Jak wygląda produkcja mebli w Polsce?
To musisz wiedzieć
-
26 maja 2022
-
Mateusz
Zdjęcie: Materiały partnerów
Polska jest jednym z największych producentów mebli na skalę europejską. Każdy z nas uwielbia posiadać i wyposażać nasze wnętrza w piękne, funkcjonalne meble. Czy jednak jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką drogę musi przejść np. ekskluzywna sofa, fotel czy narożnik by stać się perfekcyjnym produktem gotowym? Jak bardzo skomplikowana i złożona jest produkcja mebli w Polsce? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Zacznijmy od początku - jak wygląda proces produkcji mebli?
Dla wielu osób produkcja mebli wydaje się procesem prostym. Praktyka jednoznacznie pokazuje, iż produkcja najwyżej klasy mebli nie jest sprawą łatwą, a wymaga dużych pokładów doświadczenia oraz ugruntowanej wiedzy. Cała przygoda rozpoczyna się od pozyskiwania wyselekcjonowanego surowca. To od jego jakości w ogromnej mierze zależy efekt końcowy gotowego produktu.
Jednymi z najczęściej wybieranych są meble tapicerowane. Można napotkać je praktycznie wszędzie - wygodne sofy, łóżka, fotele, pufy czy narożniki stały się w ostatnich czasach synonimem luksusu.
Meble tapicerowane zazwyczaj zbudowane są z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia i pięknego obicia.
Potrzebne materiały do produkcji mebli
Pierwszym, bazowym materiałem od którego rozpoczyna się proces produkcji jest drewniana rama. Od jakości pozyskanego drewna zależy trwałość i solidna konstrukcja mebla. Drewniane ramy wymagają wypełnienia. W tym celu polscy producenci wybierają piankę tapicerką bądź piankę lateksową.
To, co jest najważniejsze dla oka, to obicie mebli. Współczesne materiały obiciowe zawierające syntetyczne mikrowłókna, które pozwalają na uzyskanie unikatowej trwałość i perfekcyjnego wyglądu mebli przez długi czas. Powszechną praktyką jest pokrywanie tkaniny teflonem, co zwiększa odporność materiału na wchłanianie wody i brudu. Paleta barw oferowanych tkanin obiciowych jest bardzo bogata i różnorodna, dzięki czemu można swoje upatrzone meble doskonale dopasować do reszty wystroju. Najczęściej materiałami obiciowymi jest klasyczny welur, skóra bądź szenil.
Produkcja mebli krok po kroku
Cały proces produkcji mebli rozpoczyna się od profesjonalnej szwalni, do której trafiają zamówienia. To właśnie w tym miejscu wykonywane są niezbędne do dalszej produkcji wykroje z właściwych tkanin. W równoległym czasie trwają prace w stolarni polskich przedsiębiorstw meblowych, gdzie powstają modele wykonane z płyt meblarskich.
Kiedy na linii produkcyjnej znajdzie się już gotowy stelaż narożnika, sofy, łóżka czy innych mebli, taki półprodukt trafia w ręce tapicerów, którzy to pokrywają go materiałem. Mocowane są wszelkie ozdobne guziki, zawieszki, nóżki mebli czy inne elementy wykończeniowe.
Gotowy produkt jest starannie pakowany oraz solidnie zabezpieczany w celu bezpiecznego transportu. Najczęściej w tym celu polscy producenci mebli używają kartonów, foli bąbelkowych oraz styropianu. Gotowy produkt trafia na półki sklepowe, by móc cieszyć swoich nabywców unikatowym designem i wysoką funkcjonalnością.
Postaw na polskie meble najwyżej klasy, które produkowane są z dbałością o każdy szczegół. Do dzieła!
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze