Zadaniowy czas pracy - na czym polega?

Informacje dla pracownika i pracodawcy


  • 04 stycznia 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

W Kodeksie pracy można znaleźć wiele różnych systemów czasu pracy. Oprócz tego, który dobrze znamy, można znaleźć m.in. czas pracy, który nazwany został "zadaniowym". Zobaczcie więcej informacji na temat tego typu czasu pracy. Znajdziecie tutaj zarówno istotne wskazówki dla pracodawcy, jak i dla pracownika. 

Czas pracy w Polsce 

Kodeks pracy zakłada różnego rodzaju tryby czasu pracy. Najpopularniejszy, jaki obowiązuje w Polsce, to tradycyjny model pracy, w którym to przez pięć dni w tygodniu, po 8 godzin dziennie, wykonujemy swoją pracę. Umowa o pracę może jednak wskazywać na zupełnie inny tryb czasu pracy. O systemach czasu pracy można przeczytać w art. 135-150 Kodeksu pracy. Dlatego mamy takie systemy jak: 

  • podstawowy system czasu pracy, 
  • równoważny system czasu pracy, 
  • pracę w ruchu ciągłym, 
  • przerywany system czasu pracy, 
  • zadaniowy system czasu pracy. 

I nas interesuje właśnie ten ostatni. 


Czym jest zadaniowy czas pracy? 

Zadaniowy czas pracy można często spotkać w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, w których świadczy się usługi lub tworzy się produkty. W praktyce są to najczęściej przedsiębiorstwa, które nastawiają się głównie na produkcję różnego rodzaju produktów (czyli miejsca, gdzie świadczona jest praca "taśmowo"). Zadaniowy czas pracy polega więc na tym, że pracownik jest rozliczany z ilości zadań, które wykonał, a nie z czasu, jaki na to poświęcił. Mówiąc krótko – im więcej, im szybciej, tym lepiej.

Co istotne – nie można określić czasu, w którym pracownik ma pracować. To gryzłoby się z innym, tradycyjnym systemem czasu pracy. Dlatego właśnie zadaniowy czas pracy nie jest dla każdego i nie każdy się na niego decyduje. Polega on często na maksymalnym zaufaniu pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. To także czas pracy, na który coraz częściej decydują się firmy, w których część pracowników pracuje poza siedzibą firmy.

Jakie są plusy i minusy zadaniowego czasu pracy?

Zdecydowanie do plusów można zaliczyć fakt, że zwiększa to wydajność pracy i upraszcza znacznie ewidencję czasu pracy. Z kolei pracownik ma większą swobodę, jeśli potrzebuje to pracuje mniej i może elastycznie podchodzić do godzin pracy. Może to jednak wprowadzać sporo problemów np. dodatkowy czas potrzebny na poprawę błędów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy i przedsiębiorstwa. Pracownicy mogą również (ale wcale nie muszą) nadużywać swojej pozycji, bo nie mogą być na bieżąco skontrolowani.

Podsumowując: zadaniowy czas pracy nie jest dla każdego, ale czasami warto się na niego zdecydować. Jest on na pewno dość atrakcyjny dla potencjalnych pracowników i łatwiejszy w rozliczaniu dla pracodawców. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze