Jak wybrać wędkę? Sprzęt wędkarski na każde łowisko. Gdzie kupić spławik, żyłkę, haczyk i przynęty?

Coś dla miłośników wędkarstwa


  • 15 lutego 2023
  • Mateusz

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Niemal każdy z nas ma hobby lub pasję, które pozwala nam zapomnieć o problemach dnia codziennego. Sporo osób decyduje się w wolnym czasie na aktywne formy wypoczynku, które śmiało możemy realizować także na terenie zarówno samej Warszawy, jak i podwarszawskich miejscowościach. Sporą popularnością cieszy się wędkarstwo, które dziś traktowane jest niemal jak dyscyplina sportowa. Nic więc dziwnego, że odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów są liczne sklepy wędkarskie, które znaleźć można na terenie całej stołecznej aglomeracji. Kiedy warto się tam udać i co znajdziemy w ich asortymencie?

Szukasz sprzętu wędkarskiego?


Wędki dla początkujących i ich rodzaje

Podstawowym atrybutem i narzędziem wędkarza jest oczywiście samo wędzisko. Wydaje się, że jego wybór nie ma żadnego znaczenia, ale jest to jeden z najpowszechniej popełnianych przez początkujących błędów. Dobór odpowiedniej wędki jest bowiem kluczowy zarówno w komforcie korzystania z takiego sprzętu, jak i naszych łowów. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę? W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakiego rodzaju wędziska tak naprawdę potrzebujemy. W przypadku początkujących dobrze sprawdzą się wędziska uniwersalne o umiarkowanej twardości, które świetnie nadadzą się na przykład do amatorskiego wędkarstwa spławikowego. W przypadku konkretnego rodzaju wędkarstwa warto jednak zagłębić się w meandry najróżniejszych wędzisk, wędek i kijów, które pomogą nam w poszerzaniu gamy naszych wędkarskich umiejętności. Na co więc zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru pierwszej wędki?

Jak wybrać odpowiednią wędkę?

Podstawowymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru wędziska, są: długość (musi być dopasowana do przeznaczenia), waga (cięższe wędki świetnie sprawdzą się przy dużych rybach), ciężar wyrzutu (im wyższy, tym większe obciążenie możemy założyć na wędkę), akcja (chodzi o giętkość wędziska podczas holowania przynęty i ryby), czy przelotki (ważne przy wyrzucie i prowadzeniu przynęty). Zwrócić należy uwagę także na długość transportową. Bardziej poręczne od klasycznych tyczek wydają się w tym wypadku wędki teleskopowe czy rozkładane. Niewiele osób wie, że wybór wędki należy bardzo często uzależnić od łowiska czy nawet rodzaju ryb, na których złowieniu nam należy. Wyróżnić możemy: wędki spławikowe (na przykład tyczki, baty i teleskopowe), wędki spinningowe (krótkie, giętkie i lekkie - idealne do połowu drapieżników), wędki karpiowe (długie i wytrzymałe), wędki do metody feeder (drgająca szczytówka), wędki sumowe (odporna na przeciążenia), wędki gruntowe (sprzęt przystosowany do dużych przynęt i dalekich rzutów), wędki morskie (przystosowane do wędkowania na morzu). Wędka to jednak zaledwie początek naszych przygotować. Co jeszcze warto zakupić przed pierwszym wybraniem się nad wodę?

Haczyki, żyłki, kołowrotki, plecionki, spławiki, ciężarki

Kolejnym nieodłącznym elementem wędkarstwa są akcesoria do naszego wędziska. Zacząć warto od kołowrotka, od którego sprawności zależą zarówno możliwości holowania ryb, jak i odpowiednich rzutów. Zwrócić należy szczególną uwagę na jakość szpuli czy hamulec takiego urządzenia. Kolejnym nieodłącznym elementem jest plecionka lub żyłka. Dobrać ją należy oczywiście pod kątem tego, na jakim łowisku będziemy wędkować, i jaką metodą będziemy starali się coś złowić. Mocne plecionki i przypony świetnie sprawdzą się na przykład podczas połowu dużych ryb i ryb drapieżnych (przypon nie pozwoli na przegryzienie żyłki), cieńsze żyłki o wytrzymałości do kilku kilogramów doskonale sprawdzą się natomiast podczas połowu spławikowego na umiarkowanych łowiskach (na przykład stawach czy jeziorach). Dobrym pomysłem w takim przypadku sprawdzą się oczywiście spławiki (zarówno do przynęt mniejszych, jak i na przykład do łowienia na żywca). Końcowym elementem (ale bardzo istotnym, jeśli nie najistotniejszym) jest haczyk. Od doboru jego rozmiaru, koloru czy wzoru zależy bowiem, jak skuteczny będzie nasz połów. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach pomóc nam może oczywiście wykwalifikowany pracownik, którym pochwalić się może niemal każdy sklep wędkarski Warszawa. Co jeszcze warto kupić, gdy wybieramy się na ryby?

Przynęty sztuczne, przynęty żywe i zanęty

Kluczem do sukcesu każdego wędkarza jest przynęta. To właśnie na nią ma skusić się ryba i mowa tu o całej palecie dostępnych przynęt. W przypadku drapieżników świetnie sprawdzą się na przykład przynęty żywe w postaci niewielkiej ryby. Sporo osób woli jednak korzystać z przynęt sztucznych. Najczęściej przybierają one formy gumowych imitacji ryb, kaczek czy żab lub obrotówek, błystek czy wahadłówek, które imitują ranne ryby lub inne łakome kąski. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku chociażby karpiowatych. W ich przypadku lepiej sprawdzą się larwy, dżdżownice, kulki proteinowe, chleb, kukurydza, owady czy nawet owoce. Specyficzne jest także łowienie w wartkich rzekach, gdzie najlepiej sprawdzą się tak zwane muchy. W sklepach wędkarskich z powodzeniem szukać możemy także rybek podlodowych czy innych przynęt. W ich asortymencie znajdują się także ciężarki, haki, kotwiczki czy kosze zanętowe, które mogą być zamontowane w naszych zestawach. Sporą rolę odegrać może też zanęta, która zwabi ryby w pobliże naszego łowiska. Dobrze sprawdzić mogą się na przykład zanęty o zapachu wanilii, czekolady czy cynamonu. Także w tym przypadku dobór odpowiednich elementów uzależniony powinien być od naszych umiejętności, łowiska i gatunku ryb, które zamierzamy łowić. Warto także zapoznać się z różnorodnymi poradnikami, które podpowiedzą nam zarówno w kwestii dobrania odpowiedniej przynęty, jak i jej właściwego zamocowania czy prowadzenia (na przykład w wędkarstwie spinningowym).

Siatki, podbieraki, skrzynki i akcesoria wędkarskie

Każdy doświadczony wędkarz wie, jak ważna jest odpowiednia skrzynka lub przynajmniej organizer. Pozwalają one na szybką segregację przynęt, akcesoriów czy części zamiennych i utrzymanie porządku wśród naszego osprzętu. W sklepach wędkarskich sporym zainteresowaniem cieszą się wielofunkcyjne skrzynki, które składają się i pozwalają na kompaktowe przechowywanie sporej ilości produktów. Dobrym pomysłem może być też zainwestowanie w termoizolacyjne pojemniki, które pozwolą utrzymać przynęty w odpowiedniej temperaturze i kondycji. Warto także zadbać o siatkę i podbierak, które sprawdzą się przy holowaniu ryby i jej zabezpieczeniu po wyciągnięciu na ląd. Bardziej zaawansowani wędkarze chętnie sięgają też po miarki, wagi i tak zwane kołyski - pozwalają one na szybkie wymierzenie ryby i jej zważenie. Akcesorium wędkarskim przydatnym w terenie może okazać się także siedzisko lub nawet niewielki namiot. Ten drugi ochroni nas przed słońcem, opadami czy porywami wiatru. W przypadku osób z dużą ilością sprzętu warto zainwestować także w pokrowce na wędki czy specjalne plecaki, które ułatwią ich transport. Na zaawansowanych wędkarzy czekają też echosondy, elektroniczne sygnalizatory brań czy akcesoria do nocnych połowów. W tym miejscu warto sobie przypomnieć także o specjalistycznej odzieży wędkarskiej, która także może odegrać niebagatelną rolę w powodzeniu całego przedsięwzięcia. W co warto się zaopatrzyć?

Odzież wędkarska

Wyposażeni w odpowiedni sprzęt nie powinniśmy zapominać o odzieży, która zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo nad wodą. Nawet latem warto zadbać o chroniące od słońca nakrycie głowy czy długie spodnie, które sprawdzą się podczas przedzierania się w nadwodnych szuwarach. Nieco inaczej rzecz się ma, gdy temperatura spada. Wówczas przyodziać się warto w odzież ciepłą i nieprzemakalną, która pozwoli nam kontynuować wędkowanie nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ciekawym pomysłem mogą okazać się też wodery i wysokie buty wykonane z gumy, które pozwolą nam stać w częściowym zanurzeniu lub na podmokłych terenach. W przypadku wędkowania z łodzi lub długich pomostów warto zadbać też o odzież ochronną w postaci na przykład kamizelki ratunkowej, która w czasie wywrotki lub wpadnięcia do wody może uratować nam zdrowie i życie. Zaopatrzeni w sprzęt wędkarski i odpowiednią odzież musimy jednak pamiętać o pewnych formalnościach.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kluczowe w przypadku wędkarstwa amatorskiego jest także łowisko, którego wybór zdeterminuje to, na jakie ryby będziemy polować. W wielu przypadkach pamiętać należy o specjalnym pozwoleniu, którego wykupienie gwarantuje nam prawo do wędkowania w konkretnym miejscu. Wyjątkiem mogą być stawy hodowlane czy zbiorniki, które nie są objęte koniecznością wykupienia takiego dokumentu. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się także posiadanie karty wędkarskiej (ci, którzy jej nie mają, mogą ją odpowiednio wcześniej wyrobić). Dobrym pomysłem może być też skorzystanie ze zorganizowanych wyjazdów i łowisk przeznaczonych do wędkarstwa rekreacyjnego. Informacje na temat tego typu inicjatyw i miejsc znaleźć można w sieci - na forach wędkarskich czy w mediach społecznościowych.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze