Wypowiedzenie umowy o pracę - WZORY do pobrania


  • 15 stycznia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Nie każda praca jest nam dana na zawsze. Zanim trafimy do miejsca, które będzie nam się podobało, w którym praca będzie przyjemna i które spełni nasze oczekiwania – często trafiamy na różnego rodzaju stanowiska, na których po jakimś czasie nie chcemy być. Całe szczęście istnieją możliwości, dzięki którym stosunkowo szybko możemy rozwiązać stosunek pracy. Jednym z takich rozwiązań, kiedy chcemy odejść jest wypowiedzenie umowy o pracę. I wcale nie jest tak skomplikowane, jak niektórym się wydaje.

Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, które związane są z wypowiedzeniem stosunku pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy

Wyróżnia się trzy rodzaje wypowiedzenia stosunku pracy, a zalicza się do nich:

1. Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia
2. Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia
3. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Wypowiedzenie umowy o pracę polega na tym, że jedna ze stron składa drugiej pismo, które skutkuje zakończeniem umowy (w bliższym lub dalszym terminie). Stroną, która wypowiada umowę może być zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Okres wypowiedzenia

W zależności od tego, ile jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – przysługuje nam inny okres wypowiedzenia:

1. 2 tygodnie, jeśli pracownik zatrudniony był krócej niż pół roku
2. 1 miesiąc, jeśli pracownik zatrudniony był dłużej niż pół roku
3. 3 miesiące, jeśli pracownik zatrudniony był na co najmniej 3 lata

UWAGA! Okres wypowiedzenia nie zawsze liczy się do momentu złożenia pisma. W przypadku okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie – liczy się go od najbliższej niedzieli, która następuje po dniu złożenia wypowiedzenia. W przypadku okresu wypowiedzenia, które wynosi miesiąc, liczy się go od początku kolejnego miesiąca.

Czy trzeba mieć akceptację drugiej strony?

Wypowiedzenie umowy to oświadczenie JEDNOSTRONNE, więc w zasadzie druga strona nie ma obowiązku go akceptować. Dobrze jednak zadbać o potwierdzenie przyjęcia takiego pisma. Może to być w formie podpisu na wypowiedzeniu, można mieć potwierdzenie z poczty jeśli wysyłamy dany dokument, a może to być również potwierdzenie odczytania jeśli wysyłamy to mailem.

W związku ze złożonym wypowiedzeniem – pracodawca może zwolnić pracownika ze świadczenia pracy, czyli daje mu urlop i przysługuje mu za to wynagrodzenie.

Rozwiązanie umowy z okresem wypowiedzenia – co zawiera?

Najważniejsze dane, jakie muszą znaleźć się w takim piśmie to:

1. miejscowość i data (prawy, górny róg)
2. dane pracownika – imię, nazwisko, adres (lewa strona)
3. dane pracodawcy (prawa strona)
4. nagłówek - „WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ”
5. informacja o rozwiązaniu umowy, data zawarcia umowy, dane stron które umowę zawarły i okres wypowiedzenia
6. podpis pracownika (na dole, po prawej)
7. ewentualnie data i podpis osoby, która przyjęła wypowiedzenie (na dole, po lewej)

Pobierz wzór

UWAGA! Nie ma obowiązku pisania jaki jest powód wypowiedzenia, chyba, że strona ma taką wolę. Nikt nie musi również tłumaczyć się z tego, dlaczego chce wypowiedzieć umowę.

Wypowiedzenie bez okresu wypowiedzenia

Jest to tzw. „rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym” i pracownik ma do niego prawo, jeśli pracodawca nie przestrzega prawa, narusza podstawowe obowiązki wobec pracownika, lekarz stwierdza szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika.

Wtedy w takim piśmie należy podać konkretną przyczynę wypowiedzenia – musi być skonstruowane wraz z odniesieniem do stosownego artykułu w Kodeksie Pracy.

Pobierz wzór

Porozumienie stron

Rozwiązanie to następuje w momencie, kiedy obie strony zgodnie dochodzą do wniosku, że takowe może zostać zawarte tj. pracodawca i pracownik mają taką samą inicjatywę i wolę. Obie strony wspólnie ustalają warunki rozwiązania umowy m.in. datę zakończenia.

Wtedy dokument wygląda jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę z okresem wypowiedzenia, ale podaje się po prostu konkretną datę wygaśnięcia umowy, którą ustaliły strony.

Pobierz wzór

WAŻNE! Najlepiej składać swoje dokumenty w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach. Jedno zostaje u pracodawcy, a drugie pracodawca podpisuje i oddaje nam. W razie ewentualnych sporów – mamy potwierdzenie, że szef wiedział o naszym wypowiedzeniu.
Warto również, jeśli dopiero szykujemy się na rozmowę z pracodawcą, przygotować sobie dwie wersje wypowiedzenia. Zarówno za porozumieniem stron, jak i wypowiedzenie z określeniem okresu wypowiedzenia. Być może uda nam się z pracodawcą dogadać i odejść z pracy wcześniej?



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze