Praca sędzia - opis zawodu, zarobki, charakterystyka


  • 27 kwietnia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Chociaż raz w swoim życiu usłyszeliście „a ty co, sędzia?”. Lubicie analizować różne sytuacje i wyciągać wnioski, a także celne osądy? Być może zawód sędziego był wam pisany już od dawna. Nie jest to jednak łatwy i przyjemny zawód – to coś, co wymaga sporo pracy i poświęceń. Dowiedzcie się szczegółowo na czym polega zawód sędziego, jak go wykonywać i gdzie możecie pracować. Poinformujemy was również na jakie zarobki można liczyć pracując jako sędzia. Jesteście gotowi na kompendium wiedzy o pracy sędziego? 

Opis zawodu sędziego

Jednym z zawodów prawniczych jest zawód sędziego. To funkcjonariusz publiczny, którego zadaniem jest wymierzanie sprawiedliwości. Jedynym ograniczeniem w tym zawodzie jest tak naprawdę prawo, na którego podstawie orzeka się winę skazanego. Sędzia opiera się na akcie oskarżenia, opiniach biegłych, zeznaniach świadków, dowodach, punktach widzenia obrony. Na podstawie tych wszystkich danych musi wydać sprawiedliwy wyrok. 

Sądy mają wydzielone wydziały i zajmują się rozstrzyganiem z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego i pracy. Ponieważ prawo jest bardzo rozległe – konieczne było wprowadzenie takiego rozwiązania. 

Sędzia pracuje w dwóch miejscach: na sali rozpraw, a w wyjątkowych przypadkach – opuszcza budynek sądu np. w sprawach rodzinnych. 

Wykształcenie 

Oczywiście wiadomo, że niezbędne jest wykształcenie prawnicze. Więcej o tym pisaliśmy w artykule o pracy prawnika. Po studiach należy odbyć aplikację sędziowską, która trwa dwa lata. W trakcie jej trwania kandydaci mogą pracować w sądzie, otrzymując stypendium. Kandydat musi po tym zdać egzamin ze wszystkich dziedzin prawa. Dodatkowo – trzeba mieć ukończone 26 lat, posiadać obywatelstwo polskie i mieć pełnię praw. 

Gdzie szukać pracy?

Jedynym pracodawcą sędziego może być państwo. Etaty czekają na najlepszych, dlatego ukończenie aplikacji nie jest gwarantem znalezienia zatrudnienia. Na samym początku odbywa się płatny staż na stanowisku asesora. Około trzy lata ocenia się asesora – robi to sędzia prowadzący. Jeśli wypadnie pozytywnie to z rąk prezydenta Rzeczypospolitej otrzymuje nominację sędziowską. 

Ile zarabia sędzia? 

Przeważnie sędzia na tym stanowisku zarabia około 8-9 tysięcy złotych. Premia stanowi średnio 1% pensji całkowitej sędziego, a pozostałe 99% to płaca podstawowa. Część sędziów otrzymuje również benefity. Pensja zależy od wielu czynników – od stażu pracy, miejsca zatrudnienia oraz od sądu. 



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze