Jakie są rodzaje tańca? Jak nauczyć się tańczyć?
Opisy rodzajów tańca
-
22 lutego 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Taniec to coś absolutnie pięknego i spektakularnego. Od lat ludzie z zapartym tchem oglądają. tego typu rozrywkę. Jest tak wiele rodzajów tańca, że naprawdę ciężko jest to wszystko spamiętać i wiedzieć co właściwie oglądaliśmy. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki poradnik po rodzajach tańca, abyście mogli lepiej zrozumieć ten niezwykły sport, to cudowne hobby. Chcemy was również zachęcić do próbowania – szczególnie w wykwalifikowanych szkoła tańca. Zobaczcie, jakie rodzaje tańca można wyróżnić.
Szukasz szkoły tańca?
Jakie są rodzaje tańca?
Tak naprawdę można podzielić taniec na dwa rodzaje: taniec nowoczesny, a także taniec towarzyski. Skupimy się powoli na jednym i na drugim rodzaju, bo każdy z nich ma jeszcze kolejne gałęzie, a co za tym idzie różne gatunki tańca. Dlatego taniec towarzyski dzieli się np. na walc angielski czy tango, a nowoczesny na dancehall czy hip-hop.
- Taniec towarzyski – geneza tego tańca sięga początku XX wieku, więc nie są to wcale tak stare tańce. Ich dzisiejszy kształt to wynik przenikania się tańców salonowych z zabawami ludowymi. Ich wielki rozkwit datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to zaczęła rozwijać się muzyka jazzowa, a co za tym idzie znajdywano coraz więcej ruchów, które mogłyby pasować do takich dźwięków.
- Taniec współczesny – on także narodził się w początkach XX wieku, kiedy wiele osób zaczęło buntować się sztucznym i wymuszonym regułom, robić coś całkowicie własnego i przełomowego. Stąd właśnie taka nazwa. W dodatku rozkwit tych wszystkich gatunków tanecznych przypada mniej więcej na lata 60., 70. oraz 80. XX wieku, czyli nieco później niż w przypadku tańców towarzyskich.
Skoro już wiecie czym różnią się te tańce – powinniście dokładnie poznać poszczególne gatunki. Zobaczcie więc jak wiele tańców można dzisiaj wykorzystywać.
Taniec nowoczesny – gatunki taneczne
Zacznijmy może od tego, co wielu będzie bliższe sercu, czyli gatunkom tańca nowoczesnego. Wśród nich wyróżniamy takie rodzaje jak:
- Hip-hop – narodził się w latach 70. XX wieku w USA. Wraz z rozwojem subkultury, zaczynał się rozwój innych dziedzin, czyli między innymi tańca. Głównym założeniem tego gatunku jest to, żeby „kiwać się” wraz z bitem hip-hopowych utworów. Uliczna ekspresja tamtejszych tancerzy sprawiła, że katalog ruchów zaczynał się rozrastać, a co za tym szło – rozwijały się kolejne style w obrębie danego gatunku (w tym przypadku popping, locking). Dzisiaj jest to jeden z najchętniej tańczonych rodzajów tańca nowoczesnego
- Breakdance – nikogo nie zaskoczy, jak powiemy, że ten styl narodził się w latach 70. i 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest widowiskowy, wygląda na potencjalnie niebezpieczny i jest z całą pewnością skomplikowany, więc żeby potrafić robić takie rzeczy, trzeba naprawdę dużo ćwiczyć i musi być to coś, co robimy regularnie i przez wiele miesięcy. Podstawą tego stylu jest: dynamika, akrobatyczne ruchy, figury z zastyganiem w miejscu i ruchy taneczne z poziomu przysiadu podpartego. Jest to naprawdę spektakularne widowisko, ale tak jak wspomnieliśmy, jest także wybitne trudne.
- Jazz – bardzo dynamiczny, mocno emocjonalny, polegający na wielu ciekawych figurach tanecznych. Jest taką nowoczesną formą tańca klasycznego. Główną cechą tego tańca jest lekkość, a sam jazz dzieli się na modern jazz (duża dynamika, nieprzewidywalność) i street jazz (łączenie jazzu z innymi stylami tanecznymi np. hip-hopem).
- Dancehall – bardzo dynamiczny taniec, który jest nieodzownym elementem kultury jamajskiej. Wiele kroków w dancehallu czerpie z innych stylów tanecznych. Jest bardzo energetyczny, bazuje na ruchach całego ciała. Z powodu sensualności wielu figur tanecznych, najczęściej wykonywany jest przez kobiety.
Taniec towarzyski – gatunki taneczne
A teraz czas na coś nieco bardziej skomplikowanego, biorąc pod uwagę mnogość styli. Zobaczcie najpopularniejsze tańce towarzyskie, które dzielą się na tańce latynoamerykańskie oraz tańce standardowe:
- Walc angielski (standardowy) – pochodzi z Anglii i posiada całkiem ścisły związek z tańcem wiedeńskim. Wykonany po raz pierwszy w 1921 roku. Jest raczej wolnym tańcem.
- Walc wiedeński (standardowy) – pochodzi z Wiednia, a pierwszy pokaz datuje się na około 1815 rok. Zaprezentowany został bowiem podczas Kongresu Wiedeńskiego. To bardzo elegancki i płynny taniec, który charakteryzuje się dużą liczbą obrotów.
- Tango (standardowy) _ pochodzący z Montevideo w Urugwaju i z Buenos Aires w Argentynie taniec, który rozwinął się w drugiej połowie XIX wieku. Inspiracje do tego tańca czerpano z habanery i tańca flamenco. Dzisiaj jest wiele rodzajów tanga np. tango milonga albo tango amerykańskie.
- Quickstep (standardowy) – początki tego tańca sięgają lat 20. XX wieku, a pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych. Taniec swingowy, który charakteryzuje się wieloma podskokami, które wygląda nieco jak bieganie. To bardzo szybki i żywiołowy taniec, który wykonuje się w tempie 48 taktów na minutę.
- Foxtrot (standardowy) – również bardzo szybki taniec, który wykonywany jest w 30 taktach na minutę. Również powstał w Stanach Zjednoczonych, a do Europy dotarł w pierwszej połowie XX wieku. Ma zmienne tempo, jest bardzo płynny i niesamowicie skomplikowany pod względem technicznym.
- Samba (latynoamerykański) – taniec brazylijski, który wywodzi się z tańców afrykańskich ludów Bantu. Jest bardzo energiczny, charakteryzuje się mocną pracą bioder i stóp. Sambę tańczy się w tempie 56 taktów na minutę.
- Jive (latynoamerykański) – taniec z Ameryki, który początkowo nazywał się Jitterbug. Powstał w 1910 roku i jest bardzo ekspresyjny i dynamiczny.
- Cha-cha (latynoamerykański) – kubański taniec, który jest nieco połączeniem mambo i rumby. Cha-chę tańczy się na przeprostowanych nogach. Tancerze tańczą bardzo szybko, energicznie i pracują biodrami.
- Pasodoble (latynoamerykański) – taniec wywodzący się z Półwyspu Iberyjskiego, który nieco kojarzy się z corridą. Taniec jest prawdziwym spektaklem, a bardzo ważną rolę gra tutaj odpowiednia muzyka, która ma wyszczególniać elementy charakterystyczne dla corridy, walki z bykiem, tryumfu. Jego tempo jest narastające i przypomina marsz o zmiennym metrum.
- Rumba (latynoamerykański) –taniec niezwykle efektowny, szybki, pełen namiętności. Ma afrykańskie korzenie, które sięgają drugiej połowy XIX wieku. Również rumba, jak wiele innych tańców latyno, tańczona jest na przeprostowanych nogach i skupia się na pracy bioder. Taniec przypomina trochę przeciąganie liny między kochankami – ona go kusi, on próbuje nie ulegać.
Jak widzicie – jest sporo możliwości do tańca, a to nawet nie są wszystkie możliwe rodzaje. Można również zapisać się np. na balet. Jesteśmy przekonani, że nadal wiele styli tańca się kształtuje i będzie do wyboru ich jeszcze więcej. Warto jednak orientować się w tym, co jest teraz. Nawet, jeśli póki co przyda się nam to do oglądania „Tańca z Gwiazdami”.
Jeśli jednak chcecie nauczyć się tańca – nikt nie zrobi tego lepiej niż doświadczeni tancerze, którzy uczą w szkołach tańca. Warto więc się tam zapisać. Ponadto szkoły tańca to świetne miejsce na nauczenie się np. pierwszego tańca do ślubu. Przemyślcie to!
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze