZ, który produkt lubisz, w jakich godzinach robisz zakupy itp. Odbiór pieniędzy za wypełnianie ankiet możliwy jest dopiero po uzbieraniu określonej liczby punktów w panelu. Ankiety mają jednak wiele plusów np. prostota, zróżnicowanie tematów, brak wymogów odnośnie wykszstałcenia i doświadczenia, elastyczność czasu pracy. Pamiętaj jednak, aby uważać, by nie zostać oszukanym. 

Nie daj się oszukać 

Uważaj, ponieważ przy wypełnianiu ankiet możesz trafić na takie ogłoszenia, które są oszustwem. Możesz nie dostać wynagrodzenia za wypełnione ankiety czy organizator konkursu może chce wyłudzić twoje dane. Sprawdzaj więc, czy dana firma zarejestrowana jest w Polsce, czy posiada NIP i fizyczny adres, a także czy pod adresem faktycznie znajduje się biuro danego przedsiębiorstwa. Skontrolować firmę można również w UOKiK-U, gdzie trafiają skargi, jeśli firma działa nieuczciwie. Jeśli będziecie na to uważać - wypełnianie ankiet, jako dodatkowa praca, to strzał w dziesiątkę. 

Ile można zarobić? 

To zadanie, które nie jest przesadnie czasochłonne. Czasami zajmuje kilka, a czasami kilkanaście minut. Im bardziej rozbudowana ankieta - tym większa liczba punktów do zgarnięcia, a co za tym idzie - wyższe zarobki. Stawki za ankiety są różne, więc zarobki również są ruchome. Wynagrodzenie może wahać się od kilku do kilkunastu złotych za ankietę. Z jednego panelu można zarobić kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale patrząc na minimalny próg do wypłaty - może to zająć kilka miesięcy, aby móc wypłacić środki. 

Jeśli chcecie się tym zająć, jak widzicie - nie stoi nic na przeszkodzie. 



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze