Mobbing w pracy
-
25 czerwca 2019
-
Patrycja
Zdjęcie:
Mobbing to niestety zjawisko na coraz większą skalę. Mimo wszystko – mamy większą świadomość czym jest, więc chętniej z tym walczymy. Wszyscy, którzy dopuszczają się mobbingu mogą ponieść odpowiednie konsekwencje za swoje działania. Ale trzeba dokładnie wiedzieć czym taki mobbing jest – niektórzy czasem mylą to pojęcie ze zwykłymi czynnościami, jakie wykonuje szef. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zjawisku.
Czym dokładnie jest mobbing?
Mobbing odbywa się w jakimś hermetycznie zamkniętym środowisku, w którym występuje hierarchia władzy – jest szef, menadżer, są kierownicy działu, pracownicy. Mobberem, czyli osobą, która stosuje mobbing, może być każdy wyżej postawiony człowiek (bez względu na płeć) – kierownik działu, szef, menadżer, członek zarządu. Zawsze działania mobbingu dotykają osoby, które są niżej postawione. Ale może to być również współpracownik, chociaż zdarza się to raczej rzadziej.
Mobbing musi być długotrwały i regularny – musi mieć miejsce np. raz w tygodniu i trwać przynajmniej przez kilka miesięcy. Jest też obraźliwy, uporczywy i upokarzający. Dopiero wtedy możemy mówić o tym, że zachodzi zjawisko mobbingu.
Mobbingiem NIE nazwiemy egzekwowania przez przełożonego określonych obowiązków, jednorazowych scysji i zwrócenia uwagi. To raczej nakładanie czegoś niemożliwego do zrealizowania, ciągłe przytyki, jasne nierówne traktowanie, a także szkalowanie, które bardzo nas dotyka i jest przeważnie nieprawdziwe.
Wyróżnia się trzy rodzaje mobbingu:
• Mobbing poziomy – kiedy to dochodzi do mobbingu między pracownikami
• Mobbing pionowy – kiedy to szef dopuszcza się mobbingu na swoim podwładnym
• Mobbing skośny – kiedy to pracownik obiera sobie za ofiarę swojego przełożonego
Co robić, jeśli jesteśmy świadkami lub ofiarami mobbingu?
Są kary za mobbing – mobber nigdy nie będzie bezprawny. Ale trzeba odpowiednio reagować na to, czego doświadczamy. Dokumentować, zbierać dowody na to, że jesteśmy ofiarami mobbingu, zadbać o to, aby byli świadkowie, rozmawiać o tym z bliskimi lub, w razie potrzeby, z psychologiem. Nie można odpuścić mobberowi – jeśli poczuje się bezprawny, będzie to robił zawsze.
Kara za mobbing dotknie także pracodawcę, który ma dbać o to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji – jeśli więc jakiś menadżer poniża swojego pracownika, a pracodawca nie reaguje to również zapłaci karę lub nie uchyli się od odpowiedzialności karnej.
Nie można być biernym w takich sytuacjach i zdecydowanie – trzeba reagować. Niech nikt nigdy nie daje się wpędzić w takie przeświadczenie, że jest nieudolny, kiedy wykonuje swoje obowiązki. Że jest nic nie warty.
Niezależnie od tego, czy chcecie odejść i już tu nie wrócić; czy zależy wam na pracy i chcecie by się coś zmieniło to podejmijcie odpowiednie kroki – złóżcie zawiadomienie do kadr, napiszcie wezwanie do PIP-u, a także pozew do Sądu Pracy. Praca ma być przyjemnością, mamy w niej chcieć pracować i musimy mieć zapewnione do tego odpowiednie warunku. Nigdy nie pozwólcie na to, aby ktoś w stosunku do was dopuścił się mobbingu!
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze