Logistyk - kim jest, ile zarabia, gdzie pracuje, wykształcenie, ile kosztuje
Wszystko, co musicie wiedzieć o zawodzie
-
04 stycznia 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Zawód logistyka to zawód niesamowicie ważny i jest on jednym z bardziej cenionych. Nieustannie jest zapotrzebowanie na wysokowykwalifikowanych logistyków. Zawód logistyka to coś, co ciężko ująć w kilku zdaniach – mogą oni bowiem zajmować się naprawdę skrajnie różnymi rzeczami. Warto jednak bliżej poznać zawód logistyka – być może to będzie coś, co okaże się być zawodem dla Was?
Czym dokładnie zajmuje się logistyk?
Logistyk to osoba, która zajmuje się ogólnie planowaniem, realizowaniem i nadzorowaniem przepływu różnego typu dóbr i produktów z punktu A (produkcji) do punktu B (miejsca sprzedaży). Wszystko to musi przebiegać zgodnie z pewnymi standardami, zachowaniem jakości, sprawności i efektywności. To jest niezwykle ważne. I właśnie tym zajmuje się rzeczony logistyk.
Jak zostać logistykiem?
Logistykiem można zostać już po szkole średniej, gdzie na profilu logistycznym uczy się on najważniejszych zagadnień odnośnie do tego zawodu. Logistyk może również kształcić się dalej np. na studiach. Możliwe jest także spróbowanie wyuczenia się zawodu na odpowiednich ku temu kursach. Nie ma jednej, słusznej drogi. Znane są przypadki, gdzie ktoś po prostu po wykształceniu średnim zatrudniał się jako logistyk i po prostu uczył się na bieżąco. Zdobywał doświadczenie, chociaż nie miał ku temu odpowiedniego wykształcenia. Czasami życie potrafi zaskoczyć.
Gdzie pracuje logistyk?
Logistyk pracuje wszędzie tam, gdzie pojawia się łańcuch dostaw. Może pracować w firmach spedycyjnych, logistycznych, na magazynach, w firmach transportowych i mieć swoją własną firmę, która zajmuje się usługami logistycznymi. Tak naprawdę – to zależy. Nie ma jednej drogi, jeśli chodzi o karierę logistyka, co z resztą widać po tym, jak zostać logisykiem. Bywa różnie, pewnych rzeczy nie da się ująć w konkretne ramy.
Zarobki w pracy logistyka
Logistyk może liczyć na dość satysfakcjonujące zrobki – często są to zarówno podstawy, jak i premie w zależności od tego, jaki maksymalny obrót zagwarantuje osoba, która pracuje na tym stanowisku. Całkiem niedawno podstawą dla logistyka było około 4000 zł netto. Wysokość gaży rośnie wraz ze wzrostem doświadczenia, ale zależy także od wielu innych zmiennych, takich jak miejsce pracy, miejscowość, wykształcenie, szkolenia i certyfikaty i wiele, wiele więcej.
Ile zapłacimy za usługi logistyka?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile zapłacimy za pomoc logistyka. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie potrzebujemy. Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ zależy to od miejsca, w jakim znajduje się firma, od miejscowości, od ilości pracy, jaką mamy do przekazania logistykowi. Nie ma tutaj żadnych ram. Najlepiej, po prostu, sprawdzić cennik na stronie danej firmy.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze