Radiolog. Opis zawodu, wykonywane zabiegi, ile kosztuje wizyta w Warszawie

Najważniejsze informacje


  • 17 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Radiolog jest lekarzem, który zajmuje się wykonywaniem badań obrazujących ciało człowieka. Wykorzystuje w tym celu ultradźwięki, pole magnetyczne oraz promieniowanie rentgenowskie. Mówiąc krótko – zajmuje się wykonywaniem badań RTG, USG, TK, MRI. Aby dowiedzieć się więcej o tym zawodzie, musicie przeczytać nasz krótki artykuł na temat radiologa – ile zarabia, ile kosztuje wizyta do radiologa w Warszawie, a także czym dokładnie się zajmuje i jak nim zostać.

Szukacie dobrego radiologa?


Kim jest radiolog i czym się zajmuje?

Jak już wspomnieliśmy – radiolog to lekarz, który zajmuje się wykonywaniem badań obrazujących ciało człowieka. Prowadzona przez niego praca umożliwia właściwe diagnozowanie chorób oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki odpowiedniemu badaniu radiolog potrafi wskazać w którym miejscu znajdują się niepokojące zmiany, a także dokonuje ich pomiarów. Radiolog sporządza opis wykonanego badania, stawia diagnozę i opisuje leczenie. Aby dostać się do lekarza-radiologa potrzebne jest skierowanie od innego lekarza-specjalisty.

Jakie badania wykonuje radiolog?

Radiolog zajmuje się wykonywaniem takich badań jak:

  1. RTG – badanie, które stosuje się w przypadku urazach i chorobach układu kostno-stawowego.
  2. USG – badanie obrazowe, które ukazuje wielkość i kształt poszczególnych narządów. Lekarz może również ocenić ich stan i zobaczyć, czy nie ma tam np. guzów, torbieli czy mięśniaków.
  3. Mammografia – badanie piersi, które nie wymaga znieczulenia i pozwala wykryć nowotwór piersi we wczesnym stadium.
  4. TK – tomografia komputerowa– badanie, które pozwala uzyskać dokładny obraz badanych struktur kości i narządów
  5. MRI – rezonans magnetyczny – badanie, które pokazuje przekrój narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach
  6. Angiografia – badanie tętnic wieńcowych
  7. Pantomogram – badanie zębów i żuchwy
  8. Densytometria – określa stan i wytrzymałość kości

Wizyta u radiologa nie wygląda również jak wizyta u każdego innego lekarza. Najpierw lekarz zbiera wywiad, a następnie przystępuje do poszczególnych badań obrazowych.

Oprócz diagnostyki radiolog zajmuje się również przeprowadzaniem małoinwazyjnych procedur medycznych, takich jak np.:

  1. angioplastyka – poszerzanie naczyń krwionośnych
  2. embolizacja – zabieg polega na kontrolowanym zamknięciu światła problematycznego naczynia np. tętniaka, żylaka
  3. wykonywanie zespoleń naczyniowych
  4. drenaże przezskórne
  5. celowane podawanie leków do konkretnych narządów

Jak zostać radiologiem?

Wiadomym jest, że trzeba skończyć studia medyczne. Najpierw czeka więc pięć lat studiów medycznych, które zakończone są egzaminem lekarskim i obroną dyplomu. Później obowiązkowe jest odbycie stażu lekarskiego. Dopiero po tym można wybrać specjalizację, jaką jest radiologia. Studiowanie specjalizacji radiologa to kolejne 5 lat.

Oprócz tego osoba, która planuje zostać radiologiem, musi mieć szereg bardzo cennych umiejętności, takich jak np. empatia, poczucie odpowiedzialności, dokładność, umiejętność przyswajania wiedzy, a także umiejętność pracy w zespole. Co ważne – same studia to nie jest koniec nauki. Warto nadal korzystać z różnych szkoleń, sympozjów, wykładów medycznych, które poszerzają wiedzę z zakresu radiologii.

Ile zarabia radiolog?

Średnia pensja radiologa to prawie 7000 złotych brutto, ale wiele zależy od miejsca pracy i doświadczenia. Tak naprawdę radiolog, który pracuje w prywatnej placówce i prowadzi praktykę prywatną – może zarobić znacznie więcej niż lekarz, który pracuje w państwowej placówce.

Gdzie może pracować radiolog?

Jak wspomnieliśmy wyżej – radiolog może pracować zarówno w państwowych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Wiele zależy od decyzji samego lekarza. Doświadczeni i bardzo wykształceni lekarze mogą również prowadzić wykłady na uczelniach albo mieć całe programy zajęciowe.

Ile kosztuje wizyta u lekarza-radiologa w Warszawie?

Radiolog w Warszawie bierze mniej więcej od 150 do nawet 400 zł za konsultację lekarską. Pamiętajcie jednak, że na każde naświetlanie potrzebujecie mieć skierowanie od lekarza – nie można zrobić tego od tak, prywatnie. Jeśli jednak macie ubezpieczenie i płacicie składki, możecie skorzystać z wizyty na NFZ i jest to bezpłatne.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze