Praca fizjoterapeuta - opis zawodu, wymagania, zarobki

Najważniejsze informacje


  • 04 maja 2020
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Każdemu z nas czasami może coś strzykać w kościach. Niektórzy mają słabe kolana, inni mają dokuczliwy uraz po złamaniu nogi. Wyjście z tej sytuacji jest jedno - wizyta u fizjoterapeuty. To osoba, której pracą jest zajęcie się pacjentem i usprawnieniem go. Jego zakres zadań jest bardzo duży, a różni fizjoterapeuci są mocni w innym sposobie wykonywania działań usprawniających. Poznajmy dokładniej zawód fizjoterapeuty, ponieważ to jeden z tych zawodów, który prawdopodobnie będzie potrzebny zawsze. 

Szukacie fizjoterapeuty?


Charakterystyka zawodu fizjoterapeuty

Już wiemy, że fizjoterapeuta to osoba, która zajmuje się usprawnianiem pacjentów. Do jej zadań należy przygotowanie i wykonywanie zabiegów w celu eliminowania pewnych chorób i dolegliwości. Dodatkowo do jego zadań należy również zapobieganie ich nawrotom lub postępowania danej choroby u pacjenta. Fizjoterapeuta pracuje w dziale rehabilitacji i może być specjalistą w kinezyterapii, fizykoterapii czy balneoterapii. To znaczy, że zajmuje się terapią ruchem, czynnikami fizycznymi czy terapią z pomocą naturalnych środków. 

Fizjoterapeuta może zajmować się pomocą ludziom, kiedy ma skończone odpowiednie studia: czasami wystarcza licencjat, ale zdecydowanie lepiej mieć magistra z fizjoterapii. Osoba, która pracuje na tym stanowisku, musi być sprawna fizycznie, a jednocześnie mieć doskonałą znajomość tego, co robi, aby nie zrobić pacjentowi krzywdy. Fizjoterapeuta powinien być empatyczny, cechować się wrażliwością i kulturą osobistą, stawiać dobro pacjenta na pierwszym miejscu, a jednocześnie musi mieć cierpliwość i podzielność uwagi. Im lepiej słucha swojego pacjenta - tym lepiej. 

Warunki pracy 

Fizjoterapeuta to osoba, która pracuje w zamkniętych pomieszczeniach. Mogą to być sale do ćwiczeń, gabinety masażu. Często, w większych przychodniach, prowadzi się jednocześnie kilka zabiegów - chociaż zdecydowanie stawia się na indywidualność. To wynika również z charakteru pracy. Często to praca w różnych godzinach - praca fizjoterapeuty nieczęsto mieści się w ramach od 8 do 16. 

Gdzie może pracować fizjoterapeuta? W szpitalach, sanatoriach, przychodniach, ośrodkach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, salonach fitness, klubie sportowym czy ośrodku medycyny sportowej. 

Zarobki 

Tutaj oczywiście padnie - to zależy. Od miejsca zatrudnienia, regionu i doświadczenia. Przeważnie w państwowych ośrodkach pensja fizjoterapeuty sięga maksymalnie 1800 zł. Własna praktyka zdecydowanie bardziej się opłaca - tutaj można sobie liczyć za poszczególne zabiegi od kilkudziesięciu, nawet do kilkuset złotych. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze