Jakie są rodzaje tańca? Jak nauczyć się tańczyć?

Opisy rodzajów tańca


 • 22 lutego 2023
 • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Taniec to coś absolutnie pięknego i spektakularnego. Od lat ludzie z zapartym tchem oglądają. tego typu rozrywkę. Jest tak wiele rodzajów tańca, że naprawdę ciężko jest to wszystko spamiętać i wiedzieć co właściwie oglądaliśmy. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik po rodzajach tańca, abyście mogli lepiej zrozumieć ten niezwykły sport, to cudowne hobby. Chcemy was również zachęcić do próbowania – szczególnie w wykwalifikowanych szkoła tańca. Zobaczcie, jakie rodzaje tańca można wyróżnić.

Szukasz szkoły tańca?


Jakie są rodzaje tańca?

Tak naprawdę można podzielić taniec na dwa rodzaje: taniec nowoczesny, a także taniec towarzyski. Skupimy się powoli na jednym i na drugim rodzaju, bo każdy z nich ma jeszcze kolejne gałęzie, a co za tym idzie różne gatunki tańca. Dlatego taniec towarzyski dzieli się np. na walc angielski czy tango, a nowoczesny na dancehall czy hip-hop.

 1. Taniec towarzyski – geneza tego tańca sięga początku XX wieku, więc nie są to wcale tak stare tańce. Ich dzisiejszy kształt to wynik przenikania się tańców salonowych z zabawami ludowymi. Ich wielki rozkwit datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to zaczęła rozwijać się muzyka jazzowa, a co za tym idzie znajdywano coraz więcej ruchów, które mogłyby pasować do takich dźwięków.
 2. Taniec współczesny – on także narodził się w początkach XX wieku, kiedy wiele osób zaczęło buntować się sztucznym i wymuszonym regułom, robić coś całkowicie własnego i przełomowego. Stąd właśnie taka nazwa. W dodatku rozkwit tych wszystkich gatunków tanecznych przypada mniej więcej na lata 60., 70. oraz 80. XX wieku, czyli nieco później niż w przypadku tańców towarzyskich.

Skoro już wiecie czym różnią się te tańce – powinniście dokładnie poznać poszczególne gatunki. Zobaczcie więc jak wiele tańców można dzisiaj wykorzystywać.

Taniec nowoczesny – gatunki taneczne

Zacznijmy może od tego, co wielu będzie bliższe sercu, czyli gatunkom tańca nowoczesnego. Wśród nich wyróżniamy takie rodzaje jak:

 1. Hip-hop – narodził się w latach 70. XX wieku w USA. Wraz z rozwojem subkultury, zaczynał się rozwój innych dziedzin, czyli między innymi tańca. Głównym założeniem tego gatunku jest to, żeby „kiwać się” wraz z bitem hip-hopowych utworów. Uliczna ekspresja tamtejszych tancerzy sprawiła, że katalog ruchów zaczynał się rozrastać, a co za tym szło – rozwijały się kolejne style w obrębie danego gatunku (w tym przypadku popping, locking). Dzisiaj jest to jeden z najchętniej tańczonych rodzajów tańca nowoczesnego
 2. Breakdance – nikogo nie zaskoczy, jak powiemy, że ten styl narodził się w latach 70. i 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest widowiskowy, wygląda na potencjalnie niebezpieczny i jest z całą pewnością skomplikowany, więc żeby potrafić robić takie rzeczy, trzeba naprawdę dużo ćwiczyć i musi być to coś, co robimy regularnie i przez wiele miesięcy. Podstawą tego stylu jest: dynamika, akrobatyczne ruchy, figury z zastyganiem w miejscu i ruchy taneczne z poziomu przysiadu podpartego. Jest to naprawdę spektakularne widowisko, ale tak jak wspomnieliśmy, jest także wybitne trudne.
 3. Jazz – bardzo dynamiczny, mocno emocjonalny, polegający na wielu ciekawych figurach tanecznych. Jest taką nowoczesną formą tańca klasycznego. Główną cechą tego tańca jest lekkość, a sam jazz dzieli się na modern jazz (duża dynamika, nieprzewidywalność) i street jazz (łączenie jazzu z innymi stylami tanecznymi np. hip-hopem).
 4. Dancehall – bardzo dynamiczny taniec, który jest nieodzownym elementem kultury jamajskiej. Wiele kroków w dancehallu czerpie z innych stylów tanecznych. Jest bardzo energetyczny, bazuje na ruchach całego ciała. Z powodu sensualności wielu figur tanecznych, najczęściej wykonywany jest przez kobiety.

Taniec towarzyski – gatunki taneczne

A teraz czas na coś nieco bardziej skomplikowanego, biorąc pod uwagę mnogość styli. Zobaczcie najpopularniejsze tańce towarzyskie, które dzielą się na tańce latynoamerykańskie oraz tańce standardowe:

 1. Walc angielski (standardowy) – pochodzi z Anglii i posiada całkiem ścisły związek z tańcem wiedeńskim. Wykonany po raz pierwszy w 1921 roku. Jest raczej wolnym tańcem.
 2. Walc wiedeński (standardowy) – pochodzi z Wiednia, a pierwszy pokaz datuje się na około 1815 rok. Zaprezentowany został bowiem podczas Kongresu Wiedeńskiego. To bardzo elegancki i płynny taniec, który charakteryzuje się dużą liczbą obrotów.
 3. Tango (standardowy) _ pochodzący z Montevideo w Urugwaju i z Buenos Aires w Argentynie taniec, który rozwinął się w drugiej połowie XIX wieku. Inspiracje do tego tańca czerpano z habanery i tańca flamenco. Dzisiaj jest wiele rodzajów tanga np. tango milonga albo tango amerykańskie.
 4. Quickstep (standardowy) – początki tego tańca sięgają lat 20. XX wieku, a pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych. Taniec swingowy, który charakteryzuje się wieloma podskokami, które wygląda nieco jak bieganie. To bardzo szybki i żywiołowy taniec, który wykonuje się w tempie 48 taktów na minutę.
 5. Foxtrot (standardowy) – również bardzo szybki taniec, który wykonywany jest w 30 taktach na minutę. Również powstał w Stanach Zjednoczonych, a do Europy dotarł w pierwszej połowie XX wieku. Ma zmienne tempo, jest bardzo płynny i niesamowicie skomplikowany pod względem technicznym.
 6. Samba (latynoamerykański) – taniec brazylijski, który wywodzi się z tańców afrykańskich ludów Bantu. Jest bardzo energiczny, charakteryzuje się mocną pracą bioder i stóp. Sambę tańczy się w tempie 56 taktów na minutę.
 7. Jive (latynoamerykański) – taniec z Ameryki, który początkowo nazywał się Jitterbug. Powstał w 1910 roku i jest bardzo ekspresyjny i dynamiczny.
 8. Cha-cha (latynoamerykański) – kubański taniec, który jest nieco połączeniem mambo i rumby. Cha-chę tańczy się na przeprostowanych nogach. Tancerze tańczą bardzo szybko, energicznie i pracują biodrami.
 9. Pasodoble (latynoamerykański) – taniec wywodzący się z Półwyspu Iberyjskiego, który nieco kojarzy się z corridą. Taniec jest prawdziwym spektaklem, a bardzo ważną rolę gra tutaj odpowiednia muzyka, która ma wyszczególniać elementy charakterystyczne dla corridy, walki z bykiem, tryumfu. Jego tempo jest narastające i przypomina marsz o zmiennym metrum.
 10. Rumba (latynoamerykański) –taniec niezwykle efektowny, szybki, pełen namiętności. Ma afrykańskie korzenie, które sięgają drugiej połowy XIX wieku. Również rumba, jak wiele innych tańców latyno, tańczona jest na przeprostowanych nogach i skupia się na pracy bioder. Taniec przypomina trochę przeciąganie liny między kochankami – ona go kusi, on próbuje nie ulegać.

Jak widzicie – jest sporo możliwości do tańca, a to nawet nie są wszystkie możliwe rodzaje. Można również zapisać się np. na balet. Jesteśmy przekonani, że nadal wiele styli tańca się kształtuje i będzie do wyboru ich jeszcze więcej. Warto jednak orientować się w tym, co jest teraz. Nawet, jeśli póki co przyda się nam to do oglądania „Tańca z Gwiazdami”.
Jeśli jednak chcecie nauczyć się tańca – nikt nie zrobi tego lepiej niż doświadczeni tancerze, którzy uczą w szkołach tańca. Warto więc się tam zapisać. Ponadto szkoły tańca to świetne miejsce na nauczenie się np. pierwszego tańca do ślubu. Przemyślcie to!


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze