Jak zrobić sushi w domu? Gdzie kupić składniki?
Prosty przepis na sushi
-
21 lutego 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Zrobienie sushi wydaje nam się niezwykle skomplikowane. Ale nic bardziej mylnego! To WCALE nie jest tak trudne jak się nam wydaje. W prosty sposób można zrobić w zaciszu swojego mieszkania. Wiadomo, że jeśli nie jesteśmy sushi masterami to nie będzie ono tak urodziwe jak to, które zamawiamy w knajpach. Warto jednak spróbować to zrobić, bo jest to naprawdę świetna zabawa. Zobaczcie jak w warunkach domowych przygotować pyszne rolki sushi, które zachwycą was i waszych bliskich.
Gdzie kupić rzeczy do sushi i nie tylko?
Zacznij od zakupów
Najważniejszym krokiem w powstawaniu dobrego sushi jest zrobienie odpowiednich zakupów. Możecie kupić gotowe sushi boxy, które zawierają wszystko, co niezbędne. Wtedy odpada nam bieganie od sklepu do sklepu w poszukiwaniu tego, co potrzebujemy. Najprościej jest jednak zaopatrzyć się w zakupy przez internet – tam można bowiem dostać niemalże wszystko. Chyba, że macie w swojej okolicy sklep azjatycki, którego asortyment pozwoli na zrobienie zakupów w jednym miejscu.
A co takiego potrzebne jest do tego, aby w ogóle spróbować zrobić sushi? Obowiązkowe są:
- specjalny ryż do sushi
- liście nori
- marynowany imbir
- pasta wasabi
- ocet ryżowy
- sos sojowy
- bambusowa mata do zawijania
To są absolutnie niezbędne zakupy, który należy poczynić, aby w ogóle myśleć o sushi. Wydaje nam się, że kwestii nori w które zawija się ryż z dodatkami czy takich dodatków jak wasabi czy imbir tłumaczyć nie trzeba. Skąd jednak ocet ryżowy i bambusowa mata do zawijania? Pierwsze z tych elementów potrzebne jest do zrobienia specjalnej zalewy do ryżu, aby się odpowiednio lepił; drugie z kolei służy do zwijania rolek.
To, co należy również kupić, ale tu już według upodobań, to między innymi:
- dobrej jakości ryby
- paluszki surimi
- tuńczyk w puszce
- serek typu philadelphia / almette
- sezam / kawior do ozdobienia
- krewetki
- wędzony łosoś
- tempura
- warzywa np. marchewka, ogórek, tykwa, awokado
Tutaj już musicie polegać na tym, co lubicie w sushi najbardziej. Tempura pojawia się tutaj w przypadku, jeśli lubicie jeść sushi na ciepło – są one właśnie przyrządzane w tej konkretnej panierce, która jest wyborna również do innych ryb i mięs, dlatego warto mieć ją w swojej kuchni. Niezbędna jest jednak do zrobienia takich ryb na gorąco, które znajdujecie w swoich rolkach, kiedy idziecie na sushi w mieście.
Na naszej liście nie znalazły się pałeczki, bo nie każdy musi lubić i potrafić nimi jeść. Dlatego zostawiamy to kompletnie do oceny własnej. Nie są one niezbędne, aby delektować się smakiem ulubionych rolek. Jeśli jednak chcecie podawać je tak, jak w większości miejsc – zdecydowanie się przydadzą.
Co zrobić dalej, czyli idealne przygotowanie ryżu
Macie już wszystkie składniki i co dalej? Przede wszystkim – podstawą każdego udanego sushi jest dobrze zrobiony ryż. Dlatego musicie wiedzieć jak go ugotować. Wcale nie jest to trudne, jeśli wcześniej kupiliście wszystko z listy wyżej. Zobaczcie w jaki sposób przygotować ryż:
- Ryż wsypujemy do garnka i zalewamy zimną wodą, delikatnie mieszamy
- Wylewamy wodę i zalewamy nową, świeżą wodą i powtarzamy to, aż woda zrobi się przejrzysta (w ten sposób świetnie przepłuczemy ryż)
- Ponownie zalewamy ryż wodą i gotujemy go 10-12 minut
- Zestawiamy ryż z ognia i trzymamy go około 15 minut pod przykryciem
- Przygotowujemy zalewę do ryżu: na każdą szklankę ryżu potrzebujemy 4 łyżki octu ryżowego i dwie płaskie łyżeczki cukru trzcinowego
- Tak przygotowany roztwór podgrzewamy aż do rozpuszczenia się cukru
- Zalewę wystudzamy, a kiedy już wystygnie – wlewamy do ryżu
- Całość mieszamy drewnianą łyżką i przykrywamy ściereczką, aby odstało
I macie gotowy świetny ryż, doskonały do sushi.
Robienie sushi krok po kroku
Skoro macie już przygotowany ryż – możecie zająć się krojeniem wszystkich składników. Zróbcie to według swoich upodobań (polecamy kroić wszystko w słupki). Jeśli jesteście już przygotowani to oto wyczekany przepis na domowe sushi:
- Na bambusowej macie układamy płat wodorostów nori (błyszcząca strona do dołu)
- Rozkładamy na nim ryż i dociskamy go na nori (zostawiamy ok. 2 cm na górze arkusza bez ryżu)
- Opłukujemy dłonie i czekamy 2-3 minuty, żeby arkusz odpowiednio namiękł i był elastyczny
- Na warstwie ryżu na dole maty układamy wybrane składniki. Możemy również posmarować to serkiem typu philadelphia / almette albo majonezem
- Łapiemy matę i powoli zwijamy, podtrzymując składniki, aby nie przesunęły się podczas rolowania. Wszystko zwijamy bardzo powoli
- Zawijamy całość matą i dociskamy
- Kroimy na kawałki o grubości ok. 2-3 cm (albo według upodobań)
- Dekorujemy według upodobań (albo i nie, jeśli nie chcecie tego robić)
- Całość podajemy z sosem sojowym, wasabi i imbirem
I gotowe! Widzicie? Wcale nie było tak trudno!
Jeśli jednak nie chce się wam bawić z robieniem sushi w zaciszu domowym – w Warszawie jest mnóstwo miejsc, gdzie możecie zjeść dobre sushi. Więcej o polecanych miejscach, gdzie zjecie pyszne rolki z surową (albo i nie!) rybą pisaliśmy tutaj.
Życzymy wam smacznego i pamiętajcie – nie bójcie się eksperymentować w kuchni! Jeśli coś nie wyjdzie wam za pierwszym razem to na pewno uda się przy kolejnym.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze