Schrony w Warszawie. Gdzie w Warszawie są schrony przeciwatomowe?

Najważniejsze informacje o schronach


  • 16 stycznia 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

W 2022 roku wybuchła wojna na Ukrainie, która rzuciła blady na strach na wiele osób, które mieszkają "po sąsiedzku" z Ukrainą. Jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w wyszukiwarce Google było hasło "schrony Warszawa", co oznacza, że mieszkańcy stolicy bardzo martwili się o swoje zdrowie i życie. Trudno się dziwić – wiele osób po raz pierwszy znalazło się w podobnej sytuacji, a sytuacja na świecie stała się mocno niepewna. Dlatego warto, aby każdy, kto mieszka w Warszawie, dostał odpowiedzi na swoje pytania. Zobaczcie, jak wygląda sytuacja schronów w stolicy i czy w ogóle jest gdzie się schować, w przypadku wystąpienia sytuacji zagrażającej życiu. 


Schrony w Warszawie – gdzie się znajdują? 

Wiele osób szukało odpowiedzi na to pytanie w Internecie. Okazuje się, że takowych schronów w Warszawie po prostu... nie ma. Jeśli mówimy o czynnych schronach przeciwatomowych. 

Inaczej ma się sytuacja w przypadku schronów, które mają wartość muzealną. Takie znajdują się przy ul. Kasprowicza 132 na Bielanach, na ul. Wspólnej czy w Puszczy Kampinoskiej. A to zaledwie kropla w morzu – jeśli poszukać bardziej, jest ich znacznie więcej. Brak czynnych schronów w obecnych czasach to efekt stanu prawnego, który obowiązuje od 2004 roku. Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony zniosła pojęcie budowli ochronnej, więc żaden podmiot nie jest zobowiązany do tego, aby prowadzi ewidencję, konserwację czy planowanie użycia schronów. 

Wbrew legendom: w chrony przeciwatomowe zdecydowanie nie jest zaopatrzony Pałac Kultury i Nauki. 

Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy pragną jakiejkolwiek pozytywnej informacji. Metro, a dokładniej jego najstarsza część, może pełnić funkcję schronów przeciwatomowych. Stacje między Kabatami a Racławicą na pierwszej linii metra mają śluzy, które mogą chronić przed atakiem bombowym. Pozostałe stacje mogą być ochroną ludności, ale tylko w przypadku ataku konwencjonalnego. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze