Ergonomia w pracy biurowej. Jak zadbać o ergonomię przed komputerem?

Najważniejsze informacje


  • 27 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

W dzisiejszym czasie wiele rodzajów pracy wykonywanych jest przy komputerze. Zazwyczaj spędza się tam osiem godzin dziennie, ale bywa, że nawet dłużej. Długie przebywanie w jednej pozycji, przed monitorem, nie do końca jest dobre dla naszego zdrowia – narażamy swój wzrok, a także kręgosłup. Siedzenie w jednej pozycji, światło emitowane przez komputer… To wszystko może prowadzić do bóli głowy, zwyrodnień, problemów z karkiem i kręgosłupem, bólu oczu. Dlatego właśnie najważniejsze, co możemy zapewnić sobie w domowym biurze, albo co może zapewnić nam pracodawca, to zadbanie o odpowiednie warunki pracy, aby zminimalizować wystąpienie wszystkich opisanych wyżej problemów. Zobaczcie, czym jest ergonomia w pracy biurowej i jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy.

Szukacie mebli biurowych?


Ergonomiczne stanowisko pracy

Co tak naprawdę składa się na ergonomiczne stanowisko pracy? Jest kilka ważnych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, jeśli pracujemy przed komputerem:

  1. Monitor – im nowszy monitor, tym lepiej dla naszych oczu. Dzięki temu mamy pewność, że nie nadszarpniemy sobie wzroku. Dobrze jest o to zadbać, ponieważ najczęstsze problemy związane z siedzeniem przy komputerze to właśnie problemy ze wzrokiem. Ekran monitora powinien być na wprost naszych oczu, abyśmy nie musieli schylać głowy, zadzierać jej ani przekręcać, aby na niego spojrzeć. To zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.
  2. Biurko i krzesło – przede wszystkim krzesło powinno mieć możliwość regulacji, aby dopasować je do swojego wzrostu i wysokości biurka. Powinno także posiadać podłokietniki, na których można oprzeć sobie łokcie. Jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy zapewnić także podnóżek. Biurko nie powinno być za wysokie. Musimy być w stanie oprzeć swoje łokcie na podłokietnikach krzesła, a nadgarstki na biurku, żeby dosięgnąć do klawiatury. Tylko taki układ rąk łapie się w pojęciach „ergonomicznego stanowiska pracy”. Powinniśmy siedzieć wyprostowani, aby nie obciążać kręgosłupa. Jeśli jest taka możliwość, dobrze również, gdyby krzesło miało również oparcie na głowę, a także specjalne poduszki wspierające kręgosłup, kiedy odchyla się na oparcie. Nie jest to jednak wymagane.
  3. Oświetlenie – najlepsze jest oczywiście światło naturalne, ale jeśli nie ma takiej możliwości; dobrze, jeśli żarówki nie są zbyt mocne, aby dodatkowo nie męczyły oczu. Monitor względem okna powinien stać prostopadle, bo kiedy będzie ustawiony przodem albo tyłem, to będzie się od niego odbijało światło, a to znacznie utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych.
  4. Zadbanie o czystość – kolejnym ważnym punktem w ergonomii pracy jest zachowanie odpowiedniego porządku i higieny biurka. Dobrze jest czyścić klawiaturę przynajmniej raz dziennie, po skończonej pracy, bo to prawdziwe siedlisko bakterii. Ważne jest również uporządkowanie przestrzeni wokół siebie, żeby nic nas nie rozpraszało, a praca przebiegała w przyjemnym otoczeniu. Jeśli mamy biurko z szufladami to dobrze jest pochować wszystko, co nie jest nam potrzebne na blacie. Jeśli takiej opcji nie mamy, warto zadbać o porządek w inny sposób.

Oczywiście jest więcej zagadnień dotyczących ergonomii i podają one wiele konkretów – odległość oczu od monitora powinna wynosić od 40 cm do 75 cm, wysokość biurka to od 72 cm do 75 cm, a wysokość siedziska mierzona od podłogi to od 38 cm do 55 cm. Stopy mają stać na podłodze i tworzyć kąt prosty; biurko powinno mieć również stabilne nogi, a klawiatura powinna stać na blacie biurka, na którym pracujemy, nie np. w wysuwanej półce pod biurkiem.

To, co również wpływa na ergonomię pracy przy komputerze, to wiele innych rzeczy np. przestrzeganie 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie. Takie przerwy są płatne, przysługują każdemu pracownikowi, który pracuje przy ekranie komputera i w tym czasie albo można wykonywać inne obowiązki, które nie wymagają do tego patrzenia w monitor, albo po prostu warto w tym momencie popatrzeć w dal, przejść się, przeciągnąć czy zrobić krótką gimnastykę. Wiele osób zapomina o tej przerwie, kompletnie z niej nie korzysta. Równie wiele osób niepoprawnie siedzi przy biurku, garbi się, nie ma dostosowanego miejsca pracy i ogólnie posiada wiele złych nawyków.

Co daje stworzenie wygodnych warunków pracy?

Okazuje się, że ergonomia to coś więcej niż tylko dbanie o zdrowie fizyczne pracowników. To również szereg innych, ważnych osiągnięć, które możliwe jest dzięki dobremu dopasowaniu wszystkich mebli biurowych. Osoby, które mają wygodne miejsce pracy chętniej przychodzą do biura i wykazują się aktywnością, efektywnością i zaangażowaniem. Ich lepszy stan zdrowia wpływa także na stan psychiczny, więc mniej osób odczuwa wypalenie związane ze swoją pracą. Idealnie dopasowane biurko sprawia, że pracownicy rzadziej odczuwają znużenie, za to zdecydowanie poprawia się ich koncentracja i kreatywność, a chęć do pracy utrzymuje się na stałym, optymalnym poziomie. Jak widać – warto dbać o ergonomię w miejscu pracy.

Jakie meble jeszcze przydadzą się w biurze?

Jeśli dopiero zaczynacie tworzyć swoje miejsce pracy albo dopiero będziecie zabierać się za wyposażenie biura dla pracowników – warto wiedzieć, jakie meble mogą się wam przydać. Jedne przydają się bardziej, a drugie mniej. W jakie meble warto zainwestować?

  1. Szafka pod drukarkę – drukarka to ważny element każdego biura, często się z niej korzysta, dlatego dobrze, jeśli ma swoje własne miejsce, do którego można podejść i wydrukować sobie potrzebne dokumenty. Dobrze, jeśli ma swoje stałe miejsce i może to być np. mała szafka pod drukarkę. Szafka z szufladami będzie w ogóle najlepsza, bo można do nich od razu schować zapasowe tusze, a także kartki, które są niezbędne do drukowania. Może również mieć spinacze, dziurkacz czy zszywacz, aby każdy wziął to, co potrzebuje.
  2. Regały na dokumenty – naprawdę nie ma nic ważniejszego niż dużo miejsc do porządkowania dokumentów. Jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia biura, według nas, jest właśnie regał. A w zasadzie regały – im więcej, tym lepiej. Jeśli jest taka potrzeba i możliwość to dobrze, jeśli każdy pracownik ma taki jeden regał dla siebie, gdzie może uporządkować wszystko, co związane jest z jego stanowiskiem pracy. Bez regałów w biurze ani rusz!
  3. Dodatkowe krzesła – wierzcie lub nie, ale zdarzają się takie miejsca pracy gdzie, gdy ktoś przychodzi, nie ma dodatkowych krzeseł, aby wszyscy mogli siedzieć podczas spotkania. Dlatego dobrze jest zainwestować w 2-3 krzesła więcej, na wszelki wypadek. Na pewno w razie czego będzie wyglądało to profesjonalnie.

Warto zaopatrzyć się w meble biurowe w sprawdzonym miejscu, gdzie możemy mieć pewność, że pożyją nieco dłużej niż 2 lata. Sprawdzajcie oferty lokalnych firm, które proponują meble biurowe – w Warszawie znajdziecie ich całe mnóstwo.

Dbajcie także o ergonomię w pracy, bo to naprawdę bardzo ważne.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze