Inwestycje długoterminowe czy krótkoterminowe?

Co wybrać?


  • 26 maja 2022
  • Mateusz

Zdjęcie: Materiały promocyjne partnerów

Handel akcjami spółek notowanych na światowych giełdach musi być poprzedzone przygotowaniem odpowiedniej strategii inwestycyjnej, która pozwoli utrzymać nam się na rynku dłużej z zachowaniem odpowiednich mechanizmów zarządzania kapitałem. Jedna z najważniejszych kwestii, którą musimy zaplanować to horyzont czasowy inwestycji. Co wybrać - inwestycje długoterminowe czy krótkoterminowe?


Zaangażowanie w inwestycje krótkoterminowe i długoterminowe

Wybór horyzontu czasowego inwestycji w giełdę akcji determinuje w dużym stopniu to, jak często i jak długo będziemy siedzieć przed wykresami. Czy inwestycje giełdowe to nasze poboczne zajęcie, po godzinach pracy? A może zamierzamy zainwestować 100% energii i czasu w tę aktywność? To istotne pytania, które być może nakierują nas na podjęcie konkretnych decyzji względem horyzontu inwestycyjnego.

Inwestowanie krótkoterminowe, włączając w to popularny wariant day-tradingu to styl, w którym staramy się spekulować, kupując aktywa, które po kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach zostaną sprzedane z niewielkim zyskiem. Day-trader może wykonać w ciągu dnia nawet kilkadziesiąt takich transakcji, co w ogólnym rozrachunku pozwoli nam na realizację całkiem konkretnego zysku. Inwestor krótkoterminowy spędza przed wykresami nawet kilkadziesiąt godzin w tygodniu. Inwestor długoterminowy z kolei działa zgodnie z zasadą kup i zapomnij. Co to oznacza? Raz kupione akcje mogą bez naszej wiedzy tracić i zyskiwać na wartości w krótkim terminie, by w końcu, po kilku tygodniach, a być może nawet miesiącach dojść do satysfakcjonującego poziomu cenowego, co pozwoli nam na ich sprzedaż z dużym zyskiem. 

Kapitał niezbędny do inwestycji

Inaczej rozkłada się również początkowy kapitał, który jest potrzebny do realizowania takich transakcji. W przypadku inwestycji długoterminowej nasz kapitał musi być na tyle duży, by pozycja przetrwała potencjalne duże wahania cenowe. 

W przypadku daytradingu nie musimy z kolei martwić się o bardzo wysoki depozyt - tam nasze pozycje są ciągle pod kontrolą, a specyfika day tradingu niejako wymusza, by pozycje cechowały się małym zaangażowaniem kapitału. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy krótkoterminowi nie ponoszą innych opłat. Pamiętajmy o prowizjach za każdorazową transakcję - warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu strategii inwestycyjnej i estymowaniu optymalnego kapitału początkowego. W celu jak najlepszego zaplanowania kapitału warto zapoznać się z pojęciem zarządzania ryzykiem, które może nieco pomóc nam w ustaleniu odpowiedniego kapitału, ale także wyważeniu wielkości pozycji. 

Dopasujmy horyzont czasowy do naszej osobowości 

Przedstawione powyżej zasady są uniwersalne, jednak nie one powinny decydować o tym, w jaki sposób będziemy realizować nasze działania na giełdzie. Przede wszystkim dopasujmy horyzont czasowy i styl handlu do naszej osobowości - cech charakteru i apetytu na ryzyko. Jeśli ze względu na duże zaangażowanie zawodowe nie jesteśmy w stanie codziennie przeanalizować sytuacji rynkowej, postawmy na bezpieczny, długoterminowy trading. 

Jeśli jednak lubimy być na bieżąco, to daytrading na małych pozycjach może okazać się dla nas spełnieniem marzeń i dobrym sposobem na uzyskanie dochodu z inwestycji giełdowych. 


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze