Dietetyk - kim jest? Kto może nim zostać? Co powinien potrafić? Zarobki


  • 17 lutego 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Dietetyk to osoba, która może zajmować się zarówno badaniem produktów żywnościowych, jak i planowaniem, nadzorowaniem i stosowaniem wśród innych zasad zdrowego żywienia. Robi to zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych zbiorowości. Pomaga ludziom, którzy potrzebują schudnąć lub tym, którzy przez stany chorobowe muszą mieć specjalną dietę. Dlatego dietetyk musi posiadać szczegółową wiedzę o pochodzeniu żywności, procesach przygotowania potraw i dopasowaniu ich względem wieku i stanu danej osoby.

Kim dokładnie jest dietetyk i czym się zajmuje? Poznajcie lepiej zawód dietetyka, który coraz częściej staje się popularny.

Charakterystyka zawodu dietetyka

Oprócz tego, o czym napisaliśmy wyżej – dietetycy mają znacznie więcej zadań i muszą mieć jeszcze więcej umiejętności związanych ze swoim zawodem. W oparciu o swoją wiedzę muszą przygotować bowiem różnego rodzaju receptury, które potem mogą zostać zapisane poszczególnym osobom.

Wiedza dietetyka będzie bardzo potrzebna szczególnie tym, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju przewlekłe choroby związane z układem pokarmowym, nerkami; których dotykają choroby metaboliczne czy układu krążenia. Dietetyk często pracuje w szpitalach, przychodniach, sanatoriach, w prywatnych gabinetach, a od czasu rozwoju Internetu to jeden z zawodów, który można wykonywać online. Z jego wiedzy korzystają również sportowcy – przeważnie po to, aby osiągać lepszą formę i wydolność organizmu.

Jak wygląda praca dietetyka?

Tak jak napisaliśmy – dietetyk może pracować w różnych punktach medycznych, prywatnych gabinetach, a także online. Ta osoba jest odpowiedzialna za zdrowie swoich podopiecznych i często musi współpracować również z innymi lekarzami.

Raczej nie polecamy odwiedzać dietetyka, który skończył 2 szkolenia internetowe na ten temat – jest bowiem mnóstwo takich osób, które skończyły STUDIA MEDYCZNE i naprawdę znają się na swojej pracy. Często dietetycy z kursami mają dużo mniejsze pojęcie o tym, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta.

Często jest to praca w stałych godzinach w ciągu dnia, ale wszystko zależy od miejsca, w którym dietetyk pracuje.

Wymagania w pracy dietetyka

Dietetyk, ponieważ pracuje z ludźmi, powinien być bardzo otwarty, dokładny i wspierający. Często jakaś jego część musi zamienić się w psychologa, bo takie osoby niejednokrotnie chcą się również wygadać. To osoba, która musi mieć umiejętność wejścia w buty drugiej osoby – musi potrafić wczuć się w ich problemy i oczekiwania.
Opracowanie diety bez szerokiej wiedzy związanej z naukami przyrodniczymi, fizjologią i biochemią oraz dietetyką jest praktycznie niemożliwe.
Musi wiedzieć co oznaczają poszczególne alergie pokarmowe, aby móc im zapobiegać. Musi robić wszystko, aby nie zawieść zaufania swojego pacjenta.

Warunki podjęcia pracy

Aby zostać dietetykiem – powinno się ukończyć studia wyższe o odpowiedniej specjalizacji, ale często teraz roi się od „dietetyków”, którzy swój tytuł uzyskali dzięki szkoleniu (w najlepszym wypadku – dwóm szkoleniom). Wybierajcie tych dietetyków, którzy naprawdę poświęcili swój czas, aby jak najlepiej przygotować się do wykonywanego zawodu.

Zarobki

To kwestia silnie indywidualna. Dietetyk, który pracuje np. w szpitalach i innych jednostkach budżetowych – nie zarobi więcej niż 1600-2700 zł. Jeśli jednak pracuje online, sprzedaje pakiety diet, prowadzi swój własny gabinet i przyjmuje prywatnie – jak najbardziej ma możliwość zarobić znacznie więcej.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze