Dlaczego ceny mieszkań rosną?


  • 10 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

W ostatnich latach ceny nieruchomości znacząco wzrosły. Najbardziej jest to odczuwalne w dużych ośrodkach miejskich, z Warszawą na czele. To właśnie w dużych miastach odnotowano najwyższy procentowy skok cen mieszkań – wzrosły one nawet o kilkanaście procent. Tak drogo nie było od wielu lat. Co jest przyczyną wzrastających cen? Czynników wywołujących takie zjawisko jest sporo.

Sprzedaż spada…

Pomimo malejącego bezrobocia czy wzrostu średniej płacy, którą otrzymuje Polak, sprzedaż nieruchomości spada. Wszystko wskazuje na to, że boom na mieszkania i nieruchomości mamy już za sobą. Ogromna ilość lokali gotowych do sprzedaży nie znalazła jeszcze nabywców. Świadczyć to może o tym, że popyt przerósł podaż. Wywołało to podwyżkę cen, której nie są w stanie zaakceptować potencjalni nabywcy. Tym bardziej w kontekście zakończenia programu Mieszkanie dla Młodych, który zamieniony ma zostać w program Mieszkanie+. Pomimo mnogości ofert kredytów hipotecznych duża część zainteresowanych kupnem mieszkania nie ma zdolności kredytowej. Wszystko to przekłada się na malejącą sprzedaż. Przypomnijmy jedynie, że za 1 metr kwadratowy mieszkania w Warszawie zapłacić trzeba nawet w okolicach 10 tysięcy złotych.

zdj1

… a ceny rosną

Na bezpośredni wzrost cen nieruchomości wpływ ma spora liczba czynników. Branża budowlana cierpi przede wszystkim na niedobór pracowników. Ciężko znaleźć więc kompetentną osobę, a gdy już taka zgłosi się do pracodawcy to koszty jej utrzymania są wyższe niż kilka lat temu. Ponadto już przy budowie nowych mieszkań koszty są wyższe niż w latach poprzednich. Wpływ na to mają szybujące w górę ceny materiałów budowlanych i sprzętu. Niebagatelna wydaje się w tym wypadku nawet rosnąca cena paliwa, która przekłada się na koszty transportu.

Jeszcze przed pierwszymi pracami trzeba nabyć działkę, których ceny jak się okazuje także wzrosły o kilkanaście procent. Czarę goryczy przelewają wydłużające się okresy oczekiwania na pozwolenie. W okresie boomu administracja w zakresie pozwoleń znacząco zwolniła, pracownicy zwyczajnie nie wyrabiają się ze swoją pracą. Deweloperzy natomiast skrupulatnie doliczają wszelkie utrudnienia do kosztów działalności. Wszystko wskazuje na to, że niestety sytuacja ta nie ulegnie w najbliższej przyszłości znaczącej poprawie.

Kupno mieszkania – kosztowne ale opłacalne?

Badania wskazują, że spora część nabywców kupuje mieszkania z myślą o wynajmie. W takim wypadku mieszkanie mozolnie, ale jednak odbudowuje poniesione przy inwestycji koszty. Młodzi ludzie często decydują się także na zakup mieszkań, które dopiero powstają – mogą wówczas liczyć na nieco atrakcyjniejsze ceny. Popularnym rozwiązaniem są nadal wspominane wcześniej kredyty hipoteczne. Ich porównanie i wybór najbardziej odpowiadającego naszym oczekiwaniom ułatwiają internetowe porównywarki, które w kilka minut pozwalają nam zestawić ze sobą najatrakcyjniejsze oferty. Rynek nieruchomości w Polsce z pewnością doświadcza bardzo trudnego okresu. Sytuacja jest trudna, ale nie tragiczna. Warto zapoznać się więc ze wszystkimi możliwościami jeśli marzy nam się posiadanie własnego lokum.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze