Onkolog. Gdzie pracuje, ile kosztuje wizyta, jak zostać onkologiem?

Najważniejsze informacje


  • 20 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Onkolodzy to bardzo ważni lekarze, którzy na co dzień walczą z nowotworami – zajmują się nie tylko ich leczeniem, ale również profilaktyką. Zobaczcie, czym dokładnie zajmuje się onkolog w swojej pracy, a także jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza-onkologa. Sprawdzamy również, ile zarabia ten lekarz, a także gdzie może pracować i jak zostać onkologiem. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w artykule poniżej.

Szukasz dobrego onkologa?


Czym zajmuje się onkolog?

Onkolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem stanów przednowotworowych, nowotworów i ich powikłań, a także zajmuje się profilaktyką w tej dziedzinie. Wróżnia się trzech specjalistów, którzy zajmują się nowotworami i należą do nich onkolog kliniczny, radioterapeuta i chirurg-onkolog. Zajmuje się m.in. leczeniem takich chorób jak:

  1. nowotwór prostaty
  2. nowotwór jajników
  3. nowotwór mózgu
  4. nowotwór tarczycy
  5. nowotwór płuc
  6. chłoniaki
  7. nowotwór żołądka

i wieloma innymi nowotworami, które mogą występować u człowieka. Tak naprawdę nowotwór dotyka niemalże każdego możliwego narządu i z każdą z tych rzeczy walczy właśnie lekarz-onkolog.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u onkologa?

Jest sporo objawów, które powinny nas skłonić do wizyty u tego specjalisty. Do najczęściej wymienianych można zaliczyć:

  1. guzy, narośle i znamiona w nierównych kształtach
  2. krwiomocz
  3. plucie krwią
  4. bezsenność albo nadmierna senność
  5. spadek wagi pomimo braku zmian w nawykach żywieniowych
  6. zażółcone białka oczne i skóra
  7. powiększone jądra
  8. chrypa i kaszel, które utrzymują się kilka tygodni
  9. anemia

Jeśli wybieramy się na pierwszą wizytę u onkologa – powinniśmy zabrać ze sobą teczkę z dotychczasowymi badaniami, a także zapisać sobie leki, które na co dzień przyjmujemy. Tak naprawdę ta wizyta wcale nie różni się od innych wizyt u lekarza. Jeśli onkolog stwierdzi, że potrzebne są kolejne badania – skieruje nas na dodatkową diagnostykę.

Leczenie w przypadku chorób znacznie się różni – w zależności od stadium nowotworów i wielu innych czynników, onkolog może zastosować różne leczenie.

Jak zostać onkologiem?

Aby zostać lekarzem-onkologiem – najpierw musimy zostać lekarzem, a co za tym idzie skończyć pięcioletnie studia na kierunku medycznym. Dopiero później można przystąpić do specjalizacji z zakresu onkologii. Istnieję osobne programy kształcenia dla lekarzy nie posiadających żadnej specjalizacji; a także dla lekarzy z różnymi specjalizacjami. Specjalizacja na kierunku onkologii trwa 5,5 roku. Składają się na nią kursy specjalizacyjne, a także staże kierunkowe. Do szkolenia specjalizacyjnego zalicza się również staż kierunkowy specjalizacyjny podstawowy w onkologii klinicznej, który trwa 6 miesięcy. Obowiązkiem jest również 3 razy w miesiącu dyżur na oddziale, który prowadzi specjalizację. Konieczne jest także branie udziału w posiedzeniach naukowych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Obowiązkowe jest również wygłoszenie dwóch referatów. Zakończeniem jest zdanie państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

Warto również pamiętać o tym, że są różne cechy charakteru, które bardzo ułatwiają pracę w tym zawodzie. Jeśli ktoś chce być dobrym lekarzem – powinien potrafić słuchać, pracować w grupie, być empatyczny i otwarty na człowieka. Powinien również umieć się szybko uczyć, co może okazać się znamienne, kiedy wybiera się kierunek lekarski.

Ile zarabia onkolog?

Zarobki, jak wszędzie, bardzo mocno wahają się pomiędzy 4000 a 8000 złotych brutto – zależy to tak naprawdę od tego, ile onkolog pracuje, w jakim miejscu, a także czy pracuje jedynie państwowo czy również prywatnie, a także czy ma jeszcze jakieś inne zarobki. Oczywiście każdy lekarz może liczyć na wyższe zarobki wraz ze wzrostem doświadczenia i podnoszeniem kwalifikacji.

Gdzie może pracować onkolog?

Onkolog może, jak każdy inny lekarz, pracować zarówno w państwowych, jak i prywatnych obiektach medycznych. Może to być zarówno przychodnia, ale również szpitale czy również prywatny gabinet.

Często onkolodzy z większym doświadczeniem zapraszani są na różnego rodzaju wykłady, które również mogą być dodatkowym zarobkiem. Mogą również pracować jako wykładowcy uniwersyteccy.

Ile kosztuje wizyta u onkologa w Warszawie?

Często ceny prywatne u onkologa zaczynają się od 250 złotych i mogą wynosić nawet do 750 złotych, w zależności od doświadczenia lekarza i jego wykształcenia, a także tego, z jaką dokładnie sprawą pojawiamy się w gabinecie specjalisty. Jeśli jednak chcemy skorzystać z wizyty u lekarza na NFZ – jest to całkowicie darmowa wizyta. Często jednak trzeba na nią trochę dłużej poczekać, ze względu na naprawdę długie kolejki do tego rodzaju specjalistów.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze