Headhunter - specjalista ds. rekrutacji. Wszystko co musisz wiedzieć o tej pracy


  • 23 stycznia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Praca jako headhunter to coś niezwykle ciekawego – trzeba jednak mieć do tego odpowiednie predyspozycje. Należy mieć odpowiednie kwalifikacje i pewne cechy, których za nic nie da się nabyć w inny sposób niż po prostu je… mieć. Istotnym jest, żeby potrafił on nawiązywać kontakt z ludźmi, a także przekonać ich do podjęcia oferty swojego klienta. Jeśli jest to coś, co was interesuje i wiecie, że moglibyście w tym sprawdzić – sprawdźcie, czy na pewno wszystko wiecie o tym rodzaju pracy.

Jak wyglądają zarobki? Jakie cechy i wykształcenie należy mieć? Wystarczy, że przeczytacie poniższy artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Headhunter – jak nim zostać?

Zarówno headhunter, jak i rekruter, to bardzo wymagające i dość podobne zawody. Przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, często muszą budować całą strategię rekrutacji, zajmować się nią od A do Z. Różnica jest taka, że headhunterzy często przeszukują tysiące różnych CV, siedzą na wielu stronach na których ogłaszają się pracownicy, aby zdobyć jak najlepszych dla swojego klienta. Innymi słowy – rekruter wystawia ogłoszenie, zaprasza, wczytuje się w CV, przeprowadza rozmowy i przyjmuje. Headhunter jest aktywnym szukającym. Często headhunterzy poszukują specjalistów i kierowników, bo takowych znaleźć jest znacznie trudniej. Cóż, praca nie należy do najłatwiejszych.

Droga zawodowa jako headhunter

Oczywiście trzeba przejść przez większość punktów, aby później móc mianować się headhunterem:

1. Researcher – osoba, której zadaniem jest wyszukiwanie potencjalnych kandydatów na rynku pracy. Poszukuje ich na podstawie kwalifikacji i doświadczenia.

2. Konsultant – tutaj, oprócz poprzednich obowiązków, jest jeszcze kontakt z klientem. Należy mu przekazać najważniejsze informacje o danym stanowisku, o miejscu pracy i potencjalnym pracodawcy.

3. Starszy konsultant

4. Head hunter – częściej jednak nazywa się to „executive recruiter”

Jakie studia wybrać?

Najlepsze kierunki studiów w takim przypadku to zarządzanie zasobami ludzkimi lub psychologia w biznesie. Dzięki temu lepiej nam idzie wykonywanie naszej pracy, ponieważ znane nam są wszelkie techniki, a także umiemy „zajrzeć głębiej” w każdego kandydata. Warto więc, jeśli planujemy kiedyś podjąć podobną pracę, już na etapie wyboru studiów dostosować się do przyszłego stanowiska.

Zarobki

To dość dobrze opłacany zawód – w większości zarobki są zbliżone do zarobków starszego specjalisty ds. rekrutacji. Dodatkowo headhunterzy mają również prowizję w zależności od ilości przyprowadzonych, potencjalnych, pracowników. Ich zarobki wahają się od 4 do 6 tysięcy złotych brutto + przeważnie ok. 5% prowizji.

I co? Czy praca headhuntera jest dla was?



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze