Ortodonta. Opis zawodu. Ile zapłacimy za wizytę u ortodonty w Warszawie?

Najważniejsze informacje


  • 23 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Ortodonta to lekarz, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu. W bardzo dużym uproszczeniu. Do ortodonty idziemy, kiedy chcemy założyć aparat nazębny, który ma prostować zęby. Jednak zakres działania ortodontów jest nieco szerszy niż się nam wydaje. Zobaczcie najważniejsze informacje o ortodoncie, a także sprawdźcie, ile zapłacicie za wizytę u ortodonty w Warszawie.

Szukacie dobrego ortodonty?


Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Zajmują się pacjentami w każdym wieku. Do zadań ortodonty należy m.in. diagnozowanie wad i ich eliminowanie, a także badanie rozwoju i wzrostu zębów i szczęk. To właśnie ortodonci odpowiedzialni są za zakładanie aparatów prostujących zęby. Można robić to ze względów estetycznych, co często jest pierwszym impulsem wielu osób do założenia aparatu, ale przede wszystkim powinno robić się to ze względów zdrowotnych – prawidłowy układ zębów to dużo mniej problemów. Ortodonci zajmują się korektą:

  1. zgryzu otwartego i głębokiego
  2. tyłozgryzu
  3. przodozgryzu
  4. stłoczenia
  5. braków w uzębieniu
  6. zębów nadliczbowych
  7. nieprawidłowego rozwoju szczęki i/lub żuchwy

Tak naprawdę niewielki odsetek osób ma prawidłowy zgryz – wiele ludzi potrzebuje pomocy ortodonty i po taką właśnie powinno się udać w przypadku nieprawidłowości dotyczących zgryzu.

Jak przygotować się do wizyty u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty nie różni się niczym od wizyty u dentysty. Aby wszystko przebiegło pomyślnie – przed wizytą należy porządnie wyszczotkować zęby. Nie ma problemu z tym, że nie macie gotowych jeszcze wszystkich zębów do tego, aby założyć aparat. Jeśli taka decyzja zapadnie – dopiero wtedy można umówić się na uzupełnianie ubytków. W trakcie pierwszej wizyty u ortodonty otrzymujemy cały plan działania. To co będziemy musieli zrobić w pierwszej kolejności to zdjęcia RTG – pantomograficzne i kefalometryczne. Dzięki temu ortodonta zobaczy wszystko, co dotyczy zębów, a także kości, aby wiedział jak dalej pracować z pacjentem.

Jeśli zostanie nam założony aparat – z całą pewnością ortodonta wyjaśni nam, jak dbać o zęby i jak obchodzić się z aparatem. Różni się to w zależności od aparatu stałego albo aparatu ruchomego. Zanim jednak do tego dojdzie: będzie konieczne wykonanie szeregu różnych czynności np. pobranie wycisku szczęki, ekstrakcja (jeśli jest taka konieczność), wyczyszczenie zębów, fluoryzacja i wiele innych procedur, które dopiero doprowadzą nas do ostatecznego efektu, jakim jest założenie aparatu na zęby.

Jak zostać ortodontą?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to ukończyć studia stomatologiczne, które mają podobny poziom i materiał kształcenia co studia medyczne. Im bliżej ukończenia studiów na tym kierunku, tym mniej zajęcia robią się ogólnomedyczne, a zaczynają powoli krystalizować się w typowo stomatologiczną stronę. Po ukończeniu studiów pięcioletnich – należy iść na roczny staż, a następnie przystępują do egzaminu końcowego, który przyznaje im prawo do wykonywania zawodu. Dopiero później, po sześciu latach nauki, możliwa jest specjalizacja na ortodontę. Szkolenie trwa trzy lata, a następnie trzeba odbyć specjalizację. To oczywiście nie jest koniec nauki, bo tak naprawdę uczy się całe życie – na różnych konferencjach, szkoleniach i sympozjach – aby poznać jak najwięcej nowych technik z zakresu leczenia ortodontycznego.

Ile zarabia ortodonta?

Wynagrodzenie w tym zawodzie bardzo mocno się różni i zależy od doświadczenia, wykształcenia i stażu pracy, a także od tego, gdzie dokładnie pracuje ortodonta. Szacuje się jednak, że przedział to 5-10 tysięcy złotych brutto. Mniej doświadczeni ortodonci mogą liczyć na średnią pensję w granicach 7 tysięcy złotych brutto, a ci najbardziej wykształceni – nawet do 10 tysięcy złotych brutto, a nawet wzwyż.

Gdzie pracuje ortodonta?

Ortodonci najczęściej pracują w prywatnych gabinetach – tam można leczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. To, co warto wiedzieć, to fakt, że nie dostaniemy się do ortodonty w placówkach państwowych, po 12 roku życia.

Ile za wizytę u ortodonty w Warszawie?

Kwestie cen za wizyty i poszczególnych usług, jakie świadczy ortodonta, to kwestie standardowo należące do „to zależy”. Wszystko różni się od gabinetu, osoby, do której się zapisujemy, co dokładnie będziemy robili. Nie da się więc jednoznacznie tego określić i najlepiej takie ceny sprawdzać na stronach internetowych albo dzwoniąc do recepcji danego gabinetu. Jeśli jednak mielibyśmy uśredniać ceny wizyty, samej wizyty bez zakładania aparatu, to będzie to od około 150 złotych do 300 złotych.
Istotną informacją jest natomiast to, że ortodonta na NFZ jest skierowany jedynie do dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Po tym czasie konieczne jest leczenie prywatne.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze