Instruktor nauki jazdy - kim jest, ile zarabia, gdzie pracuje, wykształcenie, ile kosztuje kurs w Warszawie

Najważniejsze informacje


  • 05 stycznia 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Instruktor nauki jazdy to osoba, która ma nauczyć potencjalnych przyszłych kierowców tego, jak jeździć autem (lub innym pojazdem, na który mają uprawnienie do nauki) i zachowywać się na drodze. Instuktorzy nauki jazdy są nam niezbędni, kiedy chcemy nauczyć się poruszać samochodem i zależy nam na uzyskaniu prawa jazdy. Zobaczcie, co zrobić, aby zostać instruktorem nauki jazdy, a także wszystkie inne informacje na temat tego zawodu. 

Czym dokładnie zajmuje się instruktor nauki jazdy? 

Instruktor nauki jazdy zajmuje się nauką kursantów, którzy w przyszłości potencjalnie mogą zostać kierowcami. Instruktor ma pokazać kursantowi funkcjonowanie pojazdu, wszystkie jego funkcje i zastosowanie, a także jak z tego wszystkiego korzystać. Początkowo instruktor zabiera swojego kursanta na plac, a następnie na drogi publiczne. Jego zadaniem jest odpowiednie przekazanie wiedzy na temat jazdy autem – musi bowiem stworzyć dobrego, przyszłego kierowcę, aby nie stwarzał zagrożenia na drodze. 

Jak zostać instruktorem nauki jazdy? 

Aby zostać instruktorem – należy mieć prawo jazdy przynajmniej od 3 lat, mieć wykształcenie średnie i być niekaranym. Konieczne jest także przeprowadzenie badania lekarskiego i psychologicznego, a oprócz tego trzeba ukończyć odpowiedni kurs w WORD albo szkole nauki jazdy. Trwa on trzy miesiące, kończy się on egzaminem państwowym. Warto wiedzieć, że największe zapotrzebowanie jest zarówno na instruktora prawa jazdy kategorii B, jak i na inne kategorie – kierowców zdecydowanie przybywa.  


Gdzie pracuje instruktor nauki jazdy? 

Pracę można znaleźć, oczywiście, w ośrodkach szkolenia kierowców. Obecnie na rynku pojawia się ich coraz więcej, więc można tam spokojnie szukać zatrudnienia. Oczywiście instruktorzy nauki jazdy mogą także założyć swoją własną firmę i zatrudniać innych instruktorów. 

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

To jest bardzo różna kwestia – zależy od miejscowości, w której znajduje się ośrodek szkolenia kierowców, ale także od wielu różnych czynników. Średnio są to zarobki na poziomie 3000 - 4500 złotych netto miesięcznie. Sposobem na zwiększenie tych zarobków jest, oczywiście, zwiększenie liczby indywidualnych szkoleń kursantów. 

Ile zapłacimy za kurs na kierowcę w Warszawie? 

To również jest bardzo indywidualna kwestia, bo zależy co dodatkowo jest wliczane w pakiet. Średnio trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt takiego kursu będzie zaczynał się od 2000 złotych i w górę. Warto sprawdzać na każdej stronie, ile kosztuje kurs na poszczególną kategorię w danym ośrodku. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze