Praca elektryk - opis zawodu, zarobki, wymagania


  • 05 maja 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Co my byśmy zrobili bez elektryków? Przecież nie każdy zna się na tych skomplikowanych kabelkach, montażach instalacji elektrycznych. Musimy mieć kogoś, kto prądu się nie boi i bez problemu z nim obcuje. Dlatego właśnie zawsze liczymy na pomoc nieocenionych elektryków. Ponieważ swego czasu wiele osób wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy - elektryków nadal nam brakuje, więc każdy, kto będzie chciał mieć gwarant otrzymywania zleceń, gwarant posiadania pracy, może rozważyć wykształcenie w kierunku pełnienia zawodu elektryka. Czym dokładnie się on zajmuje i ile zarabia? Czy na pewno warto? 

Charakterystyka zawodu elektryka 

Elektryk to osoba, która zajmuje się montażem, konserwacją, naprawą i instalacją elektrycznych instalacji. Obowiązki elektryka różnią się pomiędzy nimi, ponieważ wiele zależy od umiejętności i doświadczenia. Przeważnie jednak elektrycy zajmują się projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, zajmują się konserwacją i naprawą instalacji, przeprowadzają konserwację i naprawdę układów automatyki, wykonują niezbędne pomiary i zajmują się przeglądem maszyn i urządzeń elektrycznych. 

Oprócz tego elektryk może zajmować się m.in. elektromechaniką samochodową czy naprawą i konserwacją elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego. 

Wymagania i cechy zawodu

Najczęściej elektrycy to osoby, które mają wyższe wykształcenie inżynierskie. Ale niekiedy, do drobnych prac w tym zakresie, wystarczy wykształcenie zawodowe, które również pozwala na „zabawę” z prądem. 

Pamiętajcie, że nie ma określonego miejsca pracy. Pracować można wszędzie tam, gdzie jest prąd. Może to być budowa, pogotowie energetyczne, samozatrudnienie… Może to być również warsztat samochodowy, gdzie do zrobienia jest elektryka w autach. Generalnie wiele zależy od naszych predyspozycji, doświadczenia, umiejętności i regionu, w którym wykonujemy swoją pracę. 

Praca elektryka to niezwykle odpowiedzialna praca i, nie można tego ukrywać, niebezpieczna. Elektryk musi mieć dobry słuch i wzrok, posiadać zdolność koncentracji i mieć podzielną uwagę. A co najważniejsze - musi naprawdę doskonale czuć się w swoim fachu i wiele wiedzieć. 

Zarobki elektryka 

W przypadku elektryka podstawowy zarobek to około 1800 złotych. Wiadomo jednak, że inżynierzy, a także osoby na samozatrudnieniu mogą zarabiać więcej i jest to około 4-5 tysięcy złotych miesięcznie. Wiele zależy oczywiście od regionu i ilości wykonywanej pracy, a także od wielu innych czynników. Mimo to - zdecydowanie warto!  



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze