Praca na etacie i prowadzenie swojej firmy? Czy to możliwe?


  • 25 czerwca 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

To ten moment w twoim życiu. Doszedłeś do wniosku, że męczy cię praca na etacie i chciałbyś założyć swoją firmę. Niewielu udaje się z dnia na dzień odejść z pracy, założyć firmę i osiągnąć sukces. Potrzebne są w miarę stałe wpływy pieniędzy, żeby móc pociągnąć otworzenie swojego biznesu. Rezygnowanie z pewnego etatu byłoby więc bardzo odważne, jeśli nie powiedzieć, że głupie (chyba, że masz sporo odłożonej gotówki na życie i rozwijanie firmy – wtedy to co innego). Najlepiej jest łączyć pracę na etacie, wraz z rozwijaniem i budowaniem swojej marki. To jednak bardzo sporo kosztuje – dyscypliny, nerwów i czasu wolnego.

Czy możliwa jest praca na etacie i jednocześnie rozwijanie biznesu?

Trudne, ale nie niemożliwe. Co prawda czeka nas w związku z tym sporo wyrzeczeń, przynajmniej na początku. Musimy zrzec się czasu wolnego, wydawania pieniędzy na głupoty, odpuścić sobie towarzyskie spotkania. Tylko wtedy może przynieść to zamierzony efekt.
Najważniejsze w takiej sytuacji jest planowanie i to, żeby nie zaniedbywać ani jednej, ani drugiej strony czyli ani swojej pracy na etacie, ani swojego nowego biznesu. Trzeba opracować jasny plan dnia, plan działania i się go trzymać, aby za jakiś czas mówić o sukcesie.

zdj1


Dużo firm zamyka się maksymalnie po 5 latach działalności – po prostu właścicielom nie udaje się odpowiednio jej rozwinąć, zarządzać nią albo po prostu kończy się finansowe źródełko. Okazuje się  też często, że pomysł na biznes był nietrafiony i ten ktoś nie słuchał tłumu, który po prostu nie potrzebował takiego rodzaju produktu lub usługi. Wielu właścicieli firm zapomina również o tym, co daje im Internet – o odpowiedniej promocji. A nie można spychać tego na sam dół listy, twierdząc, że „zajmie się tym w odpowiednim momencie”. Kiedy ma być ten odpowiedni moment, jeśli nie teraz?

Wszystko co musisz zrobić – krok po kroku

Po pierwsze – musisz wszystko dokładnie zaplanować i oddzielić kwestie firmy od swoich osobistych. To oznacza dosłownie założenie oddzielnego konta firmowego. Nie łącz tego ze swoimi wpływami z etatu i domowymi wydatkami. Szybko zapanuje nieporządek w księgowości, a to wszystko bardzo zdezorganizuje. Porządek w papierach i finansach to najważniejsze, co możesz zrobić, na początku swojej działalności (i później także).
W drugiej kolejności napisz sobie biznesplan, wyznacz jasne i realistyczne cele na najbliższy czas, a także w perspektywie dalszej. Dokładnie zrób analizę SWOT. To może ci się przydać w prowadzeniu firmy, ale może uda ci się na tej podstawie także uzyskać jakiś kredyt lub dofinansowanie, a może dzięki temu jakiś inwestor zdecyduje się by ci pomóc, bo zobaczy niesamowity potencjał?
Później zajmij się kwestiami promocji w Internecie (i nie tylko, jeśli chcesz, ale Internet powinien załatwić sprawę). Zbieraj feedback od swoich klientów – zmieniaj się dla nich, sprawdzaj czy uda ci się sprzedawać swój produkt lub usługę.
A potem to już konsekwentnie realizuj cele. Jeśli firma zacznie przynosić zyski – będziesz mógł pomyśleć o skończeniu z etatem i rozwijaniu dalej swojego biznesu.

Ucz się na błędach i ciesz się z sukcesów. Nie ma co rozpamiętywać porażek – trzeba robić wszystko, by błędów nie powielać i szybko je naprawiać. A sukcesy niech napędzają twój biznes! Tylko to może dać realne korzyści.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze