Jak wybrać telefon? Telefon do 1000, 2000 i 3000 złotych. Czym kierować się przy wyborze?

Przydatny poradnik


  • 14 lutego 2023
  • Mateusz

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Rozwój technologii jest dzisiaj widoczny na każdym kroku, a doskonałym przykładem mogą być telefony komórkowe, z których korzysta dziś niemal każdy. Nowoczesne smartfony znaleźć można w niemal każdej kieszeni, torebce czy plecaku. Spore zainteresowanie przekłada się oczywiście na ilość dostępnych w sklepach modeli, które z kolei starają się przekonać klientów swoimi właściwościami i funkcjami. Nic więc dziwnego, że wybór wymarzonego i najlepszego z naszej perspektywy telefonu nie zawsze jest łatwy. Jak sprawić, żeby było to nieco łatwiejsze? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupna nowego sprzętu?

Szukasz nowego smartfona?


Przeznaczenie smartfona. Jaki telefon do pracy, dla dziecka i do nauki?

Wybór smartfona może być bardzo trudny i problematyczny. Warto więc jeszcze przed przeglądaniem ofert zadać sobie kilka pytań, które mogą okazać się pomocne. W pierwszej kolejności przemyśleć należy, do czego tak naprawdę potrzebny nam jest smartfon. Takie postawienie sprawy wydaje się banalne, ale w rzeczywistości może ułatwić wybór i już na tym etapie odsiać sporą część telefonów, które okażą się w naszym przypadku nietrafione. Najczęstszymi wyborami są rzecz jasna urządzenia, które świetnie sprawdzają się w różnorodnych wyzwaniach (do najczęstszych należą praca, nauka czy korzystanie z internetu). Chętnie sięgamy także po telefony proste w obsłudze, które doskonale sprawdzą się w przypadku chociażby małoletnich użytkowników. Na rynku znajdziemy też specjalistyczne telefony, które kusić mogą zaawansowanymi narzędziami, świetnymi aparatami fotograficznymi czy możliwością uruchomienia na nich wymagających gier. Wszystkie powyższe aspekty wiążą się przede wszystkim z ceną urządzenia, którą także już na początku warto wziąć pod uwagę.

Cena smartfonów w 2023 roku. Tani smartfon do 1000, 2000 i 3000 złotych

Przed wybraniem się na zakupy warto oczywiście określić także budżet, który gotowi jesteśmy przeznaczyć na zakupienie smartfona. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dziś wybór jest tak duży, że bez problemu znajdziemy urządzenie na niemal każdą kieszeń. W segmencie cenowym do 1000 złotych warto zwrócić uwagę między innymi na modele: Xiaomi Redmi Note 11, Xiaomi Redmi 10C, POCO M5 czy Realme narzo 50. Nieco droższe (mowa tu o smartfonach do 2000 złotych) są między innymi: Motorola edge 30 neo, Samsung Galaxy A53, realme 9 Pro+ czy OPPO Reno6. Za 3 tysiące złotych kupić możemy natomiast urządzenia takie jak: Apple iPhone SE, Motorola Edge 30 Fusion czy Nokia X30. Warto zaznaczyć, że są to jedynie propozycje, które najczęściej przewijają się w różnego rodzaju rakningach. Najbardziej wymagający mogą liczyć na prawdziwe mobilne potwory, wśród których warto wymienić między innymi: Samsung Galaxy Z Fold4 5G, iPhone 13 czy Sony Xperia 1 IV 5G. Wówczas jednak liczyć się należy z kosztem nawet 6-8 tysięcy złotych.

Który system operacyjny smartfona jest najlepszy? Android czy iOS?

Kolejnym odwiecznym pytaniem, z którym niemal zawsze zetkniemy się przy wyborze nowego telefonu, jest system operacyjny urządzenia. Dwa najpopularniejsze na rynku to bez wątpienia Android i iOS. Który z nich jest lepszy? Nie sposób udzielić obiektywnej odpowiedzi na to pytanie, wiele bowiem zależy od naszych indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Miłośnicy Androida chwalą sobie przede wszystkim pełną integrację z usługami Google, która pozwala na szybkie i intuicyjne korzystanie z Gmaila czy YouTube. Dodatkowo bez trudu połączymy takie urządzenie z Chromecastem czy sparujemy je z innymi urządzeniami w naszym gospodarstwie domowym. Za Androidem przemawia także możliwość samodzielnego wprowadzania zmian w systemie, do czego służy tak zwane rootowanie Androida. Dla kogo jest więc stworzony iPhone? Urządzenia Apple słyną ze swojej niezawodności i podwyższonych standardów bezpieczeństwa. Ich użytkownicy mogą także liczyć na regularne aktualizacje i wygodne parowanie urządzeń (wrażenie robi też ich współpraca i korzystanie z całego “ekosystemu” Apple). Czy przesiadka z jednego systemu na drugi jest trudna? Okazuje się, że to banalnie proste i każdy użytkownik bez większego problemu sobie z tym poradzi.

Jaki wyświetlacz smartfona wybrać?

Znaczącym elementem jest także wyświetlacz, to on wpływa bowiem w największym stopniu na naszą wygodę korzystania z urządzenia. Warto zainteresować się na przykład rozdzielczością, która wpływa na jakoś wyświetlanego obrazu. Do najczęściej spotykanych rozdzielczości zaliczamy HD (1280 x 720 pikseli), HD+ (1440 x 720 pikseli oraz 1500 x 720 pikseli), Full HD (1920 x 1080 pikseli), Full HD+ (2160 x 1080 pikseli, 2220 x 1080 pikseli, 2246 x 1080 pikseli, 2280 x 1080 pikseli, 2340 x 1080 pikseli, 1620 x 1080 pikseli, 1980 x 1080 pikseli) oraz QHD i QHD+ (2560 x 1440 pikseli, 2960 x 1440 pikseli, 2880 x 1440 pikseli, 3120 x 1440 pikseli). Najczęściej stosowanymi wyświetlaczami są natomiast AMOLED, Super AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. Dla laika oznaczenia te mówią niewiele, ale w większości przypadków różnica widoczna jest gołym okiem. W przypadku bardziej szczegółowych i zaawansowanych wyświetlaczy warto się jednak liczyć z tym, że cena takiego urządzenia będzie wyższa. W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszą się też tak zwane łamane ekrany, a więc urządzenia, które możemy złożyć na pół a ich matryca jest do tego przystosowana.

Procesor, pamięć i dane techniczne, które warto znać

To, co najważniejsze, często jest ukryte dla oka i nie inaczej jest w przypadku nowoczesnych smartfonów, za których działanie odpowiadają ich podzespoły. Jednym z najważniejszych, sercem telefonu, jest procesor, który odpowiada za wszystkie procesy, wydajność urządzenia i płynność jego działania. Do najpopularniejszych procesorów w telefonach mobilnych należą między innymi: Snapdragon 865, Apple A15 Bionic, Exynos 2200, Snapdragon 88 czy MediaTek Dimensity 1300. Warto także zwrócić uwagę na pamięć smartfona (zarówno RAM, jak i wewnętrzną). Wpływają one zarówno na wydajność naszego urządzenia, jak i na ilość multimediów, aplikacji, zdjęć czy dokumentów, które możemy przechowywać w naszym telefonie. Jeśli więc chomikujemy różnego rodzaju treści, przyda się nam telefon z pojemną pamięcią lub urządzenie, którego pojemność możemy rozszerzyć poprzez slot karty pamięci.

Rozmiar telefonu, czy duże smartfony są wygodne?

Wiele osób (zwłaszcza tych, które dopiero teraz przesiadają się na smartfony) narzeka na ich rozmiar. Niektóre wyświetlacze mają przekątną ekranu sięgającą nawet 5-6 cali. Okazuje się jednak, że wcale nie musi być to problemem, a warto zwrócić uwagę na zalety takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim przy takim rozmiarze wcześniej wspomniane wyświetlacze mogą zagwarantować pełnię swoich możliwości (wygodne staje się wówczas granie czy oglądanie filmów i seriali). Ponadto większe rozmiary to więcej miejsca na potężne podzespoły, które zasilają takie jednostki. Warto dodać także, że duże wyświetlacze najczęściej pozwalają także na korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, na przykład przy podzielonym ekranie. Często w ich bocznych ścianach znajdziemy również sloty na karty pamięci czy dodatkową kartę SIM). Wstępnie wybrane telefony warto obejrzeć w sklepie, dzięki czemu przekonamy się, jak leżą nam w dłoni i czy ich rozmiar nam nie przeszkadza. W sklepach z akcesoriami i internecie znajdziemy również liczne akcesoria (między innymi pokrowce czy materiały zabezpieczające, dzięki którym możemy być pewni, że nasz telefon będzie bezpieczny). Gdzie szukać takich ofert? Warto wpisać w wyszukiwarce frazę “telefony komórkowe Warszawa”, a naszym oczom ukażą się wówczas wyniki związane zarówno z samymi telefonami, jak i dodatkami do smartfonów.

Smartfony z najmocniejszą baterią

Wiele osób przy wyborze telefonu sugeruje się długością pracy urządzenia na baterii, a ta potrafi być bardzo różna. Producenci najczęściej podają, że ich telefony wytrzymują od 12 godzin do nawet kilku dni bez ładowania. Bardzo wiele w tym przypadku zależy od sposobu użytkowania takiego urządzenia. Mocno eksploatowany smartfon będzie wymagał codziennego ładowania, a telefon wykorzystywany jedynie od czasu do czasu dłużej pozwoli nam pracować na zasilaniu bateryjnym. Znaczące przy wyborze może być także samo ładowanie. Coraz więcej modeli może pochwalić się opcją szybkiego ładowania czy ładowania indukcyjnego, co znacząco ułatwia korzystanie z takiego smartfona i zwyczajnie jest bardzo wygodne.

Pozostałe funkcje i możliwości smartfonów. Na co zwrócić uwagę?

Wiele telefonów stawia dziś przede wszystkim na bezpieczeństwo. Warto więc rozważyć urządzenia, które posiadają wbudowany czytnik linii papilarnych czy skan twarzy. Warto także zadbać o usługi, które pozwolą nam namierzyć lub zdalnie zablokować sprzęt, który został zgubiony lub skradziony. Dla niektórych ważny może być także moduł NFC, który pozwala na przykład na bezgotówkowe płatności za pomocą telefonu. Warto także sprawdzić standard wejścia słuchawkowego czy portu do ładowania - nie wszystkie telefony mają bowiem obecnie tego samego rodzaju porty, a może mieć to znaczenie. Na koniec warto zasugerować się także gwarancją producenta na dane urządzenie i tym, czy zapewnia nam on serwis i telefon zastępczy na czas ewentualnej naprawy. W większości przypadków skorzystać możemy także z indywidualnego ubezpieczenia dodatkowego naszego sprzętu.

Podsumowanie

Wybór telefon jest dzisiaj dość trudny, a wpływ na to ma ogromna różnorodność modeli i ich cen. Zaopatrzeni w odpowiednią wiedzę teoretyczną możemy jednak ten proces znacząco ułatwić i przyspieszyć, co sprawia, że niemal na pewno będziemy zadowoleni z ostatecznego wyboru. Warto również pamiętać o możliwości skonsultowania się z doradcą czy pracownikiem danego sklepu. W sieci natomiast skorzystać możemy z opinii innych użytkowników, którzy zakupili podobny telefon lub mieli okazję z niego korzystać. Dobrym pomysłem może być także oglądanie i czytanie recenzji danego sprzętu, co pozwoli nam zapoznać się z obiektywną opinią ekspertów na jego temat. Po zakupie smartfona pamiętajmy również o podzieleniu się naszą opinią i spostrzeżeniami.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze