Jak napisać dobry list motywacyjny?
-
15 maja 2019
-
Patrycja
Zdjęcie:
Wchodzisz na portal, na którym przeglądasz codziennie oferty pracy. Sprawdzasz poszczególne ogłoszenia i oto jest – wymarzone stanowisko, w którym spełniasz wszystkie wymogi. Już zacierasz ręce i przecierasz swoje CV z kurzu, a tu okazuje się, że, być może, przyszły pracodawca chciałby otrzymać od ciebie list motywacyjny. I za nic nie wiesz jak się do tego zabrać. Jest to sprawa dosyć prosta, pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę z tego, co powinno się w takim liście motywacyjnym znaleźć. Postanowiliśmy więc wszystkim ułatwić tworzenie dobrej jakości dokumentu, który nazwany został właśnie „listem motywacyjnym”.
Czym jest list motywacyjny i ile wnosi w rekrutacji?
List motywacyjny to trochę forma autopromocji. Zawieramy w nim wszystkie najważniejsze informacje, które dotyczą nas – naszej kariery, a także wykształcenia. Jest odpowiedzią na zapytanie pracodawcy, na dane stanowisko, w którym motywuje się dlaczego to właśnie my, a nie ktoś inny się tutaj nadaje. Ma charakter formalny i oficjalny – trochę przypomina list, trochę krótkie wypracowanie w którym tematem jesteśmy MY.
Powinien mieć więc zarówno datę, jak i odpowiednie akapity – wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jest to o tyle ważny dokument, którego wymaga jakieś 70% pracodawców, którzy zamieszczają swoją ofertę na portalach, a który może zadecydować czy w ogóle twoja kandydatura zostanie rozpatrzona. Słabo jest więc używać utartych zdań, które znaleźliśmy w Internecie. Pamiętajmy jednak, że list motywacyjny może przeważyć szalę, kiedy twoje CV jest interesujące. Nigdy jednak nie zastąpi w całości dobrego Curriculum Vitae. Jakiś czas temu pisaliśmy zarówno o błędach w CV, które musisz wyeliminować, jak i o tym, jak dobre CV powinno wyglądać.
O czym musisz pamiętać tworząc list motywacyjny?
• O układzie twojego listu – czyli tak jak mówiliśmy, musisz zawrzeć datę, a także odpowiednio stworzyć szablon takiego motywacyjnego dokumentu. Pamiętaj o wstępie, rozwinięciu, a także zakończeniu.
• Treść jest najważniejsza, ale układ i wygląd twojego listu motywacyjnego ma ogromne znaczenie – jeśli możesz, wybierz jakiś ładny szablon.
• Spróbuj podejść do tematu jak najbardziej oryginalnie. Odpuść sobie utarte zwroty „w odpowiedzi na zgłoszenie...”, bo najpewniej rekruter przewróci oczami i wyrzuci je do kosza. Spróbuj zrobić listę twoich mocnych stron, które poprą twoją kandydaturę na stanowisko lub wskaż, co zrobiłeś dobrego na swoim poprzednim stanowisku np. zwiększenie sprzedaży.
• Nie używaj utartych frazesów np. „jestem pracowity, sumienny, kreatywny”. Poprzyj to! Albo postaraj się jakoś ładnie o tym napisać, żeby rekruter sam wyciągnął takie wnioski w stosunku do tego, o czym pisałeś tj. co zrobiłeś w poprzedniej pracy.
• Zaproponuj jakieś rozwiązanie, które mogłoby się przydać twojemu pracodawcy. Możesz spokojnie zawrzeć je w liście.
• Personalizuj listy – NIGDY nie wysyłaj tego samego listu do kilkunastu różnych pracodawców. Każdemu, sądząc po profilu firmy itp. zależeć może na czymś zupełnie innym.
Jeśli będziecie się trzymać tego planu – wasz list motywacyjny nie wyląduje w koszu. A tak niestety dzieje się po 30 tak samo napisanym, sformułowanym tekście, który rekruter ma szansę przeczytać. To co? Do dzieła! I życzymy znalezienia samych dobrych stanowisk pracy!
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze