Outplacement - co to jest i na czym polega?
Wszystkie informacje
-
04 stycznia 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Zwolnienia w firmie to nie są łatwe rzeczy – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Aby trochę złagodzić tę sytuację, coraz częściej wiele pracodawców decyduje się na tzw. "outplacement". Ten termin brzmi bardzo egzotycznie i niewiele mówi. Dlatego zobaczcie, co to dokładnie jest i na co można liczyć w ramach outplacementu.
Czym jest outplacement?
To system tzw. łagodnych zwolnień. Chodzi o to, aby zadbać o osoby, które straciły zatrudnienie z winy pracodawcy. Dokładniej celem jest zaktywizowanie zawodowo osób, które straciły zatrudnienie z winy pracodawcy. Zadbanie o zwolnionych pracowników jest oczywiście obligatoryjne i wynika z ustawy. Znaleźć można to w Art. 70 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Można tam znaleźć takie informacje o tym, jak przeprowadzać cały proces, kogo on dokładnie dotyczy i w jakim czasie można go prowadzić.
Dlaczego stosować outplacement?
Firmy chcą się dobrze pokazać przyszłym pracownikom, ale także kontrahentom i współpracownikom. Niestety, fakt, że firma zwalnia grupowo – może odbić się na jej wizerunku na rynku pracy. Dlatego właśnie coraz częściej pracodawcy sięgają po otuplacement. Takie działania mogą pozytywnie wpłynąć na opinie o firmie i jej wizerunek. Pracownicy też czują się nieco bardziej spokojni, kiedy ktoś im pomaga.
Jak wygląda outplacement w praktyce?
On skupia się głównie na czterech elementach, wśród których można wyróżnić: szkolenia dla pracowników, wsparciu w znalezieniu nowego zatrudnienia, doradztwie psychologicznym i zawodowym.
Często właśnie na tych szkoleniach i kursach skupia się outplacement, a nie powinno tak być – najważniejsze jest bowiem praktyczna pomoc w znalezieniu pracy, a nie tylko nauczenie teorii o rynku pracy. Warto o tym pamiętać, jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się na outplacement.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze