Jak wybrać smartwatcha? Na co zwrócić uwagę?

Dostępne na rynku smartwatche


 • 28 lutego 2023
 • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Smartwatche to teraz hit. Każdy chce posiadać modny zegarek, który można połączyć ze swoim telefonem. Wiele z takich technologicznie zaawansowanych zabawek potrafi mierzyć puls, rejestrować ćwiczenia, pokazywać powiadomienia z telefonu, a niektóre oferują znacznie więcej. Wybór takiego zegarka to nie jest prosta sprawa, dlatego zobaczcie na co zwracać uwagę przy zakupie smartwatcha.

Chcesz kupić smartwatcha?


Jak działają smartwatche?

Smartwatch ma pełną funkcjonalność dopiero wtedy, kiedy podłączymy go do smartfona. Urządzenia te łączą się ze sobą dzięki funkcji Bluetooth. Warto jednak pamiętać, że niektóre firmy mają smartwatche typowo dedykowane do telefonów tej samej firmy i tak np. Apple Watch będzie działał jedynie z telefonami z systemem iOS, czyli z firmy Apple. Z kolei smartwatch od Samsunga zadziała z każdym telefonem z Androidem i z systemem iOS, ale na tym drugim pewne funkcje mogą być niedostępne i nie będzie miał pełnej wydajności.

Każdy ze smartwatch’y ma swój system operacyjny, dzięki któremu można poruszać się po zegarku i najważniejsze z tych to m.in.:

 1. Wear OS – system operacyjny, który opracowany został przez Google, a rozwijany jest wspólnie z Androidem
 2. Watch OS – czyli system, który wykorzystywany jest w zegarkach Apple Watch
 3. Tizen – system oparty na Linuxie, który niegdyś wykorzystywany był w zegarkach Samsunga
 4. HarmonyOS – wykorzystywany w zegarkach marki Huawei
 5. Inne systemy operacyjne, które wykorzystują swoje własne systemy np. Xiaomi.

Na co zwrócić uwagę wybierając zegarek smart?

Jest szereg rzeczy, które są bardzo ważne, kiedy decydujemy się już na zakup smartwatcha. Należą do nich:

 1. Wyświetlacz – to jedna z najważniejszych rzeczy w każdym zegarku, dlatego wyjątkowo warto zwrócić na to uwagę. Po pierwsze: większość zegarków ma ekran dotykowy, a najpopularniejsze jego rodzaje to LCD, OLED, Amoled i E-Ink. Najbardziej popularne i uniwersalne wydają się ekrany LCD i OLED/AMOLED, bo to zazwyczaj takie wyświetlacze, jakie stosuje się w smartfonach. OLED to najczęściej wykorzystywany wyświetlacz w Apple Watch, a AMOLED w smartwatchach firmy Samsung.
 2. Kształt – wolicie okrągły czy prostokątny wyświetlacz? Na rynku znajdziecie zarówno takie i takie propozycje. Jeśli zależy wam na konkretnym modelu np. na Apple Watchu, to nie dostaniecie go w innej wersji niż prostokątny wyświetlacz. Ale np. Garmin ma okrągłe wyświetlacze.
 3. Akcesoria – nie do wszystkich zegarków znajdziecie szereg akcesoriów, a je również warto brać pod uwagę np. gdzie łatwiej dokupić pasek, gdyby się zużył i pękł? Gdzie znajdziecie zabezpieczenie na zegarek? Który z nich posiada wiele dodatkowych opcji w sprawie wyglądu do wyboru? Dla wielu osób to ważne, więc i to warto mieć na uwadze.
 4. Bateria – to cecha, która decyduje o tym, jak nam się korzysta z zegarka. Im lepsza bateria, tym lepszy zegarek. Dlatego warto sprawdzić, jaką pojemność mają poszczególne zegarki. Jedne będą wytrzymywały 24h, a inne trochę dłużej. Inne z kolei będą rozładowywały się jeszcze szybciej. Wpływ mają na to rozdzielczość i jasność ekranu, dodatkowe funkcje, aktywne połączenia itp. Warto jednak wiedzieć, że jest wiele opcji i musicie wybrać po prostu taką, jaka jest dla was odpowiednia.

Co oferują nam smartwatche?

Skoro jest to zastępca zegarka, to ma przede wszystkim pokazywać nam godzinę. Ale dzisiejsze zegarki potrafią znacznie więcej. To niektóre z funkcji, na jakie możecie liczyć, jeśli decydujecie się na zegarek:

 1. Przedłużenie smartfona – jeśli zostawicie w domu telefon w innym pokoju, a zegarek jest z nim połączony i macie go na nadgarstku, od razu będziecie wiedzieli, że dostaliście SMS-a, bo zegarek was o tym poinformuje. Każde jedno powiadomienie, jakie przyjdzie na wasz smartfon – wyświetli się wam również na waszym zegarku. Nic was nie ominie i niczego nie przegapicie.
 2. Odbieranie połączeń – wiele zegarków pozwala na prowadzenie rozmów bezpośrednio z niego. Wystarczy tylko odebrać albo przekierować połączenie na smartwatch. Przydaje się to wtedy, kiedy jesteśmy czymś zajęci i nie mamy czasu iść do telefonu albo np. kiedy jedziemy samochodem, a nie mamy zestawu głośnomówiącego
 3. Odpisywanie na wiadomości – skoro dostajemy powiadomienia i możemy odbierać połączenia, to możemy również odpisywać na SMS-y. Nie we wszystkich można odpisać za pomocą klawiatury, większość oferuje jednak pisanie głosowe, ale zawsze lepszy rydz niż nic, prawda?
 4. Funkcje dodatkowe np. kalendarz, sterowanie aparatem, prognoza pogody i wiele, wiele więcej – każdy zegarek ma pewne funkcje, które można przerzucić z telefonu na swój zegarek. Niektóre umożliwiają tylko kilka funkcji, a niektóre oferują całkiem sporo aplikacji, które mają ułatwić nam korzystanie ze smartfona za pomocą zegarka. Jeśli robicie zdjęcie – wyzwalacz macie na nadgarstku. Jaka jest pogoda? Sprawdzicie na zegarku. Przejrzenie kalendarza? Proszę bardzo. A oprócz tego m.in. mapy, muzyka, kalkulator.
 5. Funkcje zdrowotne – niektóre zegarki umożliwiają sprawdzenie tętna, a także monitorują sen. Jeszcze inne „mierzą” temperaturę. Jest naprawdę sporo dodatkowych opcji, o których parę lat temu z całą pewnością się nam nie śniło.
 6. Funkcje sportowe – wiele zegarków pozwalają na skorzystanie z wielu rozbudowanych funkcji fitness. Wystarczy wybrać co zamierzamy ćwiczyć, a następnie wiele z nich policzy nasze tętno, na tym bazując podczas oszacowywania spalanych kalorii, a oprócz tego np. liczą kroki. To świetny dodatek, dlatego warto zwracać na to uwagę przy zakupie.
 7. Płacenie zegarkiem – jeśli dodacie sobie karty płatnicze do swojego zegarka, to nie musicie mieć ani telefonu, ani portfela przy sobie. Kilkoma prostymi kliknięciami zapłacicie za swoje zakupy. Jakież to jest wygodne! Wiele zegarków korzysta z różnych rozwiązań np. Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay, a także kilku innych.
 8. Karta SIM – niektóre zegarki mają opcję na to, aby włożyć w nie kartę SIM i wtedy stają się całkowicie samowystarczalne. Mają swój numer, można więc wykonywać połączenia i pisać SMS-y i wiele innych, których normalnie bez karty SIM nie można robić.

W zależności od swoich potrzeb – na pewno uda się dobrać jakiś smartwatch w interesującej nas półce cenowej. Znajdziecie zarówno zegarki typowe dla biegaczy, sportowe, ale również zegarki dla dziecka i takie, które nadadzą się po prostu do wszystkiego, na co dzień. Warto sprawdzać różne modele przed zakupem i dostosować nieco swój wybór do tego, jaki telefon nosimy w kieszeni, jako że nie każdy zegarek zadziała z każdym telefonem. Na pewno znajdziecie dla siebie jakiegoś super smartwatcha, który skradnie wasze serce proponowaną przez siebie technologią.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze