Jak przygotować się na przyjęcie kota w swoim domu?
Krótki poradnik
-
20 lutego 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Posiadanie zwierzęcia to jedna z ważniejszych decyzji, jaką można podjąć. Nie każdy może i powinien decydować się na to, aby do swojego domu wziąć nowego domownika. Trzeba bowiem pamiętać, że taki zwierzak to ogromna odpowiedzialność. Jeśli jesteście w tej grupie, która właśnie zamierza decydować się na zwierzę i jest to kotek – powinniście się do tego wyjątkowo przygotować. Zobaczcie, co wziąć pod uwagę, kiedy do waszego domu ma dołączyć mały, słodki kotek.
Szukasz siatek dla kota?
Jak przygotować mieszkanie?
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to odpowiednie przygotowanie naszego mieszkania na przyjęcie małego kotka. To bardzo ruchliwe i ciekawskie zwierzęta, dlatego z całą pewnością będzie interesowało je niemalże wszystko w świecie, który je otacza. Dlatego powinniśmy zrobić maksymalnie wszystko, co możliwe, aby przyjechały do bezpiecznego miejsca. Dlatego musimy zwrócić uwagę na to, co znajduje się w zasięgu jego łapek. Przede wszystkim musimy zająć się roślinami doniczkowymi – niektóre z nich są bowiem trujące, a jednym z ulubionych zajęć małych rozrabiaków jest skubanie i zjadanie listków roślin. Jeśli więc w naszym domu znajdują się jakieś rośliny, które zawierają trujące związki chemiczne, to powinniśmy je usunąć.
Drugą ważną sprawą są środki czystości – wiele z nich jest dla kota trujące, a co za tym idzie niebezpieczne. Dlatego jeśli do tej pory takie środki stały na wierzchu, w miejscu łatwo dostępnym, to powinniśmy je schować w miejscu, do którego kot nie ma szansy się sam dostać. To samo tyczy się różnego rodzaju lekarstw, które również mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzaka.
Jeśli na wierzchu znajdują się rzeczy, które mają dla nas większą wartość – również warto je pochować. Nie od dzisiaj wiadomo, że koty uwielbiają zrzucać ze stołów i szafek różnego rodzaju bibeloty. Jeśli nie chcemy więc, aby je zniszczył – dobrze jest je przenieść do miejsca, gdzie kot ich nie „dorwie”. Tak samo powinniśmy schować ostre rzeczy, którymi może zranić się mały kotek.
To, co jest absolutnie najważniejsze, w przypadku mieszkania w bloku – zabezpieczenie okien i balkonów. Nie mamy pewności, że kot będzie wiedział jak się z tym obejść. Wystarczy, że zainteresuje się czymś za oknem i wyskoczy np. za ptakiem. Dlatego teraz można zamontować specjalne siatki, które mają chronić kota przed zrobieniem głupoty, która może skończyć się tragicznie. Takie siatki można zamontować samodzielnie, ale można również zatrudnić firmę, która zajmuje się montowaniem siatek dla kotów w oknach i na balkonach. W Warszawie również funkcjonuje wiele takich firm, które zrobią to profesjonalnie – szczególnie, jeśli mamy do zabezpieczenia całkiem sporo miejsc.
Co kupić na przyjazd kota?
Zanim zabierzemy do domu kota – powinniśmy kupić wszystkie akcesoria, które będą niezbędny dla jego poprawnego funkcjonowania w naszym mieszkaniu. Wśród tych akcesoriów są:
- Transporter – musimy jakoś przewieźć kota z miejsca A do miejsca B, prawda? W transporterze kot będzie bezpieczny i z pewnością będzie mu wygodnie. To też wpływa na wasze bezpieczeństwo – początkowo kot mógłby leżeć na kolanach bezpiecznie, ale co byście zrobili, gdyby nagle zaczął skakać po kierowcy? Przy zakupie transportera trzeba zwrócić uwagę na to, aby miał on dobre zamknięcie.
- Miski dla kota – będziemy potrzebować misek, aby nalać wody i mieć gdzie nakładać jedzenie. Jeśli planujemy karmić kota zarówno karmą suchą, jak i mokrą – dobrze jest kupić trzy miski, aby sucha i mokra karma były oddzielnie.
- Kuweta – to, co jest niesamowicie ważne to kuweta, aby kot miał gdzie się załatwiać. W przypadku kociąt najlepiej jest kupić kuwetę otwartą, z niskim rantem, aby mogły samodzielnie wejść i wyjść, bez żadnych problemów. Wraz z kuwetą dobrze jest kupić łopatkę do wybierania nieczystości.
- Żwirek do kuwety – jak kuweta to i oczywiście żwirek. Dobrze jest kupić żwirek o drobnej granulacji, bo ten nie podrażni opuszków kotka.
- Legowisko – co prawda koty uwielbiają spać w najróżniejszych miejscach, ale dobrze, żeby miały swoje i tylko swoje miejsce. Koty uwielbiają wchodzić w różne miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się także budka dla kotka.
- Drapak – jeśli nie chcecie mieć zniszczonych mebli, to jednym z ważniejszych akcesoriów jest oczywiście drapak, gdzie kotek będzie mógł się „wyżyć”. Możecie połączyć punkt 6 z punktem 5 i kupić stojące, ale stabilne!, drapaki z budką i różnymi półeczkami do odpoczywania i spania.
- Zabawki i akcesoria do pielęgnacji – to, co jest istotne to również zakup tego, żeby kotek miał się czym bawić. A oprócz tego kilka akcesoriów do pielęgnacji np. szczotki do czesania futra, obcinaczki do paznokci czy szampon dla kota.
- Szelki i smycz – jeśli nasz kot ma być kotem wychodzącym, to jest to bardzo ważny punkt.
Jak karmić kota?
Oczywiście jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest pożywienie dla kota. Wielu właścicieli futrzaków nie wie, w jaką karmę powinno się zaopatrzyć. Ciężko jest wybrać naprawdę dobrej jakości karmę dla kota, szczególnie jest to wasz pierwszy raz z posiadaniem takiego zwierzęcia. Dobrze jest zapytać weterynarza, jakiego rodzaju karmy dla kociąt poleca. Dieta ma bowiem ogromny wpływ na rozwój i zdrowie kociaka.
W pierwszych tygodniach najlepiej podawać taką karmę, jaką kot jadł w poprzednim miejscu. Oczywiście, jeśli jest to możliwe. Nagła zmiana miejsca zamieszkania, a w dodatku karmy, może sprawić, że kot nabawi się problemów żołądkowych. A tego nie chcemy.
To, co jest niezwykle ważne to umożliwienie dostępu do świeżej wody, szczególnie, jeśli kot dostawać będzie również suchą karmę. W przypadku karmy mokrej – na początku wybierajmy takie rodzaje karmy, które są przeznaczone dla małych kociąt.
Najlepszym sposobem żywieniowym dla kotów jest tzw. dieta mieszana, czyli podawanie kotu zarówno karmy suchej, jak i karmy mokrej.
Jak przygotować się na przyjazd kota?
Przede wszystkim – musimy zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni, dzięki której kotu będzie wygodnie. W miarę możliwości nie stawiamy kuwety oraz misek z jedzeniem w miejscu, z którego często będziemy musieli kota „wyganiać”. Dobrze, aby dostał swoje kąty, gdzie w spokoju będzie mógł załatwić swoje potrzeby i gdzie będzie mu się spokojnie jadło posiłki. Kuweta i miski nie mogą stać obok siebie. Warto również ustawić legowisko kota w bardzo spokojnym miejscu, gdzie będzie mógł się „odizolować” w miarę potrzeb.
Dobrze, jeśli przez pierwsze kilka dni z kotem zostaniemy z nim w domu, aby czuł naszą obecność i miał okazję przyzwyczajać się pod naszym okiem do nowego miejsca. A w dodatku będziemy mogli kontrolować jego zachowanie. W pierwszych dniach warto udostępnić kotu jedno pomieszczenie i tam też postawić kuwetę, aby mógł ją spokojnie znaleźć – dzięki temu unikniemy załatwiania się w różnych miejscach. Kot przyzwyczai się do kuwety, a następnie będziemy mogli przenieść ją do innego miejsca.
Pamiętajcie – to jedynie orientacyjne polecenia tego, w jaki sposób zachowywać się z kotem. Każdy kot i właściciel jest inny, więc każdy może potrzebować zupełnie innego obejścia się z nim. Warto jednak, abyśmy zachowali zdrowy rozsądek i na bieżąco reagowali na wszystkie potrzeby.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze