Stomatolog praca - opis zawodu, wymagania i zarobki w pracy dentysty
-
22 kwietnia 2020
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Stomatolog to ceniony zawód niemalże na całym świecie. Wiele osób dostrzega w tym zawodzie takie plusy jak ten, że nauka jest nieco krótsza niż na medycynie, a zarobki są bardzo dobre. Warto jednak dokładnie to sprawdzić. Dlatego przedstawimy wam dokładny opis zawodu, podamy przykładowe zarobki, a także podpowiemy, gdzie można szukać zatrudnienia (chociaż dla wielu to pewnie dość oczywiste). W każdym razie polecamy zostać z nami do samego końca artykułu.
Opis zawodu stomatologa
Stomatolog, czyli inaczej dentysta, to osoba, która zajmuje się chorobami zębów i jamy ustnej. Dzięki swojej rozległej wiedzy w tej dziedzinie umie zdiagnozować problem, wyleczyć go, a także pomóc w korygowaniu wad zgryzu, leczeniu protetycznym i wszystkim innym, co związane jest z chorobami dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej itp. Stomatolog to osoba, która dokładnie wyjaśni nam jak chronić swoje zęby i dziąsła, i w jaki sposób utrzymać higienę jamy ustnej.
Wymagania w zawodzie stomatologa
Osoba, która chce pracować jako dentysta powinna mieć odpowiednie cechy charakteru, ale przede wszystkim – wykształcenie. W Polsce ten tytuł otrzymują osoby, które skończyły pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym na uczelni medycznej. Prawo do wykonywania zawodu otrzymuje się z kolei w momencie odbycia rocznego stażu podyplomowego oraz pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.
Osoba, która pracuje jako stomatolog powinna być delikatna i umieć postępować z ludźmi – większość osób boi się dentysty i ma problem z wizytą u niego. Cierpliwość to również niesamowicie ważna cecha w tym zawodzie. Warto pamiętać, że zawód ten nie należy do najprostszych – nauka to stały element zawodu. Nieustannie wychodzą nowe technologie, dochodzi się do nowych wniosków, pojawiają się nowe materiały i narzędzia. Trzeba więc mieć w nich rozeznanie. To także zawód, który jest fizyczny i wymaga ciągłego stania na nogach. Dobrze jest to wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonywaniu takiego zawodu.
Gdzie może pracować stomatolog?
Dentysta może podjąć pracę m.in. w gabinetach dentystycznych, klinikach dentystycznych czy spółdzielniach lekarskich. Po zakończeniu studiów i nabyciu niezbędnego doświadczenia – można otworzyć swój własny gabinet. Jest to jednak bardzo kosztowna sprawa i naprawdę trzeba mieć spore zaplecze finansowe.
Jakie są specjalizacje stomatologiczne?
W tym zawodzie są takie specjalizacje jak: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca zwana pedodoncją, stomatologia zachowawcza z endodoncją, zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Dokładnie poczytajcie o każdej z nich zanim podejmiecie decyzję o wyborze specjalizacji!
Zarobki dentysty
To kwesti silnie indywidualna – zależy, czy mamy swój gabinet, pracujemy u kogoś czy zatrudnieni jesteśmy w zakładach opieki zdrowotnej. Wiele zależy także od regionu, w którym znajduje się gabinet. Przeważnie pensja wynosi od 1600 do 2500 zł – mowa oczywiście o państwowych zakładach opieki zdrowotnej. W prywatnych gabinetach te zarobki wahają się od 2 do 6 tysięcy złotych. Własna praktyka? To zarobki nawet do 10 tysięcy złotych i wzwyż. Tutaj zależy jeszcze wiele od ilości pacjentów, lokalizacji gabinetu, a także ceny usług medycznych.
Mamy tu jakichś stomatologów? :)
Sprawdzeni stomatolodzy
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze