Jak zadbać o swój wzrok? Jak dbać o okulary?

Kompleksowy poradnik


  • 15 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Wiele osób w obecnych czasach pracuje przy ekranie komputera. Oprócz tego telefony, telewizor, czytanie książek przy kiepskim świetle, a także praca fizyczna np. przy spawaniu. Wiele naszych wyborów życiowych może mieć wpływ na nasz wzrok. Wiele z nich po prostu go psuje. Coraz więcej ludzi nosi okulary, zgłasza się do lekarzy z suchymi oczami, czerwonymi i bolącymi. Dlatego trzeba zacząć przestrzegać prostych zasad dbania o wzrok. Jeśli jednak nosicie już okulary – znajdziecie tutaj kilka punktów o tym, jak o nie dbać. Zobaczcie koniecznie.

Potrzebujecie dobrych okularów?


Jak zadbać o wzrok?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zanim więc traficie do optyka z receptą na szkła, powinniście zadbać o swoje oczy najlepiej jak się da. Dzięki nim wszystko jest dla nas możliwe – widzimy wszystko w pełni i szkoda byłoby narażać to na szwank. Dlatego powinniśmy odpowiednio zadbać o swoje oczy, przestrzegając kilku najważniejszych punktów:

  1. Regularnie badajmy oczy – to najważniejszy punkt. Powinniśmy mieć na uwadze to, żeby raz na dwa lata (w przypadku osób zdrowych) albo raz na rok (w przypadku osób z wadą) odwiedzać gabinet okulisty. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek problemy dotyczące wzroku, powinniśmy udać się do lekarza najszybciej jak to możliwe. Pojawia się uczucie pieczenia, swędzenia, oczy są zaczerwienione? Nie ma na co czekać i należy od razu umówić się do lekarza. Jeśli jednak nic się nie dzieje, to takie regularnie odwiedzanie lekarza co rok albo co dwa lata – w zupełności wystarczy.
  2. Chrońmy oczy przed złym – powinniśmy chronić nasze oczy zarówno przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, jak i światłem niebieskim w nadmiernej ilości. Dlatego latem powinniśmy nosić dobre okulary przeciwsłoneczne, a do pracy przy komputerze czy do oglądania telewizji powinniśmy sobie zafundować okulary, które nieco niwelują przykre skutki ekspozycji oczu na światło niebieskie. Na wieczór możemy również zakładać okulary z czerwonymi szkłami, które znacznie poprawiają komfort oczu (a jednocześnie sprawiają, że nie jesteśmy pobudzeni, bo dociera do nas mniej światła – więc szybciej będziemy zasypiali). Ostre słońce jest nie tylko bardzo niebezpieczne dla naszej skóry, ale także dla oczu, więc na przyszłe wakacje musicie kupić takie okulary, które w 100% będą blokowały promieniowanie UV-A i UV-B.
  3. Wysypiaj się – dlatego właśnie polecamy okulary z poprzedniego punktu, bo pięknie łączą się z kolejnym punktem. Nie ma niczego bardziej wspomagającego wzrok jak właśnie sen. Jest niesamowicie ważny dla regeneracji całego ciała, w tym właśnie oczu. Wtedy mają szansę odpocząć, pokonać zaczerwienienie czy pieczenie. Warto przed snem wpuścić sobie krople do oczu, szczególnie jeśli mamy jakieś dolegliwości bólowe.
  4. Odpoczynek jest ważny – jeśli np. pracujecie przy komputerze, to może ważne, abyście poznali zasadę 15-10-5, którą kiedyś przedstawił mi okulista (nie wiem, czy to powszechna zasada, jest to bardzo możliwe). Polega to na tym, aby co 15 minut, na 10 sekund, popatrzeć na obiekt oddalony od nas minimum 5 metrów (może być drzewo za oknem, zielony to w końcu kojący kolor). Stosując te zasadę, nasze oczy okażą nam wdzięczność, ponieważ będziemy mieli chwilę wytchnienia. To także sposób na to, aby zapobiec powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.
  5. Odpowiednia dieta i ćwiczenia – to, co wzmacnia całe nasze ciało – wzmacnia także nasze oczy. Dlatego dobra dieta dla naszych oczu to m.in. produkty bogate w witaminy A, E i C, a także kwasy omega-3 i luteinę. Gdzie to wszystko znaleźć? Chociażby w marchewce, szpinaku, innych zielonych warzywach np. groszku czy brokułach, rybach, a także w roślinach strączkowych i mięsie wołowym czy wieprzowym. Z kolei regularnie uprawianie sportu poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie – poprawia dopływ do wszystkich organów, w tym właśnie do narządu wzroku. Warto znaleźć czas na regularne praktykowanie aktywności fizycznej, bo wyjdzie to z korzyścią zarówno dla samego wzroku, jak i całego naszego ciała.

Jak dbać o okulary?

Jeśli jesteście już osobami, które noszą okulary – musicie odpowiednio o nie zadbać, aby służyły wam jak najdłużej. Dowiedzcie się, w jaki sposób odpowiednio zadbać o swoje „drugie oczy”.

  1. Nie powinniśmy „na szybko” przecierać okularów kawałkiem naszej koszulki czy zwykłą chusteczką higieniczną. Wszystko dlatego, że takie tkaniny i chusteczki zostawiają na naszych szkłach kawałeczki kurzu i brudu, co potem może prowadzić do mikrozadrapań. Tego nie da się w żaden sposób pozbyć, a konsekwencją tego jest złe rozszczepianie się światła, co doprowadza do znacznego obciążenia oka. Dlatego lepiej jest nie czyścić ich w ten sposób
  2. Czyszczenie tylko mikrofibrą – albo inną ściereczką, którą specjalnie przeznaczono do tego, aby czyścić okulary. To szybka metoda, w której po prostu przecieramy szkła za pomocą materiału, który jest do tego dostosowany. Wszystkie zabrudzenia powinny powoli zostać starte z powierzchni, a my znowu będziemy mogli cieszyć się niczym niezmąconym widokiem tego, co przed nami.
  3. Czyszczenie w domu – to już nieco bardziej zaawansowana forma czyszczenia, która zakłada udział specjalnych, mokrych chusteczek, którymi możemy przetrzeć nasze szkła. Można również zaopatrzyć się w specjalny sprej, który służy do czyszczenia soczewek w okularach. Jeśli jednak nie będziecie mieli takiej możliwości, to czyszczenie pod bieżącą wodą da podobne efekty.
  4. Pamiętaj o noskach i zausznikach – to, co również powinniśmy czyścić, oprócz samych szkieł, to także noski i zauszniki, na których przecież również zbiera się mnóstwo brudu i bakterii. To wyjdzie z korzyścią nie tylko ze względów estetycznych czy z korzyścią dla okularów, ale również dla naszego ciała. Przecież nikt nie chce nosić niczego brudnego na swojej twarzy, prawda? A wtedy bardzo łatwo o powstawanie np. wyprysków.
  5. Jak trzymać okulary? – to również ważna kwestia, ponieważ powinniśmy wiedzieć jak je złapać, aby ich nie odkształcić i nie zniszczyć. Standardową praktyką jest łapanie za mostek albo za bok oprawek, szczególnie podczas czyszczenia. Nie powinniśmy w żadnym wypadku łapać naszych okularów za szkła.

Pamiętajcie o jednej, najważniejszej rzeczy – nigdy nie decydujcie się na kupienie okularów z niesprawdzonego miejsca. Wszystkie okulary, zarówno korekcyjne jak i przeciwsłoneczne, powinny być kupione u optyka, czyli w sprawdzonym miejscu. W innym przypadku możemy nabawić się pogorszenia wzroku, a w efekcie jeszcze większej wady. I my wiemy, że okulary są drogie, a w internecie oferują tańsze. Ale czy naprawdę będziecie w jakikolwiek sposób oszczędzać na swoim zdrowiu?

Jeśli jesteście jednak osobami, które chcą rozpocząć (albo już rozpoczęły) swoją przygodę z soczewkami – więcej informacji znajdziecie w artykule "Soczewki. Jak wybierać, jak o nie dbać i ile kosztują? Instrukcja zakładania i ściągania soczewek".


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze