Jak dbać o swoje paznokcie? Poradnik dla kobiet i mężczyzn

Najważniejsze informacje


 • 23 lutego 2023
 • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Paznokcie to prawdziwa wizytówka. Zadbane i zdrowe potrafią przyciągać wzrok i są świetnym uzupełnieniem wypielęgnowanej dłoni. Wiele osób w nieodpowiedni sposób dba o swoje paznokcie, a im przecież też należy się trochę uwagi. Nie wystarczy pomalować je lakierem – należy także dbać o nie w okresach pomiędzy stylizacjami, a także wtedy, kiedy w ogóle tego nie robimy. Zobaczcie w jaki sposób odpowiednio dbać o swoje paznokcie.

Szukacie dobrego salonu paznokci?


Jak na co dzień dbać o paznokcie?

Przede wszystkim – zdrowe i zadbane paznokcie to nie musi być zasługa kosmetyczki. Możemy odpowiednio zadbać o nie w swoim domu. Jest kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, aby długo cieszyć się świetną kondycją swoich paznokci:

 1. Używanie kremu do rąk – to wyjdzie z korzyścią nie tylko dla dłoni, ale również dla paznokci. Za każdym razem, kiedy będziemy używać kremu – warto wmasować jakąś część produktu bezpośrednio w paznokcie. Dodajcie używanie kremu do rąk przed snem, aby dłonie i paznokcie miały szansę dostać swoją dawkę pielęgnacji na jaką zasługują.
 2. Peeling – warto również stosować od czasu do czasu peeling, nawet taki domowy, który zadba szczególnie o skórki wokół paznokci. Dłonie z całą pewnością będą ci wdzięczne, że tak się nimi zajmujesz.
 3. Piłowanie paznokci tylko w dobry sposób – jeśli do tej pory piłowałyście paznokcie za pomocą metalowego pilniczka, a w dodatku robiłyście to w dwie strony… natychmiast musicie przestać! Paznokcie można piłować tylko na sucho, nigdy na mokro, a w dodatku papierowym lub szklanym pilniczkiem. Metalowy nie jest odpowiedni dla naszej płytki. To ważny punkt, warto o tym pamiętać.
 4. Stosowanie odżywek i olejków – warto zaopatrzyć się w specjalne olejki i odżywki do paznokci, które mają za zadanie regenerować i odżywiać skórki oraz płytkę paznokcia. Dobrze jest raz na jakiś czas używać takie rozwiązania.
 5. Jak sprzątać? – to ważne, że jeśli macie do czynienia z chemią to powinnyście nosić rękawiczki ochronne. Nie tylko ze względu na paznokcie, ale przede wszystkim – na ręce, które będą się bardzo wysuszały.
 6. Nie wycinaj skórek zbyt często – im częściej to robisz tym szybciej rosną, dlatego staraj się nie wycinać ich co chwilę. Raz na tydzień albo na dwa tygodnie, w zupełności wystarczy.
 7. Nie uderzaj paznokciami – jeśli pracujecie przy komputerze albo wykonujecie inne prace manualne, uważajcie, aby nie stukać i nie pukać we wszystko paznokciami, ponieważ będziecie musiały walczyć z nieustająco rozdwajającymi się paznokciami. A tego przecież nie chcecie, prawda?

Co jest potrzebne do pielęgnacji i stylizacji paznokci?

W każdym domu powinno znaleźć się kilka akcesoriów, które świetnie wspomagają dbanie o paznokcie. Do tych absolutnie niezbędnych warto wymienić:

 1. Bloczek polerski
 2. Pilniczek
 3. Cążki do skórek
 4. Szczoteczka do czyszczenia paznokci
 5. Obcinacz do paznokci i/lub nożyczki
 6. Zmiękczacz do skórek
 7. Odżywka
 8. Peeling do dłoni
 9. Krem do dłoni

To wszystko razem sprawi, że wasze paznokcie będą tak piękne, jak jeszcze nigdy dotąd.

Jak jednak zabrać się odpowiednio do pielęgnacji? Czy są jakieś etapy, tak jak w przypadku pielęgnacji twarzy? Oczywiście, że tak:

 1. Dłonie dokładnie myjemy, moczymy i robimy peeling. Osuszamy je
 2. Jeśli są całkowicie suche, a my chcemy wypiłować paznokcie – to jest dobry moment
 3. Wycinamy skórki
 4. Nakładamy odżywkę na paznokcie i skórki
 5. Kremujemy dłonie

Pamiętajcie również o tym, że kiedy robicie paznokcie – powinniście bardzo dbać o miejsce, gdzie wykonujecie takie zabiegi, a także nie robić tego zbyt często. Każda ingerencja w paznokcia po prostu go niszczy. W dodatku taka, która jest kompletnie nieprzemyślana i niezgodna ze standardami, może wyrządzić sporo krzywdy. Nie warto chodzić tylko tam, gdzie jest „taniej”, ale dokładnie sprawdzać miejsca, w które się umawiamy. Niejedna osoba mierzyła się już z różnego rodzaju zakażeniami, bo np. pani, która wykonywała stylizację, nie dezynfekowała przyrządów. Miejcie to z tyłu głowy.

Jak dbać o paznokcie u mężczyzn?

No dobrze – wszystko, co najważniejsze dla kobiet zostało już ujęte. Ale również panowie powinni dbać o swoje dłonie, żeby były zadbane. Kobiety bardzo to lubią, a i lepiej wygląda to na gruncie zawodowym, kiedy ktoś dba o swój image całościowo. W jaki sposób mężczyźni powinni dbać o swoje paznokcie?

 1. Również powinni piłować paznokcie – zbyt długie paznokcie u mężczyzn, jeśli nie jest to efekt zamierzony, to nie jest najlepsza reklama. Dlatego warto skracać je do odpowiedniego poziomu
 2. Dokładnie myć paznokcie – warto raz na jakiś czas pomoczyć sobie dłonie, żeby zmiękczyć skórki i dokładnie wyczyścić paznokcie.
 3. Usuwanie skórek – tak, panowie też powinni to robić, ale umówmy się, że nie jest to konieczne. Oczywiście skórki po bokach są istotnie do usunięcia za pomocą specjalnych cążków.
 4. Odżywka i krem do rąk – to również powinny być elementy, po które sięgają panowie, jeśli chcą mieć zdrowo wyglądające paznokcie. Warto o tym pomyśleć!

Dbanie o paznokcie wcale nie jest skomplikowane, a może dawać naprawdę piękny efekt. Jeśli wiecie, że nie chcecie robić wielu z tych elementów samodzielnie – możecie umówić się do kosmetyczki, która się tym zajmie. Naprawdę warto, uwierzcie. Wiele osób zwraca uwagę na dłonie. I chcemy, aby były naszą wizytówką a nie straszyły.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze