Praga Północ. Opis dzielnicy Warszawa Praga Północ

Najważniejsze informacje


  • 31 stycznia 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Praga-Północ to dzielnica Warszawy, która położona jest w prawobrzeżnej części miasta. Jest jedną z osiemnastu jednostek pomocniczych m.st. Warszawy. Powierzchnia tej dzielnicy to prawie 12 km kwadratowych, a obszar ten zamieszkuje ponad 60 tysięcy osób. Nazwa "Praga" pochodzi od członu, który występuje również w wyrazie "prażyć". Nazwa pierwotnie odnosiła się do miejsca wypalonego, oznaczała też osadę założoną w wypalonym lesie. Poprawnie nazwę tej dzielnicy powinno pisać się z łącznikiem między członami. Zobaczcie więcej informacji o Pradze-Północ. 


Praga-Północ – najważniejsze informacje o dzielnicy 

Praga-Północ graniczy ze Śródmieściem i Żoliborzem poprzez Wisłę, z Targówkiem poprzez linię kolejową Warszawa-Gdańsk oraz z Białołęką poprzez Trasę Toruńską, a także z Pragą-Południe poprzez kolej średnicową. 

MSI wyodrębnia na Pradze-Północ takie obszary jak: 

  • Pelcowizna
  • Nowa Praga
  • Stara Praga 
  • Szmulowizna 

To jedna z niewielu dzielnic Warszawy, która zachowała swój historyczny charakter. Znaczna część zabudowy pochodzi z końca XIX wieku, początku XX wieku i okresu międzuwojennego. 

Na Pradze-Północ znajdują się takie ciekawe miejsca jak Muzeum Warszawskiej Pragi, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Polskiej Wódki czy Park Praski, a to zaledwie kilka ciekawych miejsc. Na Pradze-Północ jest ich znacznie, znacznie więcej. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy

Wszystkie dzielnice

Wszystkie miasta


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze