Urolog. Opis zawodu. Ile zapłacimy za wizytę u urologa w Warszawie? Zarobki, wykształcenie

Najważniejsze informacje o zawodzie


 • 22 lutego 2023
 • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu moczowego – zarówno u mężczyzn, kobiet jak i u dzieci. Urolog nie tylko leczy, ale również stawia na profilaktykę związaną z tym układem. Oprócz tego mówi się o nim często jako o „męskim ginekologu” z racji tego, że leczy on wiele chorób typowo pojawiających się u mężczyzn. Zobaczcie czym dokładnie zajmuje się urolog, co leczy, a także jak wygląda wizyta w jego gabinecie. Udostępnimy także informację o ich zarobkach, o tym jak zostać urologiem. Sprawdzimy także, ile kosztuje wizyta u tego lekarza w Warszawie.

Szukacie urologa?


Czym zajmuje się urolog i co leczy?

Lekarz urolog zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem wszystkich chorób układu moczowo-płciowego zarówno u mężczyzn, kobiet jak i dzieci. Jego specjalizacją są przede wszystkim schorzenia męskich narządów płciowych, ale zajmuje się także chorobami nerek (co robi również nefrolog) i pozostałych narządów układu moczowego u swoich pacjentów (nie tylko u mężczyzn). Urolog zajmuje się leczeniem wielu różnych schorzeń i chorób, na przykład takich jak:

 1. wodniak jądra
 2. stulejka
 3. załupek
 4. problemami z erekcją
 5. nowotwór prostaty
 6. kamica układu moczowego
 7. krwiomocz
 8. nietrzymanie moczu
 9. torbiele nerek
 10. infekcje i stany zapalne dróg moczowych i narządów układu moczowego.

Jak widać – jest tego całkiem sporo.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wizyta lekarska u urologa może nastąpić tylko wtedy, kiedy mamy skierowanie od lekarza rodzinnego. Nie różni się ona niczym innym od wszystkich innych wizyt – powinniśmy zadbać o higienę, zabrać swoje wyniki badań, wypisać sobie leki które przyjmujemy, a następnie następuje badanie. Badania u kobiet i mężczyzn nieco się różnią – kobiety badane są dotykowo w okolicach podbrzusza i okolicach lędźwiowych kręgosłupa, a także sprawdza okolice krocza. U mężczyzn z kolei albo są to badania naoczne w przypadku chorób zewnętrznych, a w przypadku innych schorzeń (jąder) wykonuje się badanie dotykowe albo ultrasonografię. Jeśli zaś chodzi o badanie prostaty – wykonuje się ono przez odbyt. Lekarz wsuwa jeden lub dwa palce w odbyt, aby w ten sposób ocenić rozmiar stercza.

W razie, gdy widzi coś niepokojącego, może wysłać na kolejne badania np. badanie moczu czy badanie ultrasonograficzne, USG, TK czy MRI. Z takimi wynikami ponownie wracamy do lekarza, a potem następuje dalsza diagnostyka i leczenie, jeśli jest to konieczne.

Jak zostać urologiem?

Aby pracować w zawodzie urologa – należy oczywiście ukończyć studia medyczne. Bez tego nie ma najmniejszych szans, aby się tym zajmować. Jest to raczej jasne i nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego tak jest. Zanim jednak zostaniemy urologiem to po studiach medycznych czeka nas zrobienie specjalizacji z urologii i jest to specjalizacja, która trwa 6 lat. W zależności od posiadanego na ten moment wykształcenia – nasza droga w zdobywaniu zawodu urologa będzie się różniła. Trzeba jednak odbyć wiele kursów i staży specjalizacyjnych, zanim przystąpi się do odpowiedniego egzaminu i faktycznie zdobędzie się tytuł urologa. To bardzo dużo nauki i sporo wyrzeczeń, więc warto o tym wiedzieć, co wiążę się ze studiowaniem medycyny i robieniem specjalizacji z poszczególnych jej dziedzin.

Ile zarabia urolog?

Urolog, jak każdy inny lekarz, może zarabiać kompletnie różne pieniądze – wszystko zależy od wielu czynników m.in. jego wykształcenia, doświadczenia i miejsca pracy. Przyjmuje się bardzo szerokie widełki, które zaczynają się od 4000 złotych brutto, a sięgają nawet do 10 000 złotych brutto. Tak naprawdę wiele zależy od wyborów zawodowych danej osoby i ciężko jest jednoznacznie coś stwierdzić i uzyskać średnią kwotę.

Gdzie może pracować urolog?

Urolog może pracować zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych. Może prowadzić swoją własną praktykę lekarską i mieć np. swój prywatny gabinet. Wiele lekarzy prowadzi również zajęcia na studiach medycznych, przygotowując kolejne pokolenie do pracy w tym zawodzie. Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnych preferencji każdego lekarza i tego, w jaki sposób zamierza pomagać ludziom swoją wiedzą.

Ile kosztuje wizyta u lekarza-urologa w Warszawie?

Tutaj również nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, nie pozwalając sobie na żadną polemikę i domysły. Tak naprawdę to wszystko różni się od tego, do jakiego lekarza zamierzamy się udać, w jakim mieście szukamy pomocy, czy jest to konsultacja w gabinecie czy online… Przyjmuje się jednak, że ceny zaczynają się od 150 złotych i mogą osiągać nawet do 600/700 złotych, w zależności od tego, czego dokładnie potrzebujemy od lekarza. Warto sprawdzać, ile lekarz bierze za wizytę, zanim się do niego udamy.
Oczywiście, jeśli ktoś ma składki, może korzystać z pomocy urologa na NFZ – czyli potencjalnie bezpłatnie. Niestety, kolejki do tego lekarza są bardzo długie, więc czasami opcja pójścia prywatnie jest tą jedyną i warto mieć tego świadomość.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze