Praca w hotelu - dla kogo? Zarobki, szczeble kariery, wymagania
-
20 lutego 2020
-
Patrycja
Zdjęcie:
Praca w hotelu to nie jest prosta sprawa. Jest to jednak jeden z chętniej wybieranych zawodów – wszystko za sprawą tego, że aby rozpocząć swoją przygodę zawodową z hotelarstwem, nie trzeba mieć doświadczenia na start. Z kolei perspektywy rozwoju w hotelarstwie są bardzo szerokie. Branża hotelarska jest ogromna – w każdym kraju, w większych miastach, w miejscach turystycznych są przecież hotele. Jeśli więc macie zamiar wyjechać do pracy za granicę, a język wam nie straszny, na pewno możecie spróbować swoich sił w pracy w hotelu.
Jak zdobyć pracę w hotelu – jakie trzeba mieć cechy i czego się wymaga od pracownika? Ile zarabia się w takim miejscu i jak można rozwijać swoją karierę? Dowiesz się tego, jeśli przeczytasz nasz artykuł do samego końca.
Praca w hotelu – kim możesz być?
Każde ze stanowisk w hotelu ma inną funkcję – organizacja w każdym z takich miejsc będzie się nieco od siebie różniła. Jakiegoś stanowiska może nie być, a inne mogło zostać stworzone specjalnie pod panujący rynek czy sytuację w kraju. Zacznijmy więc od samej góry.
1. Dyrektor hotelu – to osoba, od której wymaga się wykształcenia wyższego i doświadczenia na podobnym stanowisku. Dyrektorem akurat nie można zostać sobie od tak. Trzeba prezentować określone cechy – przede wszystkim posiadać takie, które cechują dobrego kierownika. Taka osoba często zajmuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi, dogląda pracę innych osób i załatwia „wyższe” sprawy.
2. Recepcjonista – tutaj wymaga się znajomości języka obcego (najczęściej angielskiego). To osoba, która gości wita i żegna, więc umiejętność nawiązywania kontaktu z klientem będzie niezbędna. W dodatku to do recepcji kierują się wszyscy goście hotelowi, którzy mają jakąś wątpliwość. To osoba która melduje, wymeldowuje, proponuje rozwiązania i powinna służyć radą. Odbiera również telefony od klientów, kiedy im czegoś potrzeba.
3. Restaurator w hotelu – przeważnie jest to kucharz, kelner, pomoc kuchenna, barman. To wszystkie osoby, które muszą zadbać o to, aby goście, którzy wykupili sobie pakiet ze śniadaniem czy kolacją – wyszli z restauracji najedzeni i zadowoleni. Barman z kolei ma serwować odwiedzającym pyszne drinki, na które mają ochotę. Znajomość języka obcego będzie dodatkowym atutem, ale przede wszystkim – liczy się doświadczenie w gastronomii.
4. Dział rezerwacji – to oni odbierają wszystkie zgłoszenia na stronach zewnętrznych o wynajem pokoju, zajmują się rezerwacją gości hotelowych, odbierają telefony i odpisują na maile w tej sprawie. Nie ma ich w każdym hotelu – przeważnie są obecni w tych większych, kilku- gwiazdkowych.
5. Pokojówka – osoba, która dba o to, aby pokój w którym przebywa gość był czysty i miał wszystko, czego potrzeba. Zajmuje się wymianą pościeli, ręczników, sprzątaniem (również pod nieobecność gości) i przygotowaniem pokoju dla kolejnego gościa pomiędzy wymeldowaniem jednego, a zameldowaniem drugiego.
Jest oczywiście więcej stanowisk w hotelu, którymi warto się zainteresować: np. technik, konsjerż czy portier. Niektóre obiekty hotelowe zatrudniają nawet lekarzy, animatorów, przedszkolanki, kosmetyczki do SPA, fryzjerów. Dlatego warto regularnie sprawdzać kogo szuka się w danym hotelu.
Jak działa praca w hotelu?
Warto zdać sobie sprawę prędzej, niż później, że praca w hotelu jest ciężka. To praca na zmiany – czasami potrzeba kogoś na noc, czasami do późnych godzin wieczornych, niejednokrotnie grafik ułożony jest w taki sposób, że pracuje się w weekendy i święta.
Do zrobienia w hotelu zawsze jest sporo, szczególnie jeśli to duży obiekt. W końcu goście są, wyjeżdżają, przybywają, bookują i odwołują, pytają i zawsze czegoś chcą.
Warto zastanowić się czy nadajemy się do pracy w hotelu: czy znamy język obcy, czy umiemy rozmawiać z klientem, czy jesteśmy w stanie pracować pod presją czasu i czy jesteśmy ludźmi dokładnymi. Jeśli nie – praca może nam się szybko znudzić.
Ile zarabia się w hotelu?
Cóż… Wszystko waha się w zależności od zajmowanego stanowiska. Niektórzy dyrektorzy zarabiają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, kiedy to pokojówki mogą liczyć na około 2500-3000 złotych pensji (przy dużych obiektach). Inaczej będzie zarabiał każdy dział w hotelu, wiele zależy od miasta w którym znajduje się obiekt, a także od doświadczenia, wykształcenia, ilości obowiązków… Ciężko jest więc dokładnie wymienić jakieś ceny. Warto sprawdzać to i pytać o to, kiedy wybieramy się na rozmowę o pracę.
Pamiętajcie – dobre CV w pracy w hotelu to klucz do sukcesu. Pochylcie się więc nad wymaganiami i sprawdźcie od A do Z swój dokument rekrutacyjny.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze