Praca dziennikarza - opis zawodu, zarobki, wymagania


  • 14 kwietnia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Zawód dziennikarz narodził się początkowo dla potrzeb prasy. Wkrótce, wraz z rozwojem mediów takich jak telewizja, radio i Internet – zmieniła się jego specyfika, a także sposób działania. Rozwój technologii ułatwił pracę dziennikarzom, ale nadal jest to jeden z cięższych zawodów. Trzeba nieustannie być na bieżąco, monitorować zainteresowanie czytelników, słuchaczy czy widzów. Czym dokładnie zajmują się dziennikarze? 

Opis zawodu 

Podstawy tej pracy, mimo rozwoju mediów, niezbyt się zmieniły. Na początku dziennikarz musi znaleźć dobry temat, zrobić research, a także zdecydować w jaki sposób go napisać. Najważniejsze jest, aby historia była jak najbardziej interesująca i trafiła do jak największej ilości osób – wygenerowała dużo kliknięć, odsłon itp. Praca dziennikarza wymaga wielu cech, którymi nie każdy może się pochwalić: najważniejsza jest kreatywność, poprawność językowa, upór, determinacja, obowiązkowość i komunikatywność.

Dziennikarzy można podzielić ze względu na tematykę: są felietoniści, korespondenci, reporterzy czy redaktorzy. 

Studia dziennikarskie 

Wiele osób pragnie zostać dziennikarzem, więc co roku te studia są oblegane. Ilość absolwentów jest dużo wyższa niż zapotrzebowanie na dziennikarzy na rynku. Z tego względu sporo dziennikarzy jest na bezrobociu. Często też absolwenci boleśnie zderzają się z prawdą – dziennikarze wcale tak wiele nie zarabiają i nie są tak popularni jak się wydaje. To dotyczy zaledwie niewielkiego procenta osób. 

Zarobki dziennikarza 

Wbrew przekonaniom wielu osób – to wcale nie jest aż tak dobrze opłacany zawód. Na początku kariery dziennikarze pracują za darmo, na stażach. Szeregowy dziennikarz zarabia od 1,5 do 3 tysięcy złotych. Większe pensje otrzymują znani dziennikarze pracujący dla popularnych miejsc – wtedy zarobki faktycznie oscylują w granicach kilku tysięcy złotych miesięcznie. Żeby jednak się tu dostać – trzeba poświęcić się w 200% swojej pracy. Redaktorzy serwisów internetowych zarabiają przeważnie od 2 do 4 tysięcy złotych, w zależności od tego, jakie stanowisko dokładnie zajmują. 



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze