Praca adwokat - opis zawodu, zarobki, wymagania. Oferty pracy


  • 23 kwietnia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Adwokat to jeden z najbardziej potrzebnych nam zawodów. Przecież nikt z nas nie jest w stanie stanąć oko w oko z prokuratorem i wybronić się z zarzutów. Nie znamy tych wszystkich kodeksów, zapisów, regulacji… Oni są do tego odpowiednio przygotowani dzięki studiom, aplikacjom. Mają doświadczenie i nie boją się walczyć o klienta. Kim dokładnie oni są? Jak zostać adwokatem? Dla kogo ta praca może być idealna? Jak nim zostać? No i w końcu najważniejsza odpowiedź – ile zarabia ktoś, kto tak zaciekle, walczy o swoich klientów? 

Charakterystyka zawodu adwokata 

Adwokat ma udzielać pomocy prawnej swoim klientów. Broni oskarżonych w sprawach karnych i niewiele brakuje mu do lwa. Często jest również „zastępcą” dla stron przed sądami w sprawach cywilnych lub przed instytucjami. Adwokatów często prosi się o stworzenie umów, statutów i innych dokumentów – w końcu doskonale znają się na prawie i przepisach. Prawo to szeroka dziedzina – my dzisiaj zajmiemy się właśnie adwokatem. Ale doskonale wiemy, że po tych studiach można robić więcej. Na adwokacie świat się nie kończy, ale zaczniemy właśnie od niego, bo jest powszechnie jednym z najbardziej znanych zawodów z zakresu prawa. 

Adwokat często zajmuje się prawem handlowym, finansowym i administracyjnym. To dotyczy raczej obsługi podmiotów prawnych. Wtedy właśnie konstruuje te umowy, sprawdza je, doradza w sprawach podatkowych, pomaga w zawiązywaniu spółek. 

W przypadku osób fizycznych adwokat skupia się na prawie cywilnym, rodzinnym lub karnym. 

Warunki pracy adwokata

Adwokat może pracować w zespole adwokackim, ale może również prowadzić swoją własną kancelarię. Jeśli należy do zespołu adwokackiego to na pewno ma swój przydział zadań i specjalizację, w której czuje się najsilniejszy. 

Adwokat przeważnie pracuje w stałych godzinach, ale niekiedy pracy jest tak dużo, że zostaje w niej długo po zamknięciu kancelarii albo zabiera ją ze sobą do domu. Ciężko jednoznacznie powiedzieć więc, że adwokat pracuje 8 godzin i koniec. W końcu dostaje całkowicie różne sprawy, które są mniej lub bardziej skomplikowane. 

Adwokat musi doskonale porozumiewać się z ludźmi, ze swoimi klientami. Oprócz tego nie może mieć oporów przed rozmową z innymi ze swojego środowiska, które jest dość zamknięte. Hermetyczne. 

Adwokat za swoje błędy odpowiada przed sądem rady adwokackiej. Dlatego każdy będzie miał się zawsze na baczności i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc wygrać swojemu klientowi. Zawód adwokata jest publicznoprawny, więc adwokat nie ma możliwości odmówić wzięcia jakiejś sprawy. Nie może odmówić udzielenia pomocy prawnej – chyba, że ma ku temu naprawdę ważne powody. 

Wymagania 

Przede wszystkim – adwokatem nie zostaje się od tak. Należy skończyć długie i żmudne studia prawnicze, a następnie zrobić specjalizację. Nie ma innych, specjalnych, restrykcyjnych wymagań. Ale dobrze, jeśli prawnik cechuje się dobrą pamięcią, jest bystry i bardzo szybko analizuje poszczególne fakty. Wspaniale, jeśli adwokat jest krasomówcą, bo wtedy ma większe szanse na przekonanie sędziów do swoich dowodów i racji. 

W skrócie: prawnik musi umieć zorganizować sobie czas, szybko i logicznie myśleć, łączyć fakty, nie mieć oporów przed nawiązywaniem kontaktów. Musi być także dociekliwy i odporny psychicznie. 

Gdzie będzie pracował adwokat?

To kwestia silnie indywidualna. Młodzi adwokaci mogą szukać zatrudnienia w kancelariach innych adwokatów, w spółkach kilku prawników, ale mogą również rzucić się na głęboką wodę i założyć swoją własną kancelarie. Adwokaci wykonują w pełni wolny zawód, co oznacza, że nie są oni zatrudnieni na umowę o pracę. 

Coraz częściej większe przedsiębiorstwa tworzą działy prawne, do których szukają sobie pracowników. Może to też wyjście dla was? 

Zarobki 

To kwestia bardzo silnie indywidualna – jak zawsze. Przeważnie jednak początki nie należą do najłatwiejszych, a wynagrodzenie to często od 1,5 do 3 tysięcy złotych. Dopiero później, w miarę większej ilości spraw, w miarę rosnącego doświadczenia, można liczyć na premie i prowizje. 

Jeśli jesteś właścicielem kancelarii i to dobrze prosperującej, to na pewno zgodzisz się, że z lekkością udaje ci się zarabiać dużo więcej niż 3 tysiące złotych, prawda? Czy jest to kilka czy już kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie? 

Droga na sam szczyt jest długa – ale warto. Może dobrze przestać się zastanawiać czy warto, ale po prostu to zrobić? Trzymamy kciuki za przyszłych adwokatów ;) 



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze