Jak stworzyć CV, które da ci pracę? 6 praktycznych porad!


  • 04 lutego 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Dobre CV to klucz do znalezienia dobrej pracy. Zanim kandydat dostanie zaproszenie na rozmowę musi wysłać kilkanaście CV. Niektórzy po prostu je wysyłają i już zaraz rozdzwania się telefon, aby przyszli spotkać się z potencjalnym pracodawcą.

Jak stworzyć dobre CV?

Nasze CV jest trochę jak pierwsze wrażenie. To, co rekruter zobaczy w tym dokumencie może być dla nas szansą na lepsze zatrudnienie albo całkiem przekreśli nasze szanse na nowym stanowisku.
Według badań rekruter poświęca 6 sekund na zapoznanie się z naszym dokumentem. Co zrobić, żeby w tym czasie ich zachwycić i przekonać właśnie do siebie?

Jak stworzyć profesjonalne Curriculum Vitae, które zachwyci rekrutera, a także potencjalnego przyszłego pracodawcę?

1. Czytelność

Twoje CV musi być maksymalnie czytelne. Raczej unikalibyśmy unikania kolorowych ozdobników, czerwonej czcionki czy czegokolwiek innego, co utrzymane byłoby w tym stylu.
Nie przesadzajmy jednak z treścią – naprawdę nie jest istotne jakie gimnazjum kończyłeś. Skup się na tym, co najważniejsze i odpowiednio to wyeksponuj.

Pod swoim imieniem i nazwiskiem możesz dodać obecne stanowisko lub nazwę stanowiska, na które wysyłasz swoje CV. Drugi sposób pozwala dać do zrozumienia rekruterowi, że dokument został przygotowany specjalnie pod to, a nie inne, miejsce pracy.

Możesz wykorzystać fakt, że rekruterzy dość wybiórczo czytają twoje CV. Pozwól sobie, na górze, na umieszczenie podsumowania zawodowego. Napisz krótko na jakich stanowiskach pracowałeś, czego się nauczyłeś, za co byłeś odpowiedzialny. Warto dodać co udało ci się dzięki temu osiągnąć na danym stanowisku.

Używaj odstępów i spraw, żeby twoje CV przyjemnie się czytało. Po prostu. Nie pozwól na to, żeby kolorowe ozdobniki czy rażąca kolorystyka odwróciła uwagę od tego, co potrafisz i sobą reprezentujesz.

2. Dobierz odpowiednio swoje doświadczenie

Pisząc to mamy na myśli wyróżnienie dwóch ostatnich miejsc pracy, określenie czym się tam zajmowaliście i wybranie tych cech i umiejętności, które mogą być istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy na stanowisku, na które szuka pracownika.

Zamiast suchego:

pisanie tekstów reklamowych

napiszcie:

napisałem kilka tekstów reklamowych, które zostały nagrodzone / sprawiły, że obroty firmy wzrosły o 10% / które przyciągnęły za sobą kilku innych, kluczowych klientów

To jakiś konkret, prawda? Pracodawcy lubią wiedzieć, że nie kupują kota w worku i że możesz wnieść do ich firmy jakieś realne zmiany na lepsze.

3. Dobrze sprawdź swoje dane

Nawet najlepsze CV nie pomoże, jeśli dane w nim będą błędne. Bo jak się ma do ciebie odezwać pracodawca, jeśli zapomniałeś wpisać numeru telefonu, a na maila nie odpowiadasz?

W dodatku radzimy również zmienić swoje maile na bardziej profesjonalne: „malutkaaanusia@buziaczek.pl” brzmi niepoważnie. A „anna.kowalska@pocztamail.pl”? Zdecydowanie lepiej!

4. Pamiętajcie o chronologii

Nie ma nic gorszego niż zapoznawanie się z CV, które ma porozrzucane wszystko po stronie. Nie da się z nim zapoznać, wyłapywać dla siebie ważnych informacji, bo nie ma na to czasu. Pomyślicie, że to niesprawiedliwe i brutalne, ale… Po prostu ktoś zrezygnuje z przeglądania takiego dokumentu na rzecz innego, gdzie wszystko jest poukładane sekcjami i w dodatku chronologicznie.

5. KLAUZULA!

Nie zapominajcie o klauzuli. Zazwyczaj możecie używać takiej, która znajduje się w Internecie i jest przygotowana dość uniwersalnie – będzie pasowała w każdym jednym CV, niezależnie gdzie wysyłacie swoje CV.

Jeśli jednak pracodawca chce, żebyście użyli klauzuli, która znajduje się w opisie oferty pracy – pamiętajcie, aby tak zrobić. Inaczej nikt nie przeczyta waszego CV. Po co mają zadawać sobie jakikolwiek trud, jeśli i wy sobie go nie zadaliście?

6. Poprawny zapis pliku

Czasami, kiedy wysyłamy do kogoś jakiś dokument w Wordzie, okazuje się, że druga osoba nie może go otworzyć w ogóle, albo ten dokument mu się rozsypuje. I nici z czytania. Trzeba go poprawiać.

Jeśli rekruter dostanie CV w Wordzie, ale dokument mu się nie otworzy albo rozsypie – nie poprosi o jego poprawę. Po prostu przejdzie do kolejnego CV. Dlatego pamiętajcie, aby zapisywać swoje CV w innym rozszerzeniu – najlepiej PDF.

Jeśli wprowadzicie wszystko to podczas tworzenia swojego CV – na pewno szybciej uda wam się znaleźć pracę. Możecie również skorzystać z gotowych szablonów, których w Internecie jest pełno. Nie zapominajcie, że nawet najlepsze CV nie pomoże, jeśli nie zrealizujecie wymagań pracodawcy np. kiedy prosi was o list motywacyjny, a wy postanowicie go nie napisać lub kiedy wymaga portfolio, a wy go nie załączycie. Dokładnie czytajcie KAŻDĄ ofertę pracy!



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze